„Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

Az arcolvasás segít megismerni igazi valónkat, hogy elfogadhassuk és megérthessük személyiségünket a minőségibb élet jegyében.
Az arcolvasás segít megismerni igazi valónkat, hogy elfogadhassuk és megérthessük személyiségünket a minőségibb élet jegyében.
Fotó: GLAMOUR Hungary

Életünk során rengeteget töprengünk azon, hogy kik vagyunk valójában és milyen életút vezet a boldogság felé. Mi lenne, ha létezne olyan technika, amellyel megismerhetjük igazi önmagunkat? Dr. Dalmy Julianna több, mint húsz éve foglalkozik arc- és testelemzéssel. A fiziognómia tudásával pedig sokszor tisztábban lát minket, mint mi saját magunkat.

Az arcelemzés több, mint 2000 éves múltra tekint vissza, és már az ókori Görögországból fellelhetők írásos emlékek. Születésünktől kezdve figyeljük a minket körülvevők arcát, és hamar kialakul az érzelmek felismerésére való képességünk. Ha megtanulunk olvasni az arcvonásokban, akkor sokkal mélyebben ismerhetjük meg önmagunkat és a többi embert egyaránt. Az arcjelek kultúrától, történelmi múlttól, népcsoporttól függetlenül értelmezhetőek és azonosak.

Nézz szembe önmagaddal

Több kutatás bizonyítja, hogy az arcunk hűen tükrözi az örökölt genetikai adottságainkat, a szocializációnk során kialakult viselkedésünket és érzelemvilágunkat. Dr. Dalmy Julianna hosszú éveken keresztül figyelte és tanulmányozta a különböző arcokat. Szakmai tudását a nyugati és a keleti arcolvasási módszerek témaköréből szerezte, így mára már kiváló tolmácsa az arc- és testjeleknek.

Részben genetikailag determináltak vagyunk, például örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon. Ugyanakkor több vonásunk velünk együtt változik az életünk során” - monda Dalmy Julianna, majd hozzátette, hogy jellemzően a testarányok, a hajszálvastagság az arc és koponya csontozat, a szemszín egy bizonyos idő után nem változik.

glamour plusz ikon Mihalik Enikő: „Sosem gondoltam, hogy szép vagyok, a mai napig nem gondolom ezt”

Mihalik Enikő: „Sosem gondoltam, hogy szép vagyok, a mai napig nem gondolom ezt”

Ugyanakkor az érzelmek jelentős mértékben befolyásolhatják arcvonásainkat életünk során. A legtöbben „álarcot viselünk”, annak érdekében, hogy egy bizonyos módon láttassuk magunkat, és egy idő után már el is hisszük, amit a külvilág felé mutatunk. Az arcelemzés segít, hogy felfedezhessük valódi énünket kendőzetlenül, tárgyilagosan. Ha ezzel az újfajta szemlélettel vizsgáljuk magunkat, akkor sokkal hatékonyabbá válhatunk az élet különböző területein.

Az egynapos arcelemzési tanfolyam segít megismerni, hogy meddig terjed a komfortzónánk, miben vagyunk tehetségesek, mihez van affinitásunk, milyen hobbit érdemes kipróbálnunk, hogyan kommunikáljunk, tárgyaljunk eredményesebben és miként javíthatunk emberi kapcsolatainkon. A szakértő elmondása szerint sokkal tartalmasabb és boldogabb életet élhetünk, ha szembesülünk azzal, akik vagyunk, és felvállaljuk önmagunkat. Ehhez pedig csak egy tükörre és a megfelelő ismeretre van szükségünk.

Térkép a személyiséghez

Mindenki egy genetikai érzelmi „alapprogrammal” születik, ami az elménk működését jellemzi és határozza meg. Ezt megismerve pedig hatékonyabban fejlődhetünk. A külsőnk hűen tükrözi a belsőnket. A kalandvágytól a várakozás utálatáig minden az arcunkra van írva.

