Csigó Zita: „A kulcs egyszerűen az, hogy nagyon szeresd, amit csinálsz”

2025. február 22.
Csigó Zita szerint a kulcs egyszerűen az, hogy nagyon szeresd, amit csinálsz
Csigó Zita szerint a feszültebb lelkiállapot nem is az ételeken érződik, inkább az előkészítési fázisban látszódik meg jobban
Fotó: bolega niki

Talán nincs olyan ember, aki ne találkozott volna valamelyik magazinban, szakácskönyvben vagy online kiadványban Csigó Zita nevével. Most két szuper nyári finomsággal kápráztat el bennünket, és egyúttal mesél arról is, hogy csöppent bele ebbe a rendkívül kreatív világba.

Nincs olyan étel, amit Csigó Zita ne próbált volna ki legalább egyszer, neki nincs ismeretlen terület a konyhában.

A gasztronómia meglehetősen komplex szerepet tölt be az életedben.

Édesapám fotóművész (Csigó László – a szerk.), ő is otthon dolgozott, rengeteg kiadványt és szakácskönyvet illusztrált. Már gyerekként láthattam, hogyan születik egy könyv képanyaga. A középiskola után politológia szakra mentem, az egyetem végére úgy éreztem, belefásultam. Már korábban is voltak erre utaló jelek: például a vizsgára való készülés helyett inkább rajzoltam. A diploma megszerzése után beálltam apukám mellé, és gyakorlati úton megpróbáltam magamba szívni a fotózást és a foodstylingot.

Később fel ismertem, hogy szeretném ezt a két területet a főzéssel ki bővíteni, így indult el tizenkét évvel ezelőtt a gasztroblogom, ki alakultak a különböző partneri együttműködéseim, megjelentek a szakácskönyveim, 2018-ban pedig fő szerkesztője lettem az izeselet.hu online magazinnak. Az elmúlt években számtalan projektben vettem részt, azóta is folyamatosan fejlesztem a recepteket, szerencsére mind a mai napig nagyon sok együttműködésem van.

Hogy tudtad megőrizni a gasztronómia iránti lelkesedésed?

A kulcs egyszerűen az, hogy nagyon szeresd, amit csinálsz. Ha az ember belefárad, mint annak idején én az egyetembe, nem tudná ugyanazzal a lendülettel a munkáját végezni. Másrészt ez egy kreatív szakma, minden projekt más, minden projekt egy új kihívás. A főzés, fotózás, foodstyling mellett rengeteg cikket is írok, motiválóan hat rám, hogy elolvassák, hogy olyan témákat válasszak, amivel felkeltem az olvasók érdeklődését, és egyúttal edukálom is őket.

glamour plusz ikon Az étel, akárcsak egy műtárgy, kifejezheti az identitásunkat, az emlékeinket, a kapcsolódásainkat

Napi horoszkóp: a magányos Bak párra talál, a Kos kiküszöböl néhány múltbeli csorbát, az Ikrek csúnyán összevitatkozik a kedvesével

Mennyire stresszes a szakmád? Érződik a vég eredményen, ha feszültebb vagy?

Sajnos az én életemben is előfordul a stressz, persze próbálom kizárni az ilyen szituációkat. Ilyenkor mindig végig gondolom, hogy mi történhet a legrosszabb esetben, onnantól könnyebb feloldódni. A feszültebb lelkiállapot nem is az ételeken érződik, inkább az előkészítési fázisban látszódik meg jobban, könnyebben rontok a főzési, sütési fázisoknál vagy török össze dolgokat. Kicsit túlaggódom, túlgondolom a dolgokat, ezért is van, hogy felkészülök a nem várt helyzetekre, mindenre van egy tervem.

A maximalizmusod miatt?

Biztosan. Próbálok úgy működni, hogy mindent a legjobb tudásom szerint készítsek el. Viszont ma már, ha jön egy projekt, amivel nem tudok teljesen azonosulni, bátran nemet mondok rá. Régen belekerültem abba a spirálba, hogy mindent elvállaltam, most már egy pillanatig sem gondolkodom rajta, ha nem látok benne fantáziát.

Rengeteg ételt készítettél már. Van személyes kedvenced?

