Baji Balázs: Az élsport nem az egészségmegőrzésről szól, hanem a teljesítmény maximalizálásáról, ez a kettő pedig ellentétben áll egymással

Ha karrierváltás a téma, Baji Balázs bizony sokat tud mesélni
Ha karrierváltás a téma, Baji Balázs bizony sokat tud mesélni
Fotó: MaSport

Baji Balázs amellett, hogy sprinterként világbajnoki bronzérmes, és a magyar atlétika egyik ikonikus személyévé vált, egyszerre állatorvos is, igaz, mára a sportirányítás tölti ki a mindennapjait. Egyszerre állt helyt élsportolóként, egyetemistaként, majd praktizáló állatorvosként. Keresve sem találunk hasonló történet, pláne, ha hozzátesszük, hogy ma elsősorban sportstratégiai döntésekért felel. Baji Balázs most visszatekint életének fontos mérföldköveire, amelyek karrierjét formálták.

Amikor arról kérdezem az egykori élsportolót, hogy mi vonzotta annyira az állatorvosi pályában, hogy végül az edzések mellett elvégezte az egyik legnehezebb egyetemet, akkor a lehető legnagyobb természetességgel mondja: mindig is tudtam, hogy állatorvos akarok lenni. „Gyerekkorom óta szeretem az állatokat, ezért szerettem volna segíteni nekik, az állatorvosi pálya egyértelmű volt számomra. Tehát ez egy alaposan megfontolt döntés volt” – mondja a beszélgetés elején Baji Balázs, és máris kérdezem, hogyan tudta teljesíteni az egyetemi követelményeket a sport mellett.

Az állatorvosi egyetem elvégzése egy kihívásokkal teli időszak volt az életemben. Az egyetemi tanulmányok hatalmas elméleti és gyakorlati tudást igényeltek, nem lehetett félvállról venni, miközben ott volt az atlétikai pályafutásom is, amit ugyanúgy komolyan kellett vennem. Végül sok lemondással, két passzív évvel és az egyetemi társaim segítségével sikerült abszolválnom a képzést. Ezután négy évet dolgoztam a szakmában, miközben edzésekre és versenyekre jártam.

A sport és az állatorvosi munka egyaránt fontos szerepet töltött be Balázs életében, de ez a kettősség nem tarthatott örökké. Végül a sport mellett döntött, igaz, már nem atlétaként, hanem sportstratégiai vezérigazgató-helyettesként.

Tudja, mi kell a sportsikerekhez

2021-ben Balázs hivatalosan is bejelentette visszavonulását az aktív versenyzéstől. A tokiói olimpiára való kijutásért folytatott küzdelem során világossá vált számára, eljött az idő, hogy búcsút mondjon a sportnak. „Nagyon nehéz volt elfogadni, hogy már nem vagyok képes a legjobbat nyújtani. A testem jelezte, hogy itt az ideje, hogy új irányt vegyek” – emlékszik vissza, majd hozzáteszi, nem bánta meg, hiszen a visszavonulás után új ajtók nyíltak meg előtte a sportvilágban.

2023-ban részt vett a budapesti Atlétikai Világbajnokság szervezésében, amely új lehetőséget jelentett számára. „Nagy megtiszteltetés volt számomra, amikor felkértek arra, hogy segítsek a sportesemény sikeres szervezése érdekében. Boldogan vállaltam ezt a munkát, habár tudtam, hogy ezennel egy újfajta minőségben kell gondolkodnom a sportról. Fantasztikus érzés volt látni, hogy mennyi munka van egy ilyen esemény mögött, ez is egyfajta verseny volt, csak itt éppen nem én álltam a rajtvonalnál” – mondja Baji Balázs, aki ma már a Nemzeti Sportügynökségnél dolgozik.

A sport és az állatorvosi munka egyaránt fontos szerepet töltött be Balázs életében
Fotó: Baji Balázs

Elmondása szerint az élsport rengeteget adott számára, és most ő is szeretne visszaadni valamit. Ami azt illeti, az elmúlt évben jelentősen hozzájárult a hazai sportsikerekhez. Egykori sportolóként tisztán látja, hogy mire van szüksége az utánpótlásnak, és amikor neki szegezem a kérdést: pontosan hogyan segíti a fiatal sportolókat, nyíltan mesél az ezzel kapcsolatos tervekről. „Szeretnénk arra bátorítani a sportolókat, hogy mindig legyen egy második tervük.

Én szerencsés vagyok, hogy állatorvosként, majd sportstratégiai vezetőként folytathattam a karrieremet, de sok fiatal sportoló számára nem ilyen egyértelmű, hogy merre haladjon tovább az életben. Ezen kell változtatni azzal, hogy irányt mutatunk nekik. A terveink között szerepel, hogy pénzügyi és munkaerőpiaci képzéseket tartunk az utánpótlás számára” – magyarázza a sportstratégiai vezető, és még hozzáteszi, bármennyire is jó megélni egy sportoló számára a sikeres éveket, azt is tudatosítani kell, hogy a sportkarrier egyszer véget ér, viszont az élet folytatódik tovább.

A sport egyszerre egészségtelen és egészséges életmód

Amikor Baji Balázs azt mondja, hogy a sportkarrier véget ér, akkor arra is utal, hogy az élsport valójában nem egy hosszútávon fenntartható munka. Ennek oka, hogy az élsportolók teste a szélsőséges terhelés miatt úgymond hamarabb elhasználódik. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a sportolói karrier egyenlő az egészségtelen élettel. „Az élsport valóban nem az egészségmegőrzésről szól, hanem a teljesítmény maximalizálásáról, és valljuk be, hogy ez a kettő ellentétben áll egymással.

Azonban a regeneráció, a prevenció és a rehabilitáció sokkal nagyobb szerepet kap nálunk, mint egy átlagember életében. Éppen ezért sokszor nagyobb tudásunk van arról, hogy mit tehetünk az egészségmegőrzés érdekében, gondolok itt a minőségi pihenés, a gyógytorna vagy a helyes táplálkozás fontosságára.” Ezen kívül van még valami, amiben jeleskendek a sportolók, függetlenül attól, hogy milyen eredményekkel büszkélkednek, ez a fegyelmezettség.

Még sokat fogunk hallani róla

A sport alázatra és fegyelmezettségre nevel, amelyre az élet más területein is nagy szükség van. Többek között ez is segíthet a sportolóknak abban, hogy amikor majd véget ér a karrierjük, akkor a civil életben megőrizzék ezeket a készségeket és könnyebben boldoguljanak a jövőben” – mondja a beszélgetés végéhez közeledve Baji Balázs, aki ma már egykori élsportolóként figyeli az utánpótlást.

Csak remélhetjük, hogy még sokáig dolgozhat a háttérben a fiatal sportolókért, mert ha van valaki, aki tudja, hogy mi kell a sikerhez, akkor Baji Balázs nevét bátran mondhatjuk.