Biohacking kísérlet: Az Ikigai nyomában
Az elmúlt hetekben, hónapokban számos biohacking módszert teszteltem a saját bőrömön és megosztottam a tapasztalataimat is. Ebben a cikkben elérkeztünk tizedik biohacking kísérletemhez, amelynek keretei között egy héten kersztül elmerülök a japán ikigai koncepciójában és felfedezem a sajátomat.
Míg más módszerek a test vagy az elme optimalizálására összpontosítottak, az ikigai valamennyi életterületünket érinti. Az ikigai-t gyakran „a létezés okának” fordítják, amely egy holisztikusabb utat ígér az önmegvalósításhoz, a céljaink mindennapi életünkhöz való igazításával. Mi lehetne jobb módja a biohacking sorozatom lezárásának, mint egy olyan gyakorlat, amely a jelentőség-teliségben gyökerezik?
Mi is pontosan az Ikigai?
Az ikigai egy japán életfilozófia. A kifejezés az iki = életben lenni és a gai = ami megéri, aminek értelme van, szavakból tevődik össze. Az Ikigai gyakran négy elem metszéspontjaként értelmezhető, amelyek a következők:
- amit szeretsz csinálni,
- amit jól csinálsz,
- amit másoknak nyújtani tudsz,
- az ideális tevékenységeid vagy azok a dolgok, amelyeket megfizetnek.
A koncepció egyszerű: amikor ezek az elemek egy pontban metszik egymást, elégedett és céltudatos életet teremtenek. A japán Okinava szigetén - a százévesek „kék zónájában” - az ikigai-t gyakran tartják a lakosok hosszú életének és boldogságának egyik fő tényezőjeként.
Az ikigai azonban nem csak a világmegváltó célok eléréséről szól. Arról is szól, hogy örömöt találjunk a hétköznapi dolgokban - egy csésze tea elfogyasztásában, egy kedves gesztusban vagy egy emberi kapcsolat elmélyülésében. Ez egy olyan filozófia, amely arra ösztönöz bennünket, hogy hálával éljük meg az élet apró csodáit is.
Az ikigai pszichológiai és tudományos gyökerei
Pszichológiai szempontból az ikigai fogalma mélyen összefonódik a céltudatossággal. A kutatások azt mutatják, hogy a céltudatosság csökkentheti a stresszt, javíthatja a mentális egészséget és még az élettartamot is növelheti. Ha az emberek úgy érzik, hogy van okuk reggelente felkelni, akkor ellenállóbbakká válnak a kihívásokkal szemben. A cél olyan, mint egy pszichológiai horgony, amely stabilitást és irányt ad még a nehézségekkel való szembenézés során is.
Neurológiai szempontból az ikigai-hoz igazodó tevékenységek aktiválhatják az agy jutalmazó rendszerét is, így dopamin szabadul fel és ez megerősíti a teljesítmény érzését. Emellett az értelmes tevékenységek gyakran szociális kapcsolatokkal és önzetlenséggel társulnak, amelynek köszönhetően oxitocin - az úgynevezett „szeretethormon” - is felszabadul, ami szintén elősegíti a jól-lét érzését.
Az Ikigai-om felfedezése
Az életcél vagy küldetés felfedezése elmélkedést, őszinteséget és hajlandóságot igényel, hogy kényelmetlen kérdésekkel is foglalkozzunk. A kísérlet során egy hetet szenteltem az ikigai-specifikus önvizsgálatnak, a naplózásnak és az ikigai keretrendszer által inspirált gyakorlatok kipróbálásának. Az egy hét alatt minden egyes nap időt fordítottam arra, hogy foglalkozzam az ikigai témájával és számos feladatot végeztem el és igyekeztem naponta egy-két órát fókuszáltan erre a témára szánni.
Olyan nap is adódott, amikor ennél több időm volt a kihívással foglalkozni. A következőkben felsorolok néhány olyan gyakorlatot, amit az egy hét során elvégeztem és amelyek számodra is hasznosak lehetnek, ha te is szeretnél közelebb kerülni az életfeladatodhoz.
