Ügyvéd válaszolja meg az anyasággal kapcsolatos legfontosabb jogi kérdéseket

2025. március 28.
Milyen jogok illetik meg a kismamát a terhesség első három hónapjában?
Milyen jogok illetik meg a kismamát a terhesség első három hónapjában?
Fotó: d3sign/Getty Images

A baba tervezése, egy reprodukciós programban való részvétel és a szülés utáni visszatérés is okozhat nézeteltéréseket a munkahelyeden, miközben a világ legtermészetesebb dolga kellene hogy legyen, hogy ne csak a karrieredben, hanem anyaként is kiteljesedhess. Hogyan lehetsz tudatosabb? Próbálunk segíteni.

Dr. Szalai Anita a Szalai Legal ügyvéd segítségével összeszedtük az anyasággal kapcsolatos legfontosabb jogi kérdéseket. Légy naprakész, minden esetben állj ki magadért, és ha úgy alakul, kérj bátran jogi segítséget.

Be kell jelentenie munkavállalónak a munkáltatónak, hogy mikorra tervezi, egyáltalán tervez e várandósságot?

Sajnos még mindig gyakori, hogy már az első találkozáskor, az állásinterjú során téma lesz a munkáltatóval kialakított kapcsolatunkban a gyermekvállalási terv. Fontos tudunk, hogy erre a kérdésre már az állásinterjún sem kell válaszolnunk, hiszen nem jogszerű feltenni. Ha pedig a gyermeket tervező pályázót a családalapítási szándéka miatt elutasítja a munkáltató, az akár diszkriminációt is megvalósíthat.

Nem szabad később sem nyomást éreznünk magunkon: a gyermekvállalási terv egy magánszférába tartozó személyes információ, mellyel kapcsolatban semmilyen bejelentési kötelezettsége nincs egy munkavállalónak. Bármilyen ezzel kapcsolatos közlésnek csak önkéntes alapon van helye.

Milyen jogok illetik meg a kismamát a terhesség első három hónapjában?

A várandósság ténye, főleg annak a korai szakaszában, szintén a magánszférába tartozó, meglehetősen érzékeny információ. A várandós munkavállalót felmondási védelem illeti meg, a védelemnek azonban nem feltétele a várandósság közlése. A 2011-es új Munka Törvénykönyve kezdetekben még előírta az előzetes tájékoztatási kötelezettséget a várandós munkavállalóknak, azonban az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az előzetes tájékoztatás jogellenes: mivel egy szenzitív adatról van szó, a munkáltató ezt nem kérheti.

A felmondási védelem érvényesítéséhez elegendő akkor közölni a várandósság tényét, amikor a munkáltató közli a felmondást, sőt a tájékoztatás utólag is lehetséges. Az információ birtokában a munkáltató tizenöt napon belül visszavonhatja a felmondást. Önmagában a várandósság ténye nem jogosítja otthonmaradásra a munkavállalót, alapvetően a munkáltató egyéni mérlegelésébe tartozik, hogy ad-e ilyen könnyítést a kismamának. Amennyiben a munkavállaló veszélyeztetett terhes, az orvos megállapíthatja a keresőképtelenséget.

Ekkor a kismama betegszabadságot kap, amelyből egy évben tizenöt nap jár minden munkavállalónak, majd ezután kerülhet táppénzes állományba, akár a baba születéséig.

glamour plusz ikon Anyaként visszatérni a munka világába nehéz és összetett feladat, de ezekkel a lépésekkel megkönnyítheted a dolgod

Anyaként visszatérni a munka világába nehéz és összetett feladat, de ezekkel a lépésekkel megkönnyítheted a dolgod

Mi a helyzet a kötelező orvosi vizsgálatokkal? Elméletileg a munkaadónak el kellene engednie ezekre a munkavállalót, nem?

Ez így van! A jog szerint is a baba és a kismama egészsége az első: a munkáltató köteles a terhes nőnek biztosítani az orvosi vizsgálaton történő részvételét, valamint az egészségi állapotának megfelelő munkakört, és adott esetben helyettesítéséről is gondoskodnia kell. Kizárhatja a leendő munkáltató a kismamát azért egy állásinterjúról, mert babát vár? A várandósság az egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályozás szerint egy olyan védett tulajdonság, amely szenzitív adat, ezért csak a munkavállaló kifejezett hozzájárulásával kezelhető: vagyis nem kérdezhet rá a munkáltató az interjú során.

Nyilván egy bizonyos terhességi kor után ez a tény már kérdezés nélkül is szembetűnő, azonban itt is sérti az egyenlő bánásmód elvét, ha a jelöltet a várandóssága miatt utasítják el. Ha ilyen kifogás érkezik, a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a kiválasztás során nem járt el diszkriminatív módon.