Bizsergő agy, újrahuzalozott elme: így csendesít le mentálisan az ASMR, és ez még csak a kezdet
A gyógyulás sokféle formát ölthet: egy különleges mozgásforma, egy szakember által irányított és kontrollált beszélgetés vagy egy alternatív terápia is kiutat jelenthet a mindennapi mókuskerékből. Öngyógyító sorozatunkban olyan különleges terápiákat próbálunk ki és mutatunk be, amelyek – újdonságuknál vagy hatékonyságuknál fogva – alternatívát jelenthetnek egy sötétebb periódusban. Ilyen az ASMR-terápia is, amely az egyik legősibb kommunikációs formával, az ingerekkel dolgozik.
Izgatottan mocorgok egy lesötétített szoba masszázs ágyán. Bár korábban is utamba sodorta már az élet (értsd: a YouTube jótékony algoritmusa) az ASMR-videókat, fogalmam sincs, mire számíthatok „élőben”. Aztán elkezdődik az ASMR-kezelés, én pedig – mintha egy pohár kakaóba ugranék fejest – jótékonyan belefeledkezem az ismerős „agy zsiborgásba”. Ami – az októberi hajtás kellős közepén – úgy hat rám mentálisan, mintha végre lekapcsolnák az agyamban a vörösen villogó lámpát.
Az ASMR-ről dióhéjban
Az ASMR mozaikszó az angol autonomous sensory meridian response kifejezésből tevődik össze, magyarul autonóm idegi csúcsreakcióként fordíthatjuk. Az említett csúcsreakciót különböző ingerek – például gyakran ismétlődő, gyengéd mozdulatok vagy hangok, esetleg vizuális elemek – hatására érzékelhetjük. Amennyiben valaki fogékony rá, a repetitív ingerek miatt kellemes „zsiborgás” indulhat meg az agyban, de az sem ritka, hogy tetőtől talpig libabőr fut végig a testen. Az ASMR egyik legérdekesebb pontja, hogy nem mindenkinél működik (mindössze az emberek 10-20 százaléka érzékeli a triggerek által kiváltott erőteljes válaszreakciót), vagy, ha két ember ugyanolyan fogékony is rá, nem biztos, hogy ugyanazok a típusú ingerek váltják ki belőlük az említett reakciókat.
Bár a tudomány képviselőinek egyelőre nem sikerült konkrét megállapításokat tennie arról, milyen neurológiai és pszichológiai változások történnek az agyban egy ASMR-kezelés során, egyes tanulmányokban már elkezdték fejtegetni a triggerek hatásmechanizmusát. Egy 2023-as kutatásban például harminc ember agyi aktivitását követték nyomon MRI segítségével, miközben ASMR videókat néztek. Amikor a résztvevők a bevezetőben említett agyi bizsergésről számoltak be, az agyuk az érzelmeket és az empátiát irányító területeken mutatott egyértelmű aktivitást.
Egy másik tanulmány azt is megállapította, hogy az ASMR hatására bizonyos neurotranszmitterek szabadulnak fel az agyban, így például olyan boldogsághormonok, mint a dopamin, a szerotonin, az oxitocin és az endorfin. Nem csoda tehát, hogy egy ASMR videók (vagy jelen esetben kezelés) hatására csökken a pulzusunk, ellazulunk, és – az említett hormonoknak köszönhetően – mély elégedettség veheti át a korábbi stresszállapot helyét. Egyszerre érezhetjük magunkat kipihentnek és felvillanyozottnak. Ez pedig már önmagában óriási teljesítmény abban a világban, amelyben a túlhajszoltság egyfajta státuszszimbólum.
