A low waste eljárás nemcsak a fogorvosi rendelőben, hanem a fürdőszobánkban is megvalósítható egy kis odafigyeléssel

A dentálhigiénia is lehet tudatos és fenntartható, mutatjuk, hogyan
A dentálhigiénia is lehet tudatos és fenntartható, mutatjuk, hogyan
Fotó: Ridofranz/Getty Images

A fenntarthatóság témakörével kapcsolatban gyakrabban jut eszünkbe az öltözködés, a bevásárlás vagy a főzés, mint például az orvosi látogatások vagy a fogmosás. Pedig ha belegondolunk, ott is rengeteg hulladék keletkezik - Mester Emese dentálhigiénikus mesélt arról, mi is az a tudatos szájápolás.

A fogmosás fontosságával ma már a legtöbben tisztában vannak, hiszen fogaink épsége és annak óvása része a mindennapjainknak. Szerencsés esetben gyerekkorunk óta folyamatosan ápoljuk a fogainkat és napi kétszer mosunk fogat. A dentálhigénia arra hivatott, hogy a szájüregünk és fogaink teljeskörű védelmét ne csak biztosítsa egy-egy kezelés során, hanem meg is tanítsa nekünk, hogyan tudjuk elsajátítani a helyes technikát, amivel az egészséges állapotot meg tudjuk őrizni.

Ebben a szakmában hatalmas hangsúly van a megelőzésen és kisebb a kezelés folyamatán, a cél, hogy ne legyen szükség súlyosabb és összetettebb fogászati beavatkozásra. A szakemberek bátorítják a pácienseket, hogy évente kétszer keressék fel kezelés céljából a rendelőt és hangsúlyozzák: nincs olyan „hogy túl késő már menni”, hiszen szaktudásukkal tudják javítani a fogak és a száj higiéniájának az állapotát.

Ez történik a dentálhigénikusnál

A kezelés mellett - ami általában a fogak a fogkőtől és egyéb lepedékektől való megtisztítása után - a tanácsadás is része a folyamatnak, ugyanis dentálhigénikus célja a megfelelő edukáció. A kezelés során a szakember látja, hogy milyen esetleges hiányosságok lehetnek a fogtisztításban. Egy ilyen kezelésen számtalan olyan betegség időben felismerhető, amit a páciens nem feltétlen vesz észre a napi fogmosási rutin során. Ilyen lehet a fogínybetegség, ami ha nincs időben kezelve, kihathat a szívre is a későbbiekben.

A szájban jelentkező tünetek utalhatnak cukorbetegségre, de a fogínybetegségek akár korai tünetei lehetnek a leukémiának is. Ritka esetekben a szájüreg árulkodhat vitaminhiányról is, például a C-vitamin hiánya akár fogíny érzékenységet és fogínyvérzést okozhat. Hiszen a C-vitamin elősegítik a csontok és a porcok regenerálódását. A dentálhigénikus szakember felismeri ezeket a jeleket, kezeli, illetve amennyiben szükséges további fogorvosi vizsgálatra tudja irányítani a pácienst.

glamour plusz ikon Kimmel Hajnalka: Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a klímaváltozás teljes mértékben visszafordítható

Kimmel Hajnalka: Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a klímaváltozás teljes mértékben visszafordítható

Már itt is figyelhetünk a fenntarthatóságra?

Mester Emese dentálhigénikus szakember szinte misszióként tekint a szakmájára és az Instagram felületén is hatalmas lendülettel osztja meg tudását. „A tudatos szájápolás számomra azt jelenti, hogy figyelünk arra, milyen termékeket használunk, és hogyan végezzük a napi szájhigiénés rutint. Valamint, hogy nem félünk szakember segítségét kérni az egyénre szabott szájápolási rutin kialakításához, amely nemcsak a megfelelő termékek és eszközök kiválasztását, hanem a helyes technikák elsajátítását is magában foglalja.

Ezzel nem csak az egészségünket, hanem a környezetünket is védjük. Ez magában foglalja a kétes összetevőktől mentes szájápoló termékek használatát, valamint a hulladék csökkentését, például a cserélhető fejes fogkefe és szintén cserélhető fejes fogköztisztító kefe előnyben részesítését. A tudatos szájápolás a megelőzésre és az edukációra is fókuszál, mert hiszem, hogy az egészség a szájban kezdődik, és minden apró lépés számít.”

Az teljesen egyértelmű, hogy a szakember számára a száj és fogápoláson túl nagyon fontos az is, hogy ne csak mi, hanem a Földünk is jól járjon és a lehető legtermészetesebb módon óvjuk a fogaink egészségét a legkevesebb hulladéktermelésével. Mester Emese elmesélte, hogy látott lehetőséget arra, hogy összekapcsolja két szenvedélyét.

