Ilyen a tökéletes babaszoba a fengsuj alapján

ma 06:01
Így rendezd be a kisbabád szobáját a lehető legtökéletesebb energiákért
Így rendezd be a kisbabád szobáját a lehető legtökéletesebb energiákért
Fotó: ArchiViz/Getty Images

A fengsuj a Tao szellemiségének az egyik gyakorlati alkalmazása. Míg a meditációk, szellemi gyakorlatok és harcművészetek a belső változások révén fejtik ki hatásukat a tudatállapotunkra, melyen keresztül a külvilágot szemléljük, a fengsuj olyan praktika, melynek segítségével a külvilág elrendezését módosítjuk, és így hatunk a belső világra.

Az újszülött gyermekek esetében kiemelten fontos, hogy harmonikus környezetet teremtsünk számukra, hiszen így tudjuk megalapozni az egész életükre kiható mentális egészségüket. A pszichológia tudománya szerint a babák körülbelül kilenc hónapos – egy éves korukig egynek érzik magukat az édesanyjukkal, az öntudatuk később kezd kifejlődni. Ebben a rendkívül érzékeny periódusban alakulnak ki a kötődési minták és a személyiség alapjai, melyeket nagy mértékben az anya lelki állapota és a környezet határoz meg.

Nincs egyetlen sablon, amihez mindenkinek alkalmazkodnia kellene a gyereknevelésben, de van néhány olyan alappillér, amiket a tudomány és a spirituális hagyományok is egyaránt igazolnak. Ebben a cikkben olyan térrendezésre vonatkozó fengsuj tippeket gyűjtöttem össze, melyekkel kapcsolatban egyetértés uralkodik a fengsuj szakirodalmában és művelői között: hogyan tudjuk a lehető legjobb babaszobát kialakítani újszülött gyermekünknek, maximális érzelmi jólléte és mentális egészségének megalapozása érdekében?

glamour plusz ikon A hálószoba nem raktár, az ideális ágynak még ágyneműtartója sincs - tippek a fengsuj jegyében az igazán pihentető alvásért

A hálószoba nem raktár, az ideális ágynak még ágyneműtartója sincs - tippek a fengsuj jegyében az igazán pihentető alvásért

Baba szoba elhelyezkedése a lakáson vagy házon belül

A fengsuj Bágua-irányzata kilenc életterület szerint osztja fel az otthonunk helyiségeit. Ezek közül az egyik a „kreativitás és gyerekek” életterület, ideális esetben itt a legjobb kialakítani a babaszobát. Az iránytű-iskola égtájak szerint nevezi meg, hogy a család tagjainak szobái mely irányokban találhatóak legideálisabb esetben. A hagyomány szerint a lány baba szobáját nyugaton (bal, lunáris yin oldalon), a fiú baba szobáját északkeleten (jobb, szoláris yang oldalon) ajánlott kialakítani.

Az a legjobb, ha az ideális égtáj egybeesik a Bágua-térkép „kreativitás és gyermek” területével, de nagy esély van rá, hogy ezt nem feltétlenül sikerül abszolválni. Ha egyik sem megvalósítható, akkor egyszerűen csak arra törekedjünk, hogy a lehető legcsendesebb szobát válasszuk ki babaszobának, minél közelebb a mi alvóhelyünkhöz!

Az ablak lehetőség szerint ne utcára nézzen, hanem zöld környezetre – ha ez nem megoldható, akkor gondoskodjunk az extra hangszigetelésről, és erdős színvilágú függönyökről. A szoba alaprajza téglalap alakú legyen, lehetőleg ne tetőtérben, ferde plafonnal – a fengsuj szerint ez a kialakítás nem kedvező babaszobának, mert „összenyomja” a teret. A babák általában kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak tágas, légies, világos terekben.

Fontos figyelembe venni, hogy mi van annak a falnak a túloldalán, ahol a gyermek ágya fekszik. Nem szerencsés olyan falnál aludnia, aminek a másik oldalán nagy teljesítményű elektromos gép, vagy vizesblokk (esetleg lift) található. Ha emeleten alakítjuk ki a babaszobát, ügyeljünk rá, hogy a szoba alatt szintén ne legyen nagy teljesítményű gép, vizesblokk, illetve garázs, mert ezek zajt és turbulens energia-áramlást keltve megzavarják a nyugodt alvást – a felnőttekét is, pláne a nagyon érzékeny babákét!