Amit szeretek csinálni
Az ikigai első köre mindazon dolgokról és tevékenységekről szól, amelyeket akár szakmailag, akár a magánéletedben szeretsz csinálni. Amiért igazán lelkesedsz, amiért szenvedélyesen rajongsz, ami izgatottsággal tölt el vagy ami feltölt energiával. Ha szeretnéd tudatosítani ezeket a dolgokat, vegyél elő egy papírt és tollat vagy egy digitális dokumentumot és válaszold meg a következő kérdéseket:
- Melyik az a legalább három tevékenység, amelyeket órákon át tudsz csinálni, de észre sem veszed, hogy repül az idő és a flow állapotába kerülsz?
- Most nézd meg, hogy kiket, miket követsz a közösségi médiában! Milyen témában osztod meg a legtöbb posztodat? Melyek a leggyakrabban visszatérő témák?
- Mi az, amit legkevésbé szeretsz a munkádban, az emberi kapcsolatokban általában vagy a magánéletedben, esetleg a mindennapok során? Van közös pont ezekben? Ha igen, mi lenne ennek az ellentéte?
- Milyen filmeket, sorozatokat, könyveket szeretsz? Mi a közös bennük?
- Ha írnál egy könyvet vagy forgatnál egy filmet, miről szólna?
- Melyek azok a tevékenységek, amelyek örömet okoznak, szórakoztatnak vagy kikapcsolnak esetleg energiával töltenek fel?
- Mit csináltál szívesen, amikor gyerek vagy tinédszer voltál? Most is csinálnád?
- Kik voltak a gyerekkori valós vagy fiktív hőseid, példaképeid? Miért? Mi a közös bennük?
Most, hogy beazonosítottad azokat a tevékenységeket, amelyeket szeretsz csinálni, gondolkodj el azon, hogy heti szinten mennyi időt szánsz ezekre a tevékenységekre. Írd le ezeket is!
Amit jól csinálok
A második kör arról szól, mi az, amit jól csinálunk, milyen készségekkel, erősségekkel, tehetséggel és erőforrásokkal rendelkezünk. Végezd el a következő gyakorlatokat és eközben merülj el az eddigi sikereidben, legyenek azok kicsik vagy nagyok!
- Készíts egy listát legalább tíz személyes vagy szakmai sikeredről! Minél több van, annál jobb! Ha összegyűjtötted a minimum 10 elemes listádat, gondolkodj el azon, hogy mi a közös ezekben a sikerekben! Milyen készségeidet és erőforrásaidat használtad annak érdekében, hogy megvalósítsd ezeket a sikereket?
- Azonosítsd be az erősségeidet és a tehetségedet is! Készíts egy listát arról, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyeket könnyedén és erőfeszítések nélkül végzel, míg másoknak lehet, hogy ezek nehezebben mennének!
- Gyűjtsd össze, hogy melyek azok a tulajdonságok, értékek és készségek, amelyeket igazán értékelnek benned a munkahelyeden! Szerinted melyek a kiemelkedő szakmai képességeid? Miben számíthatnak rád mások?
- Melyek azok az interperszonális (emberi kapcsolatokban megjelenő) tulajdonságaid vagy készségeid, amelyeket mások értékelnek benned? Például empatikus vagy, kiváló hallgatóság vagy te vagy a legjobb programok megszervezője?
Amit másoknak nyújtani tudok
A harmadik körbe olyan értékeket, képességeket és tevékenységeket gyűjtünk össze, amelyek mások javát is szolgálják és amelyekbe időnket, pénzünket és energiánkat is fektetjük.
- Sorolj fel legalább három olyan valós vagy fiktív személyt, akikre felnézel és akiket csodálsz vagy akiket a példaképednek tekintesz! Legyen szó munkáról vagy magánéletről! Írd le, hogy miért nézel fel rájuk és azt is, hogy mi a közös bennük. Végül azt is fogalmazd meg, hogy benned és ezekben a személyekben mi a közös. Mi hiányzik még ahhoz, hogy még jobban hasonlíts hozzájuk?
- Írj listát arról, mibe fekteted az időd, energiád, erőfeszítéseid, pénzed jelentős részét!
- Hogyan tudnád kiaknázni a képességeidet és a tehetségedet, hogy segíts másokon?
