„Amikor egy fogyókúra ugyanazt a mennyiségű ételt kínálja a program ideje alatt, akkor kezdjünk gyanakodni"
Próbáltam megszámolni, mennyi átalakító programot kínálnak az online és offline hirdetések, de a harmincadik körül feladtam. Végeláthatatlan a bikinialakot ígérő programok száma, amelyek során „csak egy egyszerű szabályt kell betartani”. De ez túl jól hangzik, érthető, hogy egyre szkeptikusabbak vagyunk a nagy átalakításokkal szemben. Hogy megnézzem, mi kell a valódi átalakuláshoz, személyesen csináltam végig egy hathetes kihívást. Íme az eredmény.
„Vágom a centit Challenge” – ezen a néven találtam rá a hathetes programra, méghozzá Instagramon, egy barátom történetét látva. A Vágom a centit Challenge szervezői nem adtak fel fizetett hirdetést, nem készítettek ultramodern honlapot a programról, nem árasztották el TikTok videókkal az internetet, egyszerűen csak megosztották egy történetben, hogy indul a következő kihívás, és emberek százai jelentkeztek néhány nap alatt, köztük én is. Mondhatni, szájhagyomány útján terjedt a challenge, amelyre üzenetben várták a jelentkezőket.
Mit veszíthetek? – gondoltam magamban, befizettem a 15 ezer forintos díjat, és jelentkeztem. Az első lépés egy előzetes felméréssel indult. A kihívást vezető Kökény-Váradi Judit egy kérdőívet küldött nekem, melyben részletes kérdésekre kellett válaszolnom életmódomról, étkezési és sportolási szokásaimról, allergiáimról, sőt még arról is, milyen betegségeim vannak. Ezt követően megkaptam a hathetes program első heti étrend- és edzéstervét, amely minden héten változott.
Nem mondom, hogy mindennap könnyű volt betartani az előírásokat, de végül minden grammra kimért reggeli, ebéd, vacsora és köztes étkezés, minden edzés és kardió megérte. Csoda történt, vagy valóban létezik olyan átalakító program, amely segít elérni önmagunk legjobb formáját? Magát a Vágom a centit Challenge alapítóját kérdeztem.
A fehérje áldásos hatása
„Sok átalakító program van, ezt aláírom, de sajnos nagyon sok az átverés is” – kezdi a beszélgetést Kökény-Váradi Judit, és én rögtön kérdezem, hogy hol a hiba, miért nem működnek a népszerűnek tűnő átalakítások. „Az a baj, ha egy étrend nem egyedi, akkor nem lesz látható változás sem. A titok, hogy a szénhidrát- és fehérjebevitelt rendszeresen ingáztatni kell. Ennek oka, hogy a szervezet nagyon gyorsan alkalmazkodik a fix kalóriabevitelhez, ezért szükség van arra, hogy időnként változtassunk az adagokon.”
Vagyis, amikor egy fogyókúra ugyanazt a mennyiségű ételt kínálja a program ideje alatt, akkor kezdjünk gyanakodni, ahogyan akkor is, ha ez az étrend nem tartalmaz tojást, halat, húst és más természetes fehérjeforrást. Judit szerint a megfelelő fehérjebevitel elengedhetetlen a hosszú távú siker érdekében. „Egy átlagos nőnek naponta körülbelül 1,2-1,6 gramm fehérjére van szüksége testsúlykilogrammonként, attól függően, hogy mi a célja.
Amikor valaki izmosodni szeretne, akkor magasabb fehérjebevitel javasolt számára, de mindig minőségi forrásból, mint például hús, hal, tojás vagy tejtermékek. Az étrendkiegészítőkben is sok fehérje van, de benne van a nevükben is, hogy ezek csupán étrendkiegészítők, tehát nem helyettesíthetik a normál ételeket.” A challenge során magam is megtapasztaltam, hogy a magasabb fehérjebevitel hatására gyorsabban formálódott a testem, miközben energikusabb voltam.
Pedig nem csináltam mást, mint grammra pontosan kimért csirkemellet tettem a tányéromra, és persze betartottam a kalóriabevitelre vonatkozó szigorú szabályokat. Ez volt a legnehezebb.
80% étkezés, 20% mozgás
Kérdezem is Juditot, hogy mégis mennyi egy húszas-harmincas, ülőmunkát végző nő napi kalóriaszükséglete? Elvégre jó lenne tudni, hogy mennyi az annyi, de a Vágom a centit Challenge vezetője nem tud egy konkrét számot mondani, és nem azért, mert ne lenne tisztában az arányokkal, hanem mert ez egyénenként változik. Nincs aranyközépút. „Nem mondom azt, hogy egy fix kalóriamennyiséget kell bevinni mindenkinek, mert egy minden ember életében más.
Lehet, hogy leszűkítjük a kört ülőmunkát végző nőkre, de nem mindegy, hogy egy személy mennyit mozog, milyen magas, milyen gyorsan égeti el a kalóriát a szervezete, és még hosszan sorolhatnám, hogy miért nincs egy adott kalóriamennyiség, amely mindenki számára egyformán előírás” – magyarázza Judit. Az étrenddel ellentétben az edzésterv már nem annyira egyedi, minden diétázó hölgy ugyanazt az edzésprogramot kapta, annyi különbséggel, hogy mindenki más-más nehézségű súlyokkal edzett attól függően, hogy mennyire volt hozzászokva a súlyzós edzésekhez.
Mert bár a rendszeres mozgás elengedhetetlen, az átalakulás kulcsa az étkezés. „Hiába mozogsz, ha mellette nem figyelsz oda arra, hogy mikor, mennyi és milyen ételt fogyasztasz, így nem fog megváltozni a testösszetételed.” Az új alak fenntartása sem csupán az edzéseken, hanem az étkezésen múlik. Mint Judit mondja, aki betartja az étkezést, minden bizonnyal látható eredményt fog elérni. Az eddigi több tízezer jelentkező átalakulása is erről tanúskodik.
Aki csal, nehezebben fogja elérni a célját, legyen szó fogyásról vagy izomépítésről. Aki viszont betartja a szabályokat, hat hét után elégedettebben fog tükör elé állni. Nem meglepő módon ezért választják a kisgyermekes édesanyák a szájról szájra terjedő Vágom a centit Challenge-t.
Hétköznapi wonder women
„Magam is meglepődöm azon, hogy milyen sok szülés után lévő anyuka jelentkezik hozzánk, mondván, szeretnék visszanyerni a régi formájukat. Mindig ámulok, hogy a kisgyermekek nevelése, a háztartásvezetés és a munka mellett milyen elszántsággal követik az előírt étrendet. Őket nevezem hétköznapi wonder women-nek” – meséli Judit, majd hozzáteszi, az édesanyák újra és újra jelentkeznek a programra, ezért számukra külön kihívás indul.
Mit tudnak ezek az anyukák? Erre elég egyszavas választ adni: kitartás. Kökény-Váradi Judit is leszögezi, ez is része annak a három összetevőnek, amelyek változáshoz vezetnek. Étrend, mozgás, kitartás. Nem attól lesz sikeres egy átalakító program, ha minél drágább, vagy minél több helyen hirdetik, hanem attól, ha minél inkább személyre szabott, és persze ennek megfelelően betartjuk a játékszabályokat.