Bármennyire is megszokott lett számunkra, hogy folyton egy vibráló képernyőt nézünk, ettől ez még nem normális a testünk számára

Ha te is órákat töltesz görgetéssel, ez a cikk neked szól
Ha te is órákat töltesz görgetéssel, ez a cikk neked szól
Fotó: Shutterstock

Észre sem vesszük, hogy mennyi időt töltünk az online térben, a napi egy-egy óra még rendben van, de ha túlzásba esünk, akkor a mentális és fizikai egészségünket kockáztatjuk. A folyamatos képernyőhasználat, a végtelen értesítések és a percenként érkező pittyegések tudat alatt fokozzák a stresszt. Érthető, hogy egyre többen érzik szükségét a digitális detoxnak. De vajon mennyi az annyi? Dóczy Júlia life és mindfulness coach szerint nem elég néha-néha kikapcsolni a telefont vagy a laptopot, fontos lenne a rendszerezett és tudatos eszközhasználat, hiszen ez segít hosszú távon megőrizni a mentális jólétünket.

A digitális detox áldásos célja, hogy egyensúlyt teremtsen az online és offline életünk között. „Minél több időt töltünk online, annál nagyobb eséllyel csökken az offline kapcsolódásaink száma. Ez hatással lehet a hangulatunkra, az érzelmi állapotunkra, és akár fizikai tüneteket (például alvási nehézségeket) is produkálhatunk” – mondja Dóczy Júlia life és mindfulness coach.

Majd hozzáteszi, hogy az eszközhasználat megfelelő korlátozása nem csak jóllétünket növeli, nemcsak a pihentető alvásban segít, nemcsak a stressz-szintünket csökkenti, hanem elősegíti a koncentrációt, a kreativitást és a társas kapcsolataink minőségének javulását is.

Segítség a határhúzásban

Sokan gondoljuk úgy, hogy elég néha kikapcsolni a telefont és a laptopot, mondván amúgy is jobb, ha pihentetjük az elektronikus kütyüket. De ne csak ezért tegyük félre az eszközöket, hanem sokkal inkább magunkért. Hogy megtudjuk, mennyi időre kell nélkülözni a telefonnyomkodást a stressz csökkentésének érdekében, fontos, hogy felismerjük, mennyi időt töltünk digitális eszközeink előtt, és milyen hatással van ránk ez az idő. Dóczy Júlia szerint érdemes minden nap elején vagy végén tudatosan végiggondolni, milyen célokkal használjuk az eszközeinket.

Például, reggelente gyakran esünk abba a hibába, hogy az ébredést követően azonnal a telefonunkat nyomkodjuk, ami rontja a napunk fókuszáltságát. Ehelyett érdemes reggelente eszközmentes órákat beiktatni, és inkább egy kávé mellett, nyugodtan indítani a napot. „Könnyen túlhasználhatjuk az eszközeinket, ha nem állítunk fel világos határokat” – mondja a coach. Nagyon fontos lenne, hogy ébredés után egy órával, vagy este lefekvés előtt legalább egy órával már ne használjuk a telefonunkat vagy laptopunkat.

glamour plusz ikon Már rég nemcsak a tévé nézése rejthet veszélyeket - hogyan tegyük biztonságossá a gyerek számára az online tartalomfogyasztást?

Már rég nemcsak a tévé nézése rejthet veszélyeket - hogyan tegyük biztonságossá a gyerek számára az online tartalomfogyasztást?

Sarkalatos erény: mértékletesség

Ha sikerül bevezetni ezt a fajta digitális mértékletességet, rövid időn belül számos pozitív hatást tapasztalhatunk. „A tudatos eszközhasználat nem azt jelenti, hogy teljesen el kell hagyni a digitális világot. Inkább arról van szó, hogy okosan, célzottan használjuk őket: tudjuk, mikor van szükségünk rájuk, és mikor jobb eltenni" – fogalmaz Dóczy Júlia. Egyes beszámolók alapján mindazok, akik rendszeresen beiktatják a digitális detoxot, arról számolnak be, hogy jobban érzik magukat a bőrükben, kevesebb szorongást tapasztalnak, és javulnak a személyes kapcsolataik is.

Ha észrevesszük, hogy bármilyen szinten is hatással vannak a hangulatunkra, a jóllétünkre, csökkentsük a képernyőidőt. Akár állítsunk fel napi limitet vagy tartsunk konkrét eszközmentes órákat, napokat, időszakokat. Szabályozhatjuk az értesítéseket is, így talán kevésbé érezzük a kényszert, hogy azonnal reagálnunk kell. Ha úgy ítéljük meg, hogy túl sokat vagyunk online üzemmódban, adjunk teret az offline térnek. Szervezzünk magunknak offline programokat, ahol kapcsolódhatunk önmagunkkal és a barátainkkal is.

Ha telítődtünk, a mindfulness eszközei (meditáció, tudatos jelenlét gyakorlatok, tudatos mozgás, légzések) rengeteget segíthetnek a mentális jóllétünk, a belső egyensúlyunk fenntartásában, és persze abban is, hogy minél többet legyünk jelen a fizikai valóságban, az itt és most-ban. Ez lehetőséget ad arra, hogy kapcsolódjunk önmagunkkal, szeretteinkkel és a minket körülvevő világgal.

glamour plusz ikon Szorongás, dekoncentráció, alvászavar, ingerlékenység - ezektől mind megszabadulhatsz egy digitális detox során

Szorongás, dekoncentráció, alvászavar, ingerlékenység - ezektől mind megszabadulhatsz egy digitális detox során

Erre remek alkalom lehet egy hétvégi nap, amikor kevesebb az online kötelezettség. Persze jogos a kérdés, hogy mit tehetnek azok, akik kizárólag online dolgoznak, és a munkájukat nem tudják offline módon elvégezni? Esetükben is ugyanolyan lényeges a mértékletesség. Mint a life és mindfulness coach is mondja, a digitális detox nem arról szól, hogy abszolút mértékben hátat fordítunk az okostelefonnak, vagy hogy eltesszük a laptopot a fiók mélyére.

A digitális detox inkább egy méregtelenítő diétához hasonlít, amely lehetőséget ad a testünknek és az elménknek, hogy megpihenjen és feltöltődjön.

Nem lehet a gépeké az utolsó szó!

A módszer segítségével visszanyerhetjük az irányítást az időnk felett, és egyensúlyba hozhatjuk a munka, a szabadidő és a pihenés hármasát. Elvégre a mentális egészség érdekében elengedhetetlen, hogy néha lelassítsunk, és tudatosan kizárjuk a folyamatos zavaró ingereket. Bármennyire is megszokott lett számunkra, hogy folyton egy vibráló képernyőt nézünk, ettől ez még nem normális a testünk számára.

Meg kell tanulnunk nemet mondani a plusz tíz perc Instagramra, a plusz negyed óra TikTokra és még hosszan sorolhatnánk. Tegyünk egy próbát, és ezentúl a reggeli telefonnyomkodás helyett indítsuk a napot azzal, hogy kinézünk az ablakon, miközben szürcsöljük a forró kávét, majd pedig este lefekvés előtt a telefon helyett inkább egy könyvvel, egy magazinnal a kezünkben búcsúzzunk a naptól.

Csak próbáljuk ki, és figyeljük meg, mi történik, végül élvezzük az digitális méregtelenítés jótékony hatását.

Gondoljunk bele, hogy őseink közel kétezer évig éltek digitális függőség nélkül. Ehhez képest mit számít nekünk napi két óra?