Megérteni önmagunkat és a minket körülvevő világot az egyik legalapvetőbb emberi szükséglet
Az asztrológia és a horoszkópok témakörével mindenki találkozik élete folyamán. Egyesek megrögzötten ragaszkodnak az újságok utolsó oldalain olvasható rovat jóslataihoz, mások kíváncsiságból elolvassák, és megint mások lenézően legyintenek azt állítva, hogy az egész egy nagy humbug. Bármelyik csoporthoz is tartozunk, érdemes megismerni, hogy milyen tényezők befolyásolják az aznapi, heti, évi előrejelzéseket, illetve mit is jelent pontosan az asztrológia és típusai.
Ezek mellett a téma pszichológiai vetületeinek vizsgálata is érdekességekkel szolgálhat. A kérdéskör tisztázásában dr. Zelizi Stefánia asztrológus és Jankovits Szidónia, a Mindset Pszichológia pszichológusának segítségével bővíthetjük ismereteinket.
Asztrológiai alapok
A két fogalom szorosan kapcsolódik egymáshoz, de nem összekeverendők. Az asztrológia egy több ezer éves múltra visszatekintő összetett szimbolikus jelzőrendszer, amely a bolygók és csillagok mozgását vizsgálva állítja párhuzamba az égi és földi történéseket. A horoszkópok pedig gyakorlati keretet nyújtanak az asztrológia elméleti rendszerének, és lehetőséget adnak az egyéni és általános következtetések levonására.
„Az asztrológia megértéséhez el kell rugaszkodnunk a logikus, ok-okozati gondolkodásmódtól, és analogikusra kell váltanunk, amelyet a szimbólumok olvasásához használunk. Eszerint a dolgok nem egymásból következnek, hanem egymás mellett, egyidejűleg léteznek, amit szinkronjelenségnek is hívhatunk” - mondta dr. Zelizi Stefánia. Hozzátette, hogy a lényegét a legjobban úgy foghatjuk meg, ha a szokásainktól eltérően az időnket nem mennyiségben, hanem minőségben vizsgáljuk.
„Mindannyian keressük a válaszokat, hogy miért viselkedünk úgy, ahogy, és milyen tényezők alakítják az életünket. Az asztrológia számos eltérő vonásokat és tulajdonságokat kategorizáló rendszerhez hasonlóan
magyarázatot kínál például arra is, hogy miért vagyunk makacsabbak, törtetőbbek vagy érzékenyebbek másoknál.
Megérteni önmagunkat és a minket körülvevő világot az egyik legalapvetőbb emberi szükséglet. Az önismeret pedig a pszichológiai jólét egyik legerősebb eleme” - magyarázta a pszichológus az asztrológia népszerűségét.
Évezredek változásai
A Babiloni Birodalom idejében az asztrológiai naptár kezdőpontja, az úgynevezett tavaszpont, a Kos jegy 0. foka volt, de ez az évszázadok alatt a Föld tengelyének forgása miatt elcsúszott, így például napjainkban a nyugati asztrológia szerinti a kezdeti tavaszpont már a Halak csillagképbe esik. Ehhez az eltolódáshoz köthető a keleti és nyugati asztrológia megkülönböztetése.
„Közös bennük, hogy a Föld egy adott pontjáról vizsgáljuk a bolygók állását, azonban a nyugati asztrológiai képlet nem veszi figyelembe a tavaszpont elmozdulását, ezért az asztrológiai tavasz minden esetben március 20-21-én kezdődik. Ezzel szemben a keleti, más néven védikus asztrológia egy sokkal ősibb tudás, amely figyelembe veszi a precessziót. Ez esetben a Kos 0. foka egy bizonyos csillaghoz rögzül” - foglalta össze az asztrológus.
Elmondta, hogy jelenleg hivatalosan nyolcvannyolc csillagképet tartanak számon, és ebből csak tizenkettőt találunk meg a csillagjegyek között. Ennek oka, hogy a legnagyobb figyelemmel kísért égitestünk, a Nap elsősorban abban a tizenkét csillagképben vándorolt, amelyből később létrejött a zodiákus.
A horoszkópok pszichológiája
„Az egyik legbizonytalanabb terület minden ember életében a jövő. Sokat foglalkozunk vele, tervezünk, megdolgozunk vágyainkért, álmainkért, de van egy pont, amelyen túl már nincs ráhatásunk a történésekre. Érthető, hogy ezen a területen sokan kontrollvesztettséget élnek át. Ilyen lehet tipikusan a párkeresés, az egészség vagy az anyagi jólét kérdésköre, amelyekre sokan a horoszkópokban keresnek válaszokat.”