Ha ételtípusokról beszélünk, szívesen dolgozom minden alapanyaggal, mivel minimálisan fogyasztok csak húst, pártolom a vegetáriánus ételeket.

Csigó Zita quinoasalátájának receptjét a cikk alján olvashatod
Fotó: Csigó Zita

Milyen irány elvek alapján születnek a receptek?

Mielőtt kitalálom az adott receptet vagy receptsort, végig gondolom, hogy mi a téma, kiknek készül a recept, mi a kulcsösszetevő. Ha megvan a váza, kitalálom a fűszerezést, a stylingot, a látványt. Fontos, hogy mindig valami pluszt adjak, amitől még különlegesebb lesz az étel. Az utazásaim alkalmával rengeteg impulzus ér, ilyenkor mindig feltérképezem a helyi piacokat, autentikus ételeket, helyeket, és mivel a munkám a szenvedélyem, természetesen aktívan fotózok is.

A nyár miért jó évszak a gasztronómia szempontjából?

Rengeteg zöld, nyers zöldség, gyümölcs vesz minket körül. Imádom a lédús, érett paradicsomokat, a friss alapanyagokat és azt, hogy ilyenkor még többet lehet kísérletezni! A két étel is a nyarat idézi, amit választottam. A görögös quinoasaláta megannyi zöldséggel egy egészséges ajánlat azoknak, akiknek fontos, hogy glutén mentes étel kerüljön az asztalra. A zabpehelylisztből készült gofri egy lehetőség azoknak, akik a fehér liszt helyett mást szeretnének kipróbálni. Minden színes, ízes, pezsgő, akárcsak a forró hónapok.

Görögös quinoasaláta

Hozzávalók négy személyre:

  • 20 deka quinoa
  • egy kígyóuborka
  • 25 deka koktélparadicsom
  • 4-5 szál zsenge újhagyma
  • 10 deka mag nélküli vagy 12 deka magos olívabogyó
  • négy evőkanál extraszűz olívaolaj
  • őrölt bors
  • 12 deka feta sajt
  • frissen facsart citromlé a tálaláshoz

Öblítsd át a quinoát alaposan (így elveszíti kesernyés mellékízét), majd főzd puhára kétszeres mennyiségű, enyhén sós vízben. Hagyd kihűlni. Mosd meg a kígyóuborkát és a koktélparadicsomot, kockázd fel, illetve vágd ketté, karikázd fel a megtisztított újhagymát. Keverd össze a quinoával, majd az egészhez forgasd hozzá az olívabogyókat, az olívaolajat, ízlés szerint sót és borsot, valamint a morzsolt fetát. Tálalásig hűtsd be, tálald citromlével meglocsolva.

Zabpehelylisztes gofri chiapudinggal

Hozzávalók négy személyre - a gofrihoz:

két tojás

5 deka cukor (vagy ennyi cukornak megfelelő tetszőleges édesítő)

5 deka olvasztott vaj

20 deka zabpehelyliszt

egy púpozott kávéskanál sütőpor

2,5 deci tej + egy kevés a hígításhoz

kevés kókuszzsír a sütéshez

A pudinghoz és a tálaláshoz:

400 gramm natúr görög joghurt

négy evőkanál chiamag

agávészirup (vagy más tetszőleges édesítő)

málnaszemek

Kezdd a chiapuding elkészítésével. Keverd össze a joghurtot a chiamaggal, adj hozzá ízlés szerint két-három evőkanál agávészirupot, majd fedd le, és tedd legalább néhány órára vagy egy éjszakára a hűtőbe. A gofrihoz a tojásokat fehéredésig keverd a cukorral, majd add hozzá az olvasztott (de már nem forró) vajat. Keverd el a zabpehelylisztben a sütőport, majd add a tejjel felváltva a tojásos keverékhez, és dolgozd simára. Ezután melegítsd fel a gofrisütőt, és vékonyan kend ki kevés folyékony kókuszzsírral. Süsd meg benne a gofrikat (a tészta gyorsan sűrűsödik, ezért ha szükséges, hígítsd fel sütés közben kevés tejjel). Tálald a kész gofrikat a chiapudinggal és a megmosott, szárazra törölt málnaszemekkel, a tetejüket meglocsolhatod még egy kevés agávésziruppal.