Anyagcserefokozó tabletta: valódi segítség a fogyásban vagy csak okos marketing?

Illusztrátor: Kránicz Dorottya
Illusztrátor: Kránicz Dorottya
Fotó: Kránicz Dorottya

Az alakformálás útvesztői közé tartoznak az anyagcserefokozó tabletták is. Egyesek szerint elég napi egy-két pirula a tökéletes alak eléréséhez, mások szerint azonban ez puszta átverés. Hogy megismerjük az igazságot, egy táplálkozástudományi szakértővel beszélgettünk.

A különböző diéták és edzéstervek, mozgásformák mellett manapság különösen nagy népszerűségnek örvendenek azok a „csodapirulák”, amelyek gyors és tartós fogyást ígérnek számunkra. Miért ne választanánk ezt az instant megoldást a költséges és időigényes étrend vagy mozgásterv helyett? Instant világunkba tökéletesen beilleszthetők ezek a körömnyi kapszulák, amelyekkel hetek alatt lefaraghatunk a felesleges centikből. De valóban működnek? És ha igen, milyen áron? Ezekre a kérdésekre kerestünk választ egy tapasztalt táplálkozási szakértő segítségével.

Valid a gyors fogyás?

Petr Loskot, a GymBeam táplálkozástudományi munkatársa szerint az anyagcserefokozók minden egészséges felnőtt számára hasznosak lehetnek, különösen azok számára, akik fogyásra adják a fejüket. Ugyanakkor az anyagcserefokozók működése számos tényezőtől függ, beleértve a testmozgás rendszerességét és az étrendet. Szakértőnk rögtön a beszélgetés elején leszögezi, hogy önmagában sem a pirulák, sem a mozgás, sem pedig a megfelelő táplálkozás nem vezet sikerhez – jó tudni, hogy ezek együttes alkalmazása fog fogyást eredményezni.

A szakértő szerint a diéta, a mozgás és az anyagcserefokozók együttes