Jankovits Szidónia elmondta, hogy valódi kontrollal nem szolgálnak, azonban egyfajta önmegnyugtató viselkedésként működhetnek. Bizonyos krízishelyzeteknél pedig ezek a megerősítések pillanatnyilag segíthetnek átbillenni az embernek, hogy megmaradjon egyfajta jövőbe vetett hite, amellyel képes dolgozni a terápia során.
A szakemberek a horoszkópok pszichológiájánál két fontos elemet szoktak kiemelni. Az egyik a megerősítéses torzulás jelensége, amelynek lényege, hogy keressük a meglévő hiedelmeinket megerősítő információkat, miközben elutasítjuk vagy figyelmen kívül hagyjuk az ezeknek ellentmondókat.
A másik pedig a Barnum-hatás, amely szerint mindenki nagy valószínűséggel pontosnak tart egy általános megfogalmazású, részletekbe nem bocsátkozó személyiségjellemzést, ha azt a meggyőződést keltik benne, hogy az kifejezetten az ő számára készült.
A pszichológus és az asztrológus egyaránt kiemelték, hogy a legtöbbször szembejövő populáris horoszkópok hitelessége erősen megkérdőjelezhető, ezért érdemes a belső szűrőrendszerünkre hallgatni, amikor ezeket olvassuk. „Sajnos előfordul, hogy egyesek nem hallgatnak a megérzéseikre, vagy annyira kétségbeesetten keresik a kívülről jövő válaszokat, hogy bármit elhisznek, amit egy magát »jósnak« beállító ember mond.
A jóslás a szakszerű asztrológiában igazából javaslattételt jelent, vagyis egy szakértői tanácsot, amit az illetőnek joga van befogadni vagy elutasítani. Továbbá a médiában fellelhető általános horoszkópok, még ha szakavatott asztrológus is írja ezeket, csupán rövid, felületes megállapításokat tehetnek, és közel sem ismerjük meg az asztrológia valódi mélységeit” – emelte ki Stefánia.
Önismeret a hibáztatás helyett
Mindketten hangsúlyozták, hogy önmagunk és a minket körülvevő világ megértésére irányuló törekvéseink, viselkedésünk és tulajdonságaink tudatosítása előrevihet és fejleszthet, akár az asztrológián keresztül, azonban felelősséget kell vállalnunk döntéseinkért. „A bolygóállások nem hibáztathatók, ha valami nem sikerül, vagy ha bosszantó dolgok történnek velünk. Az égitestek leképezik azt, ami az életünkben történik, de nem marionettbábukként mozgatnak bennünket.
Ha valaki tehetetlenül és tudatosság nélkül sodródik az életében, az könnyedén érezheti így, de igenis van választásunk. A tényleges változáshoz vagy mélyebb szintű gyógyuláshoz terápiás folyamatok állnak rendelkezésünkre, amelyeket az asztrológiai tudás és képletelemzés nagyon jól kiegészíthet, de nem helyettesít” - emelte ki az asztrológus. A pszichológus pedig úgy fogalmazott, hogy
a kliensek asztrológiai hiedelmei segíthetnek a terápia során.
„A páciensek ezen nyelvét meg kell tanulni, és olykor erre a hitre is támaszkodhatunk a munka során. A hit egy nagyon fontos tényező, amelyre a pszichológiában is mindig építkezhetünk.”
Összegzésként elmondható, hogy az asztrológia és a horoszkópok ismerete hasznos tudásként szolgálhat, és érdemes foglalkozni a témával, ha nyitottak vagyunk rá. A pszichológiai álláspont szerint, azonban figyelembe kell venni a már említett torzítások miatti veszélyét, de bizonyos esetekben jó építőeleme lehet az önismereti munkának.
„Az asztrológia nem kőbe vési a következtetéseit, hanem egy keretet nyújt, amelyen belül az ember szabad akarattal választhatja meg, hogy milyen lesz az adott napja, vagy akár az egész életútja. Úgy képzelhetjük el, mint egy fekete-fehér színezőt, ahol adottak a körvonalak, de az, hogy milyen színekkel és milyen hangulattal töltjük ki a körülhatárolt részeket, az rajtunk múlik.”