Társasházban ezeket a problémákat sokszor nehéz kiküszöbölni, vagy szinte lehetetlen – a fengsuj alkalmazásának a várostervezésnél és az építési engedélyeknél kellene kezdődnie, de azért jó, ha van némi eszköztárunk arra, hogy hogyan tudjuk a legjobbat kihozni a kedvezőtlen adottságokból.

Babaágy elhelyezkedése

A baba ágya úgy helyezkedjen el, hogy a fejtámla egy fal mentén legyen – tehát a baba teste ne párhuzamos, hanem merőleges legyen ahhoz a falhoz képest, ami előtt az ágya fekszik. Ha sarokba tesszük a babaágyat, a baba feje alvás közben a sarokban legyen, ez biztonságérzetet nyújt számára. Mindenképp falhoz közel helyezzük el az ágyat, ne a szoba közepén – ha potenciálisan minden oldalról érkezhet inger, az nyugtalanságot alakíthat ki a gyermekben.

A babaágy ne legyen közvetlenül ajtóval szemben, vagy ajtós fal mentén, se ablak előtt.

Ha nem tudjuk máshogyan elhelyezni, csak ablak előtt, akkor mindenképpen használjunk függönyöket a nyugodt energia-áramlás érdekében. Olyan kiságyat válasszunk, aminek nincsen ágyneműtartója, a babakelengyés tárolószekrény pedig minél messzebb helyezkedjen el a kiságytól. Az ágy legyen kényelmesen, puhára kibélelve, száz százalékig természetes anyagú ágyneműkkel.

Bútorok, színek, anyagok

A babaszoba kialakításánál a fa és föld elem túlsúlyára ajánlatos törekedni, akár csak a hálószoba esetében – itt viszont ideálisan egyáltalán ne legyen semennyi fém, tűz és víz elem. Világos, meleg tónusú, natúr színeket és anyagokat válasszunk a fal és a bútorok, valamint minden más kiegészítő esetében.

A túl színes, vibráló atmoszféra éberen tartja a gyermek elméjét, szétszórja a figyelmét és nehezíti a mély alvást.

Népszerűek az állatokat ábrázoló falfestmények vagy képek a gyerekszobákban, ám a fengsuj szerint az állatok a tűz elemet szimbolizálják és izgatottá teszik az atmoszférát – különösen a kisrókát, baglyot, és más ragadozó állatokat mellőzzük, még ha aranyosan is vannak ábrázolva. Inkább a növénymintás dekorációkat érdemes előnyben részesíteni, hogy a fa és föld elemeket erősítsük, ami kiegyensúlyozott légkört teremt.

Bár a fengsuj alapvetően a lekerekített formatervezésű, ovális bútorokat javasolja a szögletes, hegyes bútorok helyett a ház legtöbb részében, a babaszobában mégis a szögletes – de nem túl durva élű – formákat tartja ideálisnak, mert stabilitást, lassúságot, biztonságérzetet, kiegyensúlyozottságot kelt a babák pszichéje számára.

Ugyanakkor ügyeljünk arra, hogy a babaágy irányába ne nézzenek a szögletes bútorok sarkai, csúcsai – a fengsuj irodalma „mérgező nyilaknak” nevezi azt a jelenséget, amikor éles, szúrós formák, sarkok és csúcsok néznek ránk. Nem csak bútorok lehetnek ilyen „mérgező nyilak,” hanem bármilyen éles tárgy, szúrós növény, vagy akár képen ábrázolt hegyes objektumok, amik felénk szegeződnek. Ezek a térbeli töréspontok akadályozzák a lamináris áramlást, vagyis a harmonikus csí-áramlást.

Egy négyszögletes, föld vagy fa elemű natúr színekkel szőtt szőnyeg a földeltség, az érzelmi biztonság és a stabilitás érzetét erősíti fel a gyermek számára, elősegítve az egészséges mentális fejlődést és ősbizalmat.

Amennyire csak lehet, mellőzzük a műszálas, poliészter textíliákat és minden műanyagból készült tárgyat, valamint a vegyszeres, parfümös dolgokat! Lehetőleg egyáltalán ne érintkezzen ilyen anyagokkal egy kisgyermek, mert a mikroműanyagok gyulladásokat okozhatnak a szervezetben, a xenoösztrogének megzavarhatják a nemi hormonális fejlődést, és mindez maradandóan káros hatással lehet a testi és mentális egészségére.

