Magyar orvos hozhat áttörést a rák gyógyításában - Dr. Bánhegyi Róbert Jánossal beszélgettünk
Egy magyar orvosnak is köszönhető, hogy mára lényegesen többet tudunk a daganatos megbetegedések kezeléséről. Kutatásai alapján részben ugyanazokkal a készítményekkel lehet kezelni a rákot, mint a cukorbetegséget. Ami pedig ennél is meghökkentőbb, hogy a két kór között sokkal szorosabb az összefüggés, mint azt korábban gondoltuk. Dr. Bánhegyi Róberttel beszélgettünk.
Dr. Bánhegyi Róbert János, a Békés Vármegyei Központi Kórház Onkológiai Centrumának vezető-helyettese az első magyar onkológus, aki a rák és a cukorbetegség közötti összefüggéseket kezdte kutatni. Munkájának elismeréseként tavaly megkapta a Richter Érdemérem Különdíjat, amely által megerősítve több mint húsz év után ugyanazzal az elhivatottsággal keresi a megoldást a daganatos megbetegedések és a cukorbetegség hatékony kezelésére.
Új tudományos terület
Dr. Bánhegyi 2001-ben kezdett el foglalkozni a rák és a cukorbetegség kapcsolatának vizsgálatával. „A gyulai fertőző osztályon dolgoztam, amikor arra kért akkori mentorom, Dr. Martyin Tibor főorvos úr, hogy gyűjtsek adatokat az osztályon kezelt betegek fertőzései mellett előforduló diabéteszről.
Majd ahogy az egyre több adatot láttam, kristályosodott ki előttem, hogy a cukorbetegek között nemcsak a fertőzések, hanem a daganatos megbetegedések is gyakoribbak” – kezdi a beszélgetést a szakorvos, majd rögtön hozzáteszi, hogy az elmúlt több, mint két évtizedben számos kutatást, adatgyűjtést végzett ezen a területen, és ezzel együtt letette az onkodiabetológia új tudományágának alapjait. Az onkodiabetológia tudománya alapvetően az onkológia és a diabetológia ötvözéséből jött létre.
Ez a terület azt vizsgálja, hogy a rák és a cukorbetegség hogyan hatnak egymásra, s milyen közös terápiás, megelőzési és szűrési lehetőségek léteznek. Dr. Bánhegyi a kutatásai során felismerte, hogy ezen betegségek, valamint az elhízás közös anyagcsere- és genetikai háttere számos új kezelési lehetőséget nyújt a tudomány számára.
Ugyanaz a gyógyszer jó két vagy három súlyos betegségre?
Magyarországon a felnőtt lakosság több mint fele túlsúlyos vagy elhízott, és körülbelül 700 ezer cukorbeteg él hazánkban. Évente 70-80 ezer új rákos megbetegedést diagnosztizálnak, és mintegy 30-31 ezer ember hal meg rákbetegség következtében. Ezen a statisztikán szeretne javítani a kutató, akinek az elmélete a következő: amennyiben jól kontrolláljuk, korán kiszűrjük vagy megelőzzük a cukorbetegséget, csökken a rák kialakulásának esélye is.
Ez oda-vissza is működik, vagyis, ha megfelelően kezeljük a daganatos megbetegedést, akkor kevesebb eséllyel alakul ki cukorbetegség. „Kutatásaim és gyógyító munkám során feltűnt, hogy a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszereknek, mint például a metformin, rákellenes hatása is lehet. Ezt az elméletet először egy kisebb létszámú, majd egy 1224 betegre kiterjedő adatgyűjtés során sikerült bizonyítanom 2009-2010-ben.
Azóta az elméletem nemzetközileg is igazolást nyert, így - bizonyos feltételek teljesülése esetén - a metformint 2-3 éve használják már egyes rákbetegségek kezelése során is.”
Mit tehetünk a daganat kialakulása ellen?
Dr. Bánhegyi Róbert kutatásai arra is rámutattak, hogy az életmódnak óriási szerepe van mindhárom népbetegség kialakulásában, vagyis munkája során nem csupán a kóros állapotok kezelésére talált új utat, hanem a prevenció területén is. A megelőzés legfontosabb eszköze az egészséges életmód. Bizonyított, hogy a sok mozgás és a megfelelő táplálkozás csökkentheti mind az elhízás, mind a cukorbetegség, mind pedig a rák kialakulásának esélyét.
