Szakértő orvost kérdeztünk: meddig tart ki a nyáron begyűjtött D-vitamin?
Szervezetünk a napon automatikusan töltekezik D-vitaminnal. Kicsit olyan, mint a napelem: ameddig nap éri, köszöni szépen, mindenre van energiája. Csakhogy amikor a napsütést felváltja a szürke égbolt, és amikor délután sötétbe borul az utca, a nap ereje már kevés ahhoz, hogy feltöltse szervezetünket D-vitaminnal. Már csak ezért is jó lenne tudni, meddig tart ki a nyáron feltöltött D-vitaminraktárunk, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a vitaminhiányt.
Nyáron szervezetünk természetes módon képes D-vitamin előállítására a napfényből, de az őszi hónapok beköszöntével és a napos órák számának csökkenésével a D-vitamin szint gyorsan kimerül. Dr. Simona Svobodová életmódtanácsadó szerint a D-vitamin szintünk szeptember végétől drasztikusan csökken. „A nyár folyamán feltöltött D-vitamin raktárak általában csak néhány hónapig tartanak ki, így őszre érdemes elkezdeni a pótlását” – magyarázza a szakértő.
A D-vitamin-hiány látható jelei
Az életmódtanácsadó állítását a National Institutes of Health (NIH) kutatása is alátámasztja, amely szerint a D-vitamin 30-60 nap alatt ürül ki annyira a szervezetből, hogy pótolni kelljen. Ha ezt elmulasztjuk, testünk a betegségek melegágyává válhat, mivel az alacsony D-vitamin szint az immunrendszer gyengüléséhez vezet. De honnan tudjuk, hogy kiürültek a tartalékaink? A D-vitamin hiány tünetei szinte mindig láthatók.
Dr. Svobodová elmondása alapján a hiány leggyakoribb külső tünetei közé tartozik a bőrszárazság, az ajkak kirepedezése, valamint az általános fáradékonyság. „A bőr érzékenyebb lesz, és könnyebben kiszárad, ha a szervezet nem pótolja a szükséges D-vitamint. Ennek oka, hogy a D-vitamin segíti a sejtek vízháztartásának fenntartását.” Amikor tehát november elején csúnyán kicserepesednek az ajkaink, nemcsak az ajakbalzsamra van szükségünk, hanem a D-vitamin pótlása is.
Az ajkak és a kézfej szárazsága az enyhébb tünetek közé tartoznak, komolyabb D-vitamin hiányról akkor beszélünk, amikor erős hajhullás és fáradtság is jelentkezik.
Mennyi D-vitaminra van szüksége a szervezetnek?
Erre a kérdésre nem létezik általános válasz. Szakértőnk elmondása alapján a D-vitamin pótlás mennyisége a kor, életmód és egyéni szükségletek függvényében változhat. Azonban elmondható, hogy egy átlagos felnőtt számára napi 600-800 NE (nemzetközi egység) D-vitamin ajánlott, legalábbis normál esetben. Betegség vagy szemmel látható D-vitamin hiány esetén ez a mennyiség akár 1000-2000 NE is lehet naponta. Viszont ennél többet nem érdemes bevinni.
„Fontos, hogy az őszi és téli időszakban figyeljünk oda a megfelelő D-vitamin bevitelre, pláne akkor, ha kevés időt töltünk a szabadban. Ugyanakkor lényeges, hogy ne vigyük túlzásba, mert a túlzott D-vitamin bevitel is egészségügyi problémákat okoz.”
Hogyan pótoljuk a D-vitamint?
Amikor a D-vitamin-pótlásról van szó, mindenkinek azonnal a kapszula formájában kapható vitamin jut eszébe, pedig számos egyéb, természetes módon is bevihetjük a szervezetünkbe a D-vitamint. Dr. Svobodová szerint a kapszulák valóban jó megoldást jelentenek, hiszen így pillanatok alatt bevihetjük a szervezetünk számára szükséges napi egységet. Csakhogy minden kapszula másképp szívódik fel a szervezetben, ezért nem árt egy kis extra odafigyelés.
„Annak érdekében, hogy biztosan pótoljuk a D-vitamint, fontos, hogy kiegyensúlyozottan és változatosan táplálkozzunk a mindennapokban. A D-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartozik a lazac, a tonhal, a tojássárgája és a gomba.”
Legyünk kritikusak, ha D-vitaminról van szó
Az ajkak és a kézfej kiszáradását ráfoghatjuk a szeles időre, a hajhullást a vashiányra, a fáradtság érzését a rossz alvásra, de valójában ezek hátterében minden második ember esetében a D-vitamin hiány áll. Szakértőnk elmondása szerint a jelenlegi becslések szerint a felnőttek 42%-a küzd D-vitamin-hiánnyal. Ez a hiány túl sok zárt térben töltött időből fakadhat, például irodákban, bevásárlóközpontokban vagy otthon. „Serkenthetjük a szervezet D-vitamin előállítását, ha napközben legalább fél órát szánunk sétára, amikor előbújik a nap.”
A D-vitamin hatása a mentális egészségre is kiterjed
Végül van még egy nyomós érv az őszi-téli D-vitamin-pótlás mellett: a mentális állapot támogatása. Ugyanis az alacsony D-vitamin szint nemcsak a fizikai egészséget, hanem a mentális egészséget is befolyásolja. „Már tudjuk, hogy a D-vitamin hiány összefüggésbe hozható a depressziós tünetek megjelenésével az év sötétebb hónapjaiban, különösen is azok esetében, akik érzékenyebbek az évszakváltásokra” – mondja Dr. Svobodová, aki a beszélgetés végéhez közeledve hangsúlyozza, hogy a megfelelő D-vitamin pótlás nemcsak az immunrendszert, hanem a mentális állapotot is erősíti.
Ezáltal segít, hogy energikusabban és kiegyensúlyozottabban vészeljük át a hideg hónapokat. Változatos étrend, D-vitamin tartalmú kapszula és persze sok-sok séta a szabadban – ennyi elég ahhoz, hogy ősztől tavasz végéig megadjuk szervezetünk számára a szükséges D-vitamin mennyiséget. Amikor pedig beköszönt a nyár, lazíthatunk egy kicsit, és élvezhetjük, hogy a napra állva töltekezik a szervezetünk. Addig is pótoljuk a nap erejét!