A menstruáció nem csak kellemetlenséggel jár - ismerd meg a ciklusszinkron életmódot
Hangulatingadozás, hasfájás, mellfeszülés, nem létező libidó? Ezekért gyakran a ciklusunkat okoljuk. De tudtad, hogy a ciklusod nemcsak az életed mélypontjait tartogatja neked? Bár a gyermekvállalás időszakáig hajlamosak vagyunk inkább teherként tekinteni a ciklusunkra, fontos tudni: a női menstruációs ciklus nem egy „bennünk felejtett”, felesleges bonyodalom, hanem az élet esszenciális összetevője, amely ráadásul elképesztő erővel segíthet a könnyebbé tenni a hétköznapokat. Hogy ezt elérd, a feladat nem más, mint ráhangolódni és teret adni neki. Megismerni a ciklusod ugyanis óriási lehetőség!
Dr. Varga Zsuzsanna családorvos néhány évvel ezelőtt pontosan erre a célra hozta létre a FON (Funkcionális Orvoslás Nőknek) oldalt. Szerinte a női ciklus tulajdonképpen egy plusz életjel, amelyről méltatlanul keveset tudunk, pedig az általános egészségünkre is alapvető hatással van. A ciklusszinkron életmód segítségével megismerhetjük a ciklus adott fázisának (hormonális) jellegzetességeit, a tudással felvértezve pedig félelem helyett végre elfogadással és valódi önszeretettel fordulhatunk a testünk felé.
Hormonok gyűrűjében
„A női hormonok egy hónap alatt többet ingadoznak, mint a férfi hormonok egy egész élet alatt” – fekteti le az alaptézist Dr. Varga Zsuzsanna, aki szerint ennek ellenére a XXI. század társadalma egyenletes teljesítményt vár el mindenkitől (amely elvárásnak egyébként eltérő okból ugyan, de a férfiak sem tudnak eleget tenni). A nők 28 napos menstruációs ciklusuk alatt négyféle hormon állandó hullámzásával élnek együtt, amely hullámzás természetesen jár lejtmenetekkel - de meredek emelkedőkkel is.
„Igazából nem a fiziológiánkat kell igazítani ehhez a bolond életmódhoz, hanem a bolond életmódot kellene egy kicsit visszaigazítani a női működéshez” – állítja Zsuzsa. A női test működésében ugyanis semmiképpen sem a cunami szerű hullámok vannak kódolva, ez már következménye a stresszel és krízisekkel teli hétköznapoknak. A kulcs az, hogy értsük, az adott fázist milyen életmóddal tudjuk támogatni a legjobban. Ez nemcsak a vadabb hullámokat szelídíti meg, de lehetőséget ad az általános egészség maximalizálására is.
A tudás hatalom: ismerd meg a tested és a ciklusod!
A szakértő emellett egy másik aspektust is megemlít, amely alátámasztja a ciklusszinkron életmód helyénvalóságát. A szakember családorvosként szembesült először azzal, hogy az emberek nagy részének vajmi kevés tudása van arról, hogyan is működik a teste. Emellett az volt a tapasztalata, hogy a csekély tudás nagyobb kiszolgáltatottsággal is társult a nők esetében az egészségügyi rendszerben. „Mivel a nőkhöz tudtam jobban kapcsolódni, elkezdtem gondolkodni azon, hogyan tudnék segíteni ezen a védtelenségen és kiszolgáltatottságon. Aztán rájöttem: a tudás a leginkább járható út.
A szakértő ugyanakkor aláhúzza: csapatával nem azért propagálják a ciklusszinkront, hogy újabb korlátok közé szorítsák a nőket. „Ennek a módszernek nem az a lényege, hogy akkor minden nap és minden héten másképp kellene létezni. Sokkal inkább az, hogy megértessük a nőkkel, mi-miért és hogyan működik a testükben. Tehát, ha például van valamiféle fizikai panasz, akkor annak lehet az az oka, hogy a luteális fázis és a menstruáció során is ugyanannyit próbálunk teljesíteni, mint a follikuláris vagy ovulációs szakaszban. Aztán meglepődünk, amikor nem megy és valamilyen formában jelez a szervezet.”
A szakértő szerint a négy fázis ismerete a ciklusszinkron életmód alapja, így a következőkben szakaszonként, több szempontból megvizsgálva elemezzük azokat.
Menstruációs fázis (kb. 1-5. nap)
Először is fontos megértenünk, hogy a női ciklus nem mindenkinél pontosan 28 napos: termékeny korban 23 és 35 nap között mindenféle hosszúságú ciklus normálisnak számít. (Tehát az itt jelölt napok csak hozzávetőlegesek.)
A menstruációs fázisban a legalacsonyabb a szervezetünk ösztrogén- és progeszteron szintje. Testünk ilyenkor teljes mértékben a méhnyálkahártya elengedésére, azaz a menstruációra koncentrál, ezért nem ritka, hogy ilyenkor levertebbnek, lassabbnak érezzük magunkat, mint az ezt követő időszakban. A vérveszteség miatt előfordulhat enyhe émelygés és szédülés is, így ilyenkor érdemes a gyengédebb mozgásformák felé fordulni, ha annak egyáltalán szükségét érezzük.
Noha a testünk jelzéseire való odafigyelés a teljes ciklus során fontos, a menstruációs szakaszban kifejezetten prioritás! Hogy mit jelent ez? Azt ugyan nem javasoljuk, hogy minden menstruáció alkalmával szabadságra menj, de azt sem, hogy a PMS vagy a menstruáció kellemetlenségei miatt iktasd ki a ciklusod az életedből. Pihenj ezekben a napokban annyit, amennyit csak tudsz, és mozdulj együtt a tested igényeivel. Nem kell menstruáció alatt is edzened, ha nem megy - ha most megadod a testednek azt, amire szüksége van, a következő szakaszokban pikk-pakk bepótolod, amiről esetleg lemaradtál.
Follikuláris fázis (kb. 6-13. nap)
A follikuláris fázisban elkezdődik a tüszőérés a petefészekben: az érésben lévő tüszők pedig ösztrogén termelésbe kezdenek. Ahogyan halad előre a ciklusod, egyre energikusabb vagy, és ahogy ígértük - tér fog nyílni arra, hogy bármit elvégezz, amit csak szeretnél, legyen szó akár az edzéseidről, akár a munkádról. Súlyzók, kardió, megbeszélések, határidők: ebben a szakaszban a tiéd a világ!
Ovulációs fázis (kb. 14-16. nap)
Az ovuláció a ciklus főszereplője: lényegében minden eddigi hormonális változás e szakasz zavartalan lefolyása érdekében történt a szervezetünkben. Az ösztrogénszint ebben az időszakban éri el a csúcsát, de nem ez az egyetlen hormon, amely maximumot „teljesít” ebben az időszakban: a tesztoszteron szintje is ekkor a legmagasabb a szervezetünkben.
Nemcsak hormonális szempontból csúcspont ez a néhány nap: ilyenkor vagyunk a legproduktívabbak, mintha a napok hirtelen 48 órából állnának. Valószínűleg a libidód is ekkor van a csúcson. Élvezd bátran, hogy a hormonális hullámzás tetején utazhatsz!
Luteális fázis (kb. 17-28. nap)
Hormonális változásaink szempontjából a luteális fázis két részre bontható. Az első szakaszban továbbra is magas az ösztrogénszintünk, egyúttal emelkedni kezd a progeszteron is a szervezetünkben. A luteális fázis második részében azonban visszavonulót fújnak az említett hormonok, így megérkezünk a menstruációs fázisban már említett ösztrogén- és progeszteron minimumhoz. Fontos újra elismételni: ez a szakasz nem jelenti azt, hogy hirtelen képtelenné válasz az életre, és vissza kell vonulnod. Egyszerűen más feladatokban leszel jó.
Dr. Varga Zsuzsanna szerint a luteális fázist más néven „fészekrakó szakaszként” is emlegethetjük: ebben az időszakban a rendszerezés, az elmélyült figyelmet igénylő projektek befejezése kerül a középpontba, ezekhez a tevékenységekhez tökéletes az a nyugalom, amelyet a tested is igényel ilyenkor. Gyakori az is, hogy nehezebben regenerálódunk egy-egy húzós edzés után, ráadásul egyes PMS-tünetek (mellfájdalom, görcsök) kényelmetlenné tehetnek bizonyos típusú gyakorlatokat.
A luteális fázis a mentális egészségünkre is erőteljes hatással van: ebben a szakaszban hajlamosak vagyunk a levertségre, energiaszintünk alacsony. Ami a szexuális életünket illeti, gyakori, hogy kevésbé kívánjuk partnerünk közeledését: ez egyébként a menstruációs fázis alatt is hasonlóképp alakul. (Természetesen – mint mindig –, tisztelet a kivételnek!) Ez teljesen normális - pár nap, és újra csúcsformában leszel!
A szakorvos egy plusz adalékkal zárja a beszélgetést: a szakértő szerint a ciklusszinkron életmód transzgenerációs terheket is levehet a következő nemzedék válláról. „Ennek segítségével a gyermekeink már úgy nőhetnek fel, hogy azt látják, az anyjuk képes a saját testéről gondoskodni,
arról tabumentesen beszélni és beszélgetni. Hogy meg tud fogalmazni olyan működéseket, amelyekre eddig szavaink sem voltak, hogy úgy áll hozzá a menstruációjához, a testéhez, a gyermekvállaláshoz és a szexualitáshoz, ahogy az eleink nem tudtak. Önmaga és a teste iránti legnagyobb tisztelettel.”