Ideális tevékenységek, valamint azok, amiket megfizetnek
A negyedik kör mindazokat a for-profit vagy non-profit tevékenységeket fedik le, amelyeket mások jutalmaznak vagy megfizetnek.
- Mivel szerettél volna foglalkozni tinédzserként?
- Milyen nem fizetett, non-profit tevékenységek okoznak örömet számodra? Milyen jótékonysági szervezeteket vagy ügyeket támogatsz vagy támogatnál?
- Mivel foglalkoznál, ha a pénz soha többé nem jelentene akadályt? Hogyan töltenéd a mindennapjaidat ebben az esetben?
Az ikigai-od megtalálása
A fenti kérdéseket én is megválaszoltam az egy hét során. Sőt, ennél jóval több gyakorlatot is elvégeztem a pszichológiai eszköztáramból válogatva. Ebben a cikkben azokat a feladatokat és kérdéseket emeltem ki, amelyek te is könnyedén megválaszolhatsz és amelyek valóban közelebb vittek az ikigai-om megtalálásához.
Annak érdekében, hogy te is felfedezd a sajátodat, válaszold meg a fenti kérdéseket, majd hasonlítsd össze a négy területen megfogalmazott listáidat és válaszaidat! Nézd meg, mi a közös: mi az, ami mind a négy területen valamilyen formában megjelenik. Az is lehet, hogy ugyanazokat a tevékenységeket mindegyik kör esetén felírtad, de az is lehet, hogy nem pontosan ugyanazokat a kifejezéseket használtad.
Az én esetemben mind a négy körnél például megjelent az írás-alkotás-kreativitás, valamint a fejlődés-fejlesztés vagy szó szerint vagy valamilyen formában. Nézd végig alaposan a válaszaidat és gyűjtsd ki azokat a témákat, tevékenységeket, amelyek valamilyen formában mindenhol jelen vannak! Elkészítheted a saját Ikigai térképedet is, amit én is megtettem.
Rajzolj négy egymást átfedő kört és tölts időt azzal, hogy mindegyiket kitöltöd a válaszaid alapján, végül a metszéspontjukba beírod azokat a szavakat, amelyek mindenhol megjelentek! Ha jól végezted el a feladatot,
megkaphatod a személyre szabott ikigai-odat!
Az egy hét során áttekintettem valamennyi munkámmal kapcsolatos értékelést és visszajelzést is és külön listában összegyűjtöttem, melyek azok a tulajdonságaim, készségeim és erősségeim, amelyeket a visszajelzések alapján az ügyfeleim és együttműködő partnereim a legtöbbre tartottak bennem. Az ikigai gyakorlatok során érdemes lehet külső nézpontokat is bevonnod, legyenek azok ügyfelek, családtagok, munkatársak vagy barátok visszajelzései.
Pszichológusként és coach-ként megszámolni sem tudom, hogy az elmúlt években, sőt, évtizedekben hány önismereti gyakorlatot és feladatot végeztem el. Azonban még sosem foglalkoztam az életfeladat-kérdéssel specifikusan az ikigai szempontjából.
A legnagyobb meglepetést számomra az okozta, hogy a hét végére pontosan ugyanazok az értékek és tevékenységek rajzolódtak ki előttem az ikigai-omként, amelyeket az elmúlt években megfogalmaztam magam számára, még pedig a fejlődés, fejlesztés, az alkotás, írás és a felfedezés értékei, amelyek teljes mértékben összhangban vannak a jelenlegi hivatásommal.
Ez pedig megerősített az utamban, sőt, elmélyülve a témában újabb rétegeit ismertem fel ezeknek az értékeknek és tevékenységeknek. Például az is tudatosult bennem, hogy a célkitűzés-és megvalósítás témája fontosabb számomra, mint azt eredetileg gondoltam.
Az ikigai nem csak arról szól, hogy tovább vagy jobban éljünk - hanem arról is, hogy értelmesen éljünk. Ahogy lezárom ezt a biohacking sorozatot, nem csak a céltudatosság érzését viszem tovább, hanem magának az utazásnak a mélyebb megbecsülését is. Végtére is: nem erről szól az ikigai?