„A sport megtanít az időt jól beosztani és küzdeni, függetlenül attól, milyen szinten műveljük” - interjú Zacher Gizella asztalitenisz bajnokkal
Tizennégy éves kora óta asztaliteniszezik, lánya születésekor majdnem végleg felhagyott a sporttal. Bár korábban klubjaival is szép eredményeket ért el, szenior versenyzőként írta be magát az asztalitenisz nagykönyvébe: 2018-ban világbajnok Las Vegasban, 2022-ben kétszeres Európa-bajnok Riminiben, 2023-ban pedig mindkét címét megvédte, előbbit Maszkatban, utóbbit Norvégiában. Zacher Gizella nemcsak űzi, oktatja is a játékot.
Sportpályafutása kimagasló egyéni teljesítmény, de egyben bizonyíték is, hogy a sport nem kizárólag az ifjak kiváltsága. Sosem késő egy új sportágat kipróbálni, megszeretni.
Miért pont az asztalitenisz? Gyerekkorodban esetleg – ahogy az sokakkal lenni szokott – szüleid kapacitáltak?
Valahogy így. Kertes házban laktunk Dömsödön, a szüleim vettek egy pingpong-asztalt, hogy játszogassunk. Az általános iskolát is ott végeztem, a járási versenyeket sorra nyertük az iskolai csapattal. Felfigyelt rám egy szakember, aki megkérdezte, hol tanulok tovább. Pesten, az Eötvös József Gimnáziumban meg is keresett, így kerültem el egyesületbe.
Mi a fontosabb az eredményszerzés szempontjából: az abszolút tehetség vagy az, hogy valaki jó versenyzőtípus legyen? Nálad melyik az erősebb?
Az edzők tehetségesnek, jó mozgásúnak tartottak, fiatalon mégsem voltam annyira eredményes egyéniben, mint később. A Fradival és a Statisztikával csapatként nyertünk bajnokságokat, és azok a sikerek mindig feldobtak, de az igazán jó szerepléseim még várattak magukra. Viszont mindig is higgadt versenyző voltam, akire a csapatom számíthatott.
A mindfulness nem egy furcsa „hókuszpókusz”, hanem egy stratégia a mindennapok megélésére
Ugyan az asztalitenisz nem csapatsport, de vannak páros versenyek. Szeretsz párost játszani?
Nagyon is. Magos Jutkával, aki sajnos már nincs közöttünk, megnyertem a Magyar Bajnokságot, és vegyes párosban is voltak elsőségeim. Mivel balkezes vagyok, jó vagyok páros játékosnak. A balkezességnek az előnye, hogy a mellettem álló jobbkezes jobbra megy, én balra, és így nem kerülgetjük egymást, a játék gördülékenyebb.