Biohacking az illatok erejével - ez az aromaterápia
A biohacking cikksorozatom ötödik hetében az aromaterápia illatos világába vezetett az utam. Azoknak, akik nem hallottak még a kifejezésről, a biohacking a test és az elme optimalizálásának gyakorlatára utal, amely különféle technikák és módszerek segítségével fokozza az általános jól-létet és teljesítményt.
Aktuális biohacking kísérletem alatt kíváncsi voltam, hogy egy finomabb és erőteljesen érzékszervi alapú megközelítés - az aromaterápia - mit hozhat az elmém és a testem számára.
Mi az aromaterápia?
Az aromaterápia magában foglalja az illóolajok - növények és gyógynövények koncentrált kivonatainak - használatát a fizikai és mentális jóllét elősegítése érdekében. A levendulától és az eukaliptusztól kezdve a borsmentán át a tömjénig minden egyes illóolajnak egyedi előnyöket és hatásokat tulajdonítanak.
Az aromaterápia hatása megtapasztalható inhalálással (például az olajok levegőbe szórásával és azok belélegzésével) vagy helyi alkalmazással (a bőrre kenve). Engem leginkább az nyűgözött le ebben a biohacking módszerben, hogy gyökerei az ősi hagyományokban és a modern tudományban egyaránt megtalálhatóak, így kiválóan alkalmas módszer a jól-lét holisztikus fokozására.
Az aromaterápia mögött álló tudomány
Bár az aromaterápiát gyakran mindössze a luxus spa kezelések részének tekintjük, hatását néhány érdekes tudományos alapelv támasztja alá. Amikor belélegzünk egy illóolajat, az aromamolekulák az orrjáratokon keresztül eljutnak az agy limbikus rendszeréhez, amely az érzelmekért, a memóriáért és bizonyos testi funkciókért, például a szívritmus és a vérnyomás szabályozásáért felel.
Ez a közvetlen kapcsolat az egyik oka annak, hogy bizonyos illatok erős érzelmi reakciókat válthatnak ki, valamint annak is, hogy bizonyos illatokat belélegezve váratlanul emlékek sokasága kerülhet elő.
A levendulát például széles körben tanulmányozták nyugtató tulajdonságai miatt.
Kutatások kimutatták, hogy a levendula illóolaj csökkentheti a szorongást és javíthatja az alvás minőségét.
Hasonlóképpen, a borsmentaolajat a kognitív éberség és koncentráció fokozásával hozzák összefüggésbe, míg az eukaliptuszról úgy tartják, hogy antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik és enyhítheti a légzőszervi panaszokat.Bár az aromaterápia nem csodafegyver, de a szaglórendszerünkre hatva gyors, nem invazív módon befolyásolhatja a hangulatunkat és a fiziológiai állapotunkat.
Az illatok szerepe az ősi kultúrákban
Az aromaterápia mélyen gyökerezik az ősi kultúrákban is, ahol az illóolajok és aromás növények használata összefonódott a gyógyítással, a spirituális gyakorlatokkal és a mindennapi élettel.
Egyiptomot gyakran tekintik az aromaterápia egyik szülőhelyének.
Az egyiptomiak úttörők voltak a növényekből vallási, gyógyászati és kozmetikai célokra történő illóolaj-kivonásban. A mirha, a tömjén és a cédrusfa központi szerepet játszottak spirituális szertartásaikban, a tisztaságot és az isteni világgal való kapcsolatot szimbolizálva.
Az ősi Kínában az aromaterápia a hagyományos kínai orvoslás kulcsfontosságú része volt. A kínai gyógyítók úgy vélték, hogy az egészség a testben lévő energia, a „csí” egyensúlyától függ. A növényekből és gyógynövényekből nyert illóolajokat a test belső rendszereinek harmonizálására és a fizikai, érzelmi és mentális állapotok kezelésére használták.
Indiában gazdag hagyománya van az aromaterápiának, elsősorban az ajurveda, a világ egyik legrégebbi természet-gyógyászati rendszere révén, amely több mint 3000 éves múltra tekint vissza. A szantálfát, a jázmint és a pacsulit az ajurvédikus gyakorlatokban mind fizikai gyógyító tulajdonságaik miatt, mind pedig a mentális tisztaságot és a szellemi növekedést elősegítő képességeik miatt használták. Az illóolajokat a masszázsterápiában is alkalmazták és a test energiáinak méregtelenítésére és kiegyensúlyozására szolgáltak.
Tapasztalataim az aromaterápiával
Úgy döntöttem, hogy egy héten keresztül végzem aromaterápiás biohacking kísérletemet, különböző illóolajokra és illatokra összpontosítva, hogy felmérjem azok azonnali és hosszabb távú hatásait a hangulatra, a fókuszra, az alvásra és az általános jól-létre. Már évekkel ezelőtt vásároltam egy kiváló minőségű aromadiffúzort és egy válogatást olyan illóolajokból, amelyeknek egyedi előnyei jól dokumentáltak és az illatukat is nagyon szeretem (például levendula, citrusok, ylang-ylang, ópium, teafaolaj stb.).
Sajnos nem alakítottam ki konkrét napirendet vagy sorrendet a különböző illóolajok és illatok alkalmazására, mivel az aromaterápiás biohacking hetem nagyon változatosan alakult, egyik napom sem volt ugyanolyan. Ennek ellenére minden nap szántam időt arra, hogy áldozzak az illatok oltárán.