Hogy mit jelent pontosan a megfelelő táplálkozás? A különböző élelmiszeripari trendek teljes képzavart okoznak, hiszen minden gyártó más-más összetevőkről állítja, hogy egészséges. Azonban a magyar orvoskutató röviden és lényegre törően válaszol erre a kiemelten fontos, de sokat vitatott kérdésre. Mint mondja, a táplálékunk felét kitevő szénhidrátok esetében a finomított cukrok kerülése és az összetett cukrok előnyben részesítése jelentősen hozzájárulhat a betegségek megelőzéséhez.
„Amikor élelmiszert vásárolunk, figyeljünk arra, hogy 100 grammonként legfeljebb 5 gramm finomított cukrot tartalmazzon a termék. Ezt az értéket leolvashatjuk a termék hátoldalán látható tápérték táblázatban. Ezenkívül kerüljük az ételeink, italaink utáncukrozását és lehetőleg teljes kiőrlésű, durum pékárukat, tésztákat fogyasszunk.” – javasolja a kutató, majd rögtön hozzáteszi, hogy legalább ilyen fontos a rendszeres mozgás, ami minimum heti három-négy sporttevékenységet jelent.
Az orvos ezután még megjegyzi, hogy ,,A teljesen cukormentes étrend általában kerülendő, illetve a rákbetegek diétája különös odafigyelést igényel, csakis onkológus által kontrolláltan történhet! Ez esetben az egyéni, gyakran szélsőséges fogyókúrás praktikák alkalmazása kifejezetten tilos és káros!". Hogy mikor érdemes elkezdeni az életmódváltást? Még a mai napon, ugyanis a rák kialakulása egy hosszú folyamat, amely általában 10-20 év alatt megy végbe.
Dr. Bánhegyi Róbert elmondása szerint
a rák kialakulása onnan kezdődik, hogy a szervezetet az első rákkeltő hatás éri,
majd az első génhiba megjelenése után következnek a további mutációk, amelyek káros hatásai idővel összeadódnak. Végül ezek a génmutációk vezetnek az első rákos sejt kialakulásához, mely idővel lassan növekedni és szaporodni kezd, míg végül eléri azt a méretet, amely már képalkotó eljárásokkal is látható, például CT vagy MR vizsgálattal. Ez a teljes folyamat tehát 15-20 évig is elhúzódhat.
Karnyújtásnyira a megoldás
Dr. Bánhegyi kutatásai egyértelműen rámutatnak arra, hogy a rák és a cukorbetegség, valamint az elhízás közötti kapcsolat túlmutat az eddig ismert határokon. Az onkodiabetológia tudománya új perspektívákat nyit a gyógyászatban, és remélhetőleg a jövőben egyre több beteg életét könnyítheti meg. Az egészségtudatosság fontosságát pedig nem lehet eléggé hangsúlyozni: a megelőzés az egyik leghatékonyabb eszköz a betegségek elleni küzdelemben.
A jövőben Dr. Bánhegyi tovább kívánja népszerűsíteni az onkodiabetológia tudományát, és reméli, hogy ez a szemléletmód egyre szélesebb körben elterjed. „Szeretném, ha az érintett szakmabeliek összefognának, az emberek pedig tudatosabbak lennének az egészségüket illetően, és felismernék az említett betegségek közötti összefüggéseket. Ezáltal csökkenteni tudnánk mind a cukorbetegség, mind a rák előfordulását.”
A kutató hozzátette, hogy már jelenleg is folynak az alapkutatások és a klinikai vizsgálatok, amelyek célja olyan gyógyszerkombinációk kifejlesztése, melyek egyszerre hatékonyak a cukorbetegség és a rák kezelésében. „A tudomány eljutott arra a pontra, hogy ma már tudjuk: minden mindennel összefügg. Az egészséges életmód és a tudatos táplálkozás kulcsfontosságú a betegségek megelőzésében. Mindenkinek törekednie kell arra, hogy a lehető legtöbbet tegye meg a saját egészségéért.”