Fények

Fontos, hogy napközben sok fényt tudjunk beengedni az ablakon keresztül, este viszont ne legyenek harsány fények a babaszobában. Használjunk sötétítő függönyöket és finom, meleg tónusú hangulatvilágítást a lehető legkuckósabb atmoszféra megteremtéséért.

A sólámpa nem csak emiatt jó választás, hanem mert a levegőt is frissen és tisztán tartja.

Ha alacsonyan van a plafon - például tetőtér miatt -, és sötét a babaszoba, akkor érdemes lehet kísérletezni projektor lámpákkal, amik például égboltot, csillagokat, sarki fényt, vagy valamilyen természeti tájképet vetítenek a plafonra – így optikailag tágasabbá tehetjük a teret.

Elektronika

Egyre több tudományos tanulmány jelenik meg arról, hogy a magas feszültségű elektromos sugárzásnak való kitettség milyen káros hatással van a fejlődésben lévő kisgyermekek idegrendszerére. Nekünk felnőtteknek sem tesz kimondottan jót, de

a babákat és gyerekeket különösképpen óvnunk kell az elektronikai kütyüktől, amennyire csak lehet.

A legtöbb „bébiőr” monitorozó készülék is káros sugarakat bocsát ki a kutatások szerint, de lehet találni kevésbé ártalmas eszközöket ezen a piacon. Ha mindenképpen szeretnél bébi monitorozó kütyüt használni a babaszobában, akkor ügyelj rá, hogy az minél távolabb legyen elhelyezve a babától.

Éjszakára lehetőség szerint áramtalanítsuk a legtöbb elektronikai eszközt! A levegőben izgő-mozgó elektroszmog turbulens energia-áramlást eredményez, ami akadályozza a mélyen pihentető és regeneráló alvást, valamint a másnapi jóízűen felfrissült ébredést.

glamour plusz ikon A fengsuj szerint ilyen a tökéletes hálószoba

A fengsuj szerint ilyen a tökéletes hálószoba

Kiegészítők és játékok

A kevesebb néha több, a babaszobában is. A túl sok játék a szobában kaotikus összképet kelt, és a gyermekek számára is túlstimuláló lehet a bőség zavara. Az arany középútra, harmóniára törekedjünk:

ne legyen ingerszegény a babaszoba, de ne is túl vibráló, hiperaktív hatást keltő.

A fengsuj szerint nem ajánlott a babaágy fölé helyezni forgó, pörgő, csilingelő tárgyakat, főleg ha műanyagból készültek – napközben gondoskodjunk róla, hogy izgalmas ingerek érjék a kisdedet és tartalmas napjai legyenek, este a kiságyában már zavarhatják a pihenését a feje fölött lógó tárgyak.

Tükör jelenléte nem javasolt a babaszobában, de ha nem tudjuk áthelyezni - mert például a beépített szekrény ajtaja tükrös -, arra ügyeljünk, hogy ne legyen ablakkal szemben. Ez esetben mindenképp használjunk függönyt, vagy takarjuk le a tükröt, illetve a baba ágya ne tükröződjön benne.

Jó energiák

Nagyon fontos, hogy a bébi jól érezze magát a szobájában, minden fengsuj tanács mellett az az elsődleges szempont, hogy az ő reakciói és rezdülései szerint alakítgassuk a mozgásterét és az alvóhelyét. Természetesen a maximális biztonság kialakítása, a veszélymentes környezet megteremtése alapvető szempont – de ez valószínűleg fengsuj tippek nélkül is minden szülő számára egyértelmű.

glamour plusz ikon Rend, tisztaság és harmónia: Fengsuj alapelvek a testi és lelki egészségért

Rend, tisztaság és harmónia: Fengsuj alapelvek a testi és lelki egészségért

Gondoskodjunk az örömteljes, inspiráló energiákról, hogy egészséges és életigenlő gyermekünk legyen! Állítsuk prioritásba saját lelki békénk, humorérzékünk és kreativitásunk megőrzését, hogy a gyermek ebből tudjon táplálkozni. Nagytakarítások után néha végezzünk energetikai tértisztítást is a baba szobájában, és ha rezonál veled a gondolat, hogy érdemes lehet megkérni időnként egy szakrális szakembert (papot, sámánt, spirituális mestert, hited és szíved szerint), hogy áldja meg a babaszobát, akkor ne vesd el ezt a lehetőséget sem!