Kellemes tapasztalatok
Kölüs Anikó, a Sensory ASMR szalon (amely ASMR-re épülő szolgáltatásaival első a magyar piacon) alapító tulajdonosa szerint az ASMR lényege épp az egyszerűségében rejlik. „Nem kell elutazni sehova ahhoz, hogy feltöltődjünk, ahogy nem kell súlyos kémiai anyagokkal bombázni a szervezetünket annak érdekében, hogy végre kikapcsoljon az agyunk. Az egésznek az a lényege, hogy a szervezetünk egy olyan, ismerős ingerben »fürdőzik«, amelynek hatására saját magát regenerálja úgy, hogy elkezdi termelni azokat a hormonokat, amelyek ennek a folyamatnak a mozgatórugói” – magyarázza.
Nem véletlen, hogy az ASMR a koronavírus-járvány bezártsággal töltött hetei alatt kezdte meg világkörüli hódító útját: az otthon, négy fal között is megnézhető és hallgatható videók bárki számára kikapcsolódásként szolgálhattak a kiszolgáltatottság időszakában. Nemcsak a jutalmazás miatt fordultak az emberek a suttogó vagy csámcsogó ASMR-videók felé: a szakértő szerint az intimitás hiánya
is erőteljes mozgatórugója annak, hogy globálisan ennyire „rákattantunk” az ASMR-re.
„Akár élőben, akár online – azaz a képernyő előtt – történik, akkor is egy, maximum két ember vesz részt az ASMR-terápiában, amelynek így Te vagy a középpontjában. Az egész folyamat rólad szól,” – magyarázza Anikó, aki a kérdő tekintetemet látva még hozzáteszi: „Ez nem önzőség, szimplán egy bennünk élő, alapvető igény. Hogy végre mi legyünk a középpontban.”
A szakértő szerint ez az igény egyértelműen a gyermekkorból eredeztethető: amikor a bölcsőben édesanyánk osztatlan figyelmét élvezhettük. Ugyanebben az időszakban tapasztaltuk meg először a szeretetteljes érintés és a simogatás erejét, így nem csoda, ha egy „élőben végzett” ASMR-kezelés édesanyánk cirógatására emlékeztet: arra az intim biztonságra, amit az ölében fekve éreztünk utoljára.
Jótékony hatások
Anikó meleg mosolyát látva azonnal át tudom adni magam az ASMR jótékony hatásainak: a főképp gyengéd masszázsra épülő kezelés és a különböző eszközök (például toll, pihe-puha paplan, fejvakaró) hatására nem maradt el a bevezetőben említett „agy zsiborgás” és kellemes ellazulás. Mintha akkor ébredtem volna fel egy hosszú, pihentető alvásból, amelynek köszönhetően tiszta lappal kezdhettem (újra) a napot.
Nem én vagyok az egyetlen, aki hasonló érzetekről számol be: Emma L. Barratt és Nick J. Davis kutatása szerint az ASMR egy flow-élményhez hasonló, mentális állapotot hoz létre az arra érzékenyeknél. Ez alapján az ASMR csökkentheti a depresszió tüneteit és enyhítheti a krónikus fájdalmat, emellett jobb alvásminőséget biztosít és erőteljesebb koncentrációt is eredményez a hangulatjavító hatása mellett.
A délután folyamán magam is megtapasztalom az ASMR hosszú távú hatásának erejét: a folyamatos ide-oda kapkodás helyett végre képes vagyok olyan nyugodt, mentális állapotba kerülni, hogy flow-élményben írom meg a betervezett cikket. A halmozódó feladatokat prioritási-sorrendbe teszem, és hiába nem érek azok végére, akárcsak az ASMR-kezelés során Anikó velem, úgy én is gyengéd megértéssel fordulok magam felé.
A tapasztalat hatására ismét megállapítom magamban: nehezemre esik elhinni, mennyi olyan dolog létezik a világon, amely a maga egyszerűségénél fogva képes arra, hogy lenyugtassa az elmém és lecsendesítse a teljesítményre ösztökélő kisördögöt. Mindössze egy csepp nyitottságra és az előítéletek lefaragására van szükség ahhoz, hogy kipróbáljam és megtapasztaljam, vajon működik-e.