„A környezettudományi végzettségem révén mélyebben megértettem a fenntarthatóság fontosságát, és felismerve, hogy az egészségügynek óriási a karbonlábnyoma, meggyőződtem arról, hogy egy kis odafigyeléssel jelentős javulást érhetünk el ezen a területen. Sajnos sokan nem veszik komolyan ezt a lehetőséget, pedig a prevenció számos élethelyzetben környezetkímélőbb megoldás.

Hiszem, hogy a fogápolásban is szükség van a változásra, és szerettem volna példát mutatni arra, hogy a két terület harmonikusan összeegyeztethető. A Low Waste Dentálhigiéniai kezelés pedig egy valós alternatíva, amely nemcsak az egészségünket szolgálja, hanem a környezetet is kíméli."

Sokan tudják, mennyi újrafelhasználásra nem alkalmas hulladék keletkezik az egészségügyben. Akkor mégis hogyan fér meg a fenntarthatóság a dentálhigénia mellett? A szakember szerint a kettő összekapcsolása kihívás, de nem lehetetlen. „Az általam alkalmazott módszerekkel, például a sterilizálható, többször használatos eszközök és a környezetbarát anyagok használatával jelentősen csökkenthető a kezelés során keletkező veszélyes hulladék.

Minden döntés, amit a kezelések során hozok, a fenntarthatóságot és a környezeti lábnyom csökkentését szolgálja: az alacsony karbonlábnyomú, lehető legkörnyezetbarátabb eszközök és anyagok beszerzése érdekében folyamatosan kutatok, természetesen az egészségügyi előírásokat betartva. A pácienseimnek például ajánlom, hogy hozzanak magukkal saját poharat öblítésre, így még inkább minimalizálhatjuk a keletkező veszélyes hulladék mennyiségét. Ez utóbbi nagy népszerűségnek örvend!"

glamour plusz ikon Nem kellenek súlyos összegek egy fenntartható ruhatár kialakításához

Nem kellenek súlyos összegek egy fenntartható ruhatár kialakításához

Otthon is könnyen megvalósíthatjuk

A low waste, azaz alacsony hulladékmennyiséget termelő eljárás nemcsak a fogorvosi rendelőben, hanem a fürdőszobánkban is megvalósítható egy kis odafigyeléssel.

Mester Emese elmondása szerint az otthoni fenntartható fogápoláshoz érdemes olyan termékeket választani, amelyek kétes összetevőktől mentes alapanyagokból készülnek, újratölthetők vagy lebomló csomagolással rendelkeznek. „Ajánlott például a cserélhető fejű fogkefe használata, vagy olyan fogkrémek és szájvizek, amelyek természetes összetevőket tartalmaznak, és újrahasznosítható a csomagolásuk. Fontos a vízhasználat tudatos csökkentése is, például a csap elzárása fogmosás közben. A cél, hogy minél kevesebb hulladékot termeljünk, miközben megőrizzük a szájhigiéniánkat.”

Persze tudjuk, hogy a fenntartható dentálhigiénia még gyerekcipőben jár, egyelőre az igényteremtés folyik, így a szakember az irányú tapasztalatai is érdekeltek minket, hogy mennyire nyitottak erre az emberek? „Az a tapasztalatom, hogy egyre inkább érdeklődnek a fenntarthatóság iránt, és a mindennapi életükben is próbálnak tudatos döntéseket hozni, de még mindig sok a tanulnivaló ezen a téren.

A dentálhigiénia terén a fenntarthatóság szempontjából még van hova fejlődnünk, és sokan nem tudják, hogy lehetőség van ilyen választásokra is. Az orvos vagy dentálhigiénikus választásakor a fenntarthatóság még nem mindig a legfőbb szempont, de azok, akik tudatosan élnek, egyre inkább keresik az olyan szakembereket, akik figyelmet fordítanak erre. Én magam is igyekszem edukálni a pácienseimet, hogy lássák, milyen hatással lehet a választásaik az egészségükre és a bolygóra egyaránt.”

Utolsó tanácsként a dentálhigiénikus hangsúlyozza: ne bonyolítsuk túl a szájápolást, és ne vásároljunk meg rengeteg különféle terméket. Érdemes szakember segítségét kérni, aki egyénre szabottan ajánl csak annyi eszközt, ami valóban szükséges. „A legfontosabb, hogy a mechanikai tisztításra fókuszáljunk: a megfelelő technikával végzett fogmosás és a napi szintű fogköztisztítás elegendő lehet. Ezzel nemcsak a nagy karbonlábnyomú beavatkozások megelőzését segítjük, hanem a felesleges, káros termékek megvásárlását is elkerülhetjük.”