A megismerés segít az elfogadásban, ami átlendít a problémákon. Például, ha tudjuk magunkról, hogy önbizalom hiányosak vagyunk, de elfogadjuk, hogy ez hozzánk tartozik, mint egy program, akkor sokkal könnyebben túl tudunk jutni rajta. A tudatosítással elkerülhetjük a morfondírozás spiráljába kerülést.

Ezt például az arc hajvonala és az áll közötti szakasz hossza mutatja meg. A legtöbbet az arcjelek megismerésével tudhatunk meg, de a kezek, a nyak, a testtartás mind sokat mesél valakiről. Vannak örökölt és kialakult jelek. Utóbbira jó példa, hogy ki a „megmondó ember”. Az ebbe a típusba tartozók oldalról megfigyelt testtartása ezt egyértelműen elárulja. Ez például tipikusan olyan testjel, ami az évtizedek alatt egy viselkedési szokásunk hatására alakul ki.

Julianna kiemelte, hogy az elemzés során felszínre kerülő tulajdonságok megismerése nem jelenti, hogy valami egyértelműen jó vagy rossz.

Sok csodás dolgot fedezhetünk fel önmagunkkal kapcsolatban, de lesznek, amiknek először talán nem fogunk örülni. Ám fontos megjegyezni, hogy ezekkel a kevésbé előnyösnek hitt vonásainkkal együtt válunk egyedi, megismételhetetlen csodákká.

Sokkal jobb szembesülni önmagunkkal, mert megtanulhatjuk kompenzálni a negatívnak titulált adottságainkat, vagy valamilyen adottság hiányát.

Mesélő vonások

Dalmy Julianna szerint a feltétel nélküli elfogadás minden ember sajátja. Ezzel a képességgel jövünk világra, csak később a szocializációnk során rájövünk arra, hogy a felnőttek ritkán képesek erre. „A feltétel nélküli elfogadás maga a szeretet, ami egy nagyon finom rezgés. Amikor negatív érzelmek hatása alá kerül az ember akkor eltűnik a szeretet.

Ezért is fontos meglátni hogyan működünk. A szeretet tesz képessé minket az empátiára, és ezen adottságunk napjainkban egyre inkább felértékelődik. A szakember szerint sokkal elfogadóbbak a toleráns emberek, amely tulajdonságot a belső szemzugok távolságából lehet megállapítani. Minden az érzelmekben gyökerezik, amik a szokásainkkal és viselkedési mintáinkkal együtt jelennek meg arcunkon.

glamour plusz ikon Aki rendben van magával, annak tényleg boldogabb a párkapcsolata? Szakértőt kérdeztünk

Aki rendben van magával, annak tényleg boldogabb a párkapcsolata? Szakértőt kérdeztünk

Julianna példaként a lustaságot említette, amely mindig valamilyen érzelemből fakadó leblokkolás. Az alapja lehet önbizalomhiány, a sikertelenségtől való félelem vagy épp bizonytalanság. Utóbbi megállapítható többek között a fülek aszimmetriájából. Az arc- és testelemzés, illetve a testbeszéd vizsgálata között szoros a kapcsolat. Létezik az úgynevezett faciális feedback jelensége, amikor arckifejezés nagy részben visszacsatol az érzelmeinkre, így ha mosolygunk, egy idő után tényleg boldogabbak leszünk.

Ismerkedjünk meg önmagunkkal saját adottságaink feltérképezése által. Az arcelemzés önismereti utazásunk kiinduló pontja lehet, ami segít fejlődni, elfogadni és megérteni.

Ez persze rövid távú hatás. Érdekesség, hogy ez hasonlóan igaz lehet akkor is, ha valaki plasztikai beavatkozáson esett át. A szakértő szerint hosszú idő elteltével ugyan, de a viselkedés asszimilálódhat az új vonásokhoz. Ahogy Abraham Lincoln fogalmazott, „Harminc év felett mindenki felelős az arcáért”, hiszen ráncaink is felnőttkori érzelmeinkről mesélnek.