Az első dolog, amit észrevettem, amikor elkezdtem illóolajokat diffundálni, az azonnali öröm-, otthon-és nyugalomérzet volt. A home office-omat az illóolajok illatával megtölteni olyan érzés volt, mint egy ősi rituálénak naponta áldozni. A hét folyamán többször is áldoztam ennek az illóolaj rituálénak, ami a következőképpen alakult: elővettem egy illatos gyertyát, az egyik illóolajat, és a gyertyatartóm kis tálcájába vizet öntöttem, majd abba 5-6 csepp illóolajat csepegtettem.
Ezután elővettem egy füstölőt is és azt is meggyújtottam. Igyekeztem úgy összeválogatni az illatokat, hogy azok hatása és illata illeszkedjen egymáshoz. Például levendulás-mandarinos illóolajat kombináltam levendulás füstölővel. Annyira magával ragadott az élmény, hogy úgy döntöttem, amíg a füstölő tart, meditálok egyet, illetve az egyik cikkemből már ismertetett vizualizációs technikát is alkalmaztam. Annak érdekében, hogy még inkább fokozzam az élményt, zen relaxációs zenei lejátszási listát is bekapcsoltam.
Az érzékek találkozása magával ragadott egy egészen másik világba, teljes mértékben megnyugodtam, valamint mentálisan és fizikailag is felfrissültebbnek éreztem magam. Meglepő módon valóban éberebb és koncentráltabb is voltam.
Úgy tűnt, hogy ez a rövid, érzékekre ható rituálé megadta azt a plusz löketet, amire szükségem volt ahhoz, hogy tisztábban vágjak bele a feladataimba. A teljesítményem nem különbözött drámaian, de a pszichológiai és mentális támogatás tagadhatatlan volt - úgy éreztem, hogy az érzékeim élesebbek, ami viszont segített mentálisan is felkészülni az előttem álló napra.
A nappali rituálé mellett igyekeztem belecsempészni az illatok világát a mindennapokba is. Az október varázsa így engem is utolért, ezért beszereztem „pumpkin spice” illatú pálcikás illatosítót is a mosdóba, ami szintén varázslatos őszi illatokat csempészett a lakásomba. A parfümjeimet is gyakrabban és tudatosabban váltogattam.
Az esti órákban pedig bevetettem egy ágynemű illatosítót is.
Ezt még ajándékba kaptam és alkalmanként használtam úgy, hogy a párnámra és a takarómra fújtam belőle egy kicsit pár perccel lefekvés előtt. Ennek hatására az ágyam még csábítóbb volt, hiszen nyugtató illatba öltözött.
Az esti rutinom részeként bekapcsoltam a már említett aromadiffúzoromat is. Amellett, hogy a diffúzur intenzitiását is be tudtam állítani, az eszköz hangulatvilágításként is funkcionált, ezért az esti lefekvéshez közeledve bekapcsoltam a párologtató és hangulatvilágítást adó funkcióját is, valamint az okoslámpáimat is egy kandalló fényéhez hasonló üzemmódba kapcsoltam.
Részben tudattalanul, részben tudatosan kialakítottam a hét alatt egy nappali és egy éjszakai rituálét, amelyben az illatok és aromák fontos szerepet játszottak. Az alvásminőségemben nem vettem észre jelentős mértékű változást az egy hét leforgása alatt, de az éjszakai rituálé hasonlóképp nyugtató hatással volt rám, akárcsak a nappali. A diffúzor bekapcsolását pedig a stresszoldással kezdtem asszociálni.
Fontosnak tartom megjegyezni, hogy érdemes lehet előzetesen tájékozódni az egyes illóolajak hatásairól és összetevőiről is. Bár én nem tapasztaltam negatív hatásokat, néhány illóolajat, nagyobb mennyiségben túl erősnek éreztem. Érdemes lehet eleinte kisebb mennyiségben kipróbálni az egyes olajokat és fokozatosan emelni a mennyiséget, ha először találkozunk egy-egy illattal.
Az aromaterápia eszköz, nem gyógymód
Bár az aromaterápia nem fogja úgy felforgatni az életedet, mint más, talán intenzívebb biohacking módszer, mégis hatással van mind a mentális, mind a fizikai jól-létre. Számomra a legnagyobb előnyei pszichológiai jellegűek voltak. Az illatok rituáléja - bizonyos olajok használata a nap kulcsfontosságú pontjain - segítettek csökkenteni a sürgetettség érzését, hogy egy magasabb szintű jelentudatossággal végezzem a feladataimat a nap folyamán.
A tudomány alátámasztja azt az elképzelést, hogy a szaglásunk erőteljes szerepet játszik a hangulatunk és az érzelmeink szabályozásában. Bár az aromaterápia nem helyettesítheti a rendszeres testmozgást vagy a mindfulness gyakorlatokat, de határozottan fokozhatja azok hatását, az érzékszervi támogatás egy további rétegeként működve.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy az egyes biohacking módszerek milyen hatással lennének rád, az aromaterápia megér egy próbát. Nem csak arról van szó, hogy élvezzük a kellemes illatokat - olyan környezetet hozunk létre, amely pozitív, kézzelfogható módon befolyásolja elménket és testünket. Bármilyen illatot is használsz, a biohacking ezen egyszerű módszere apró, de észrevehető változásokat hozhat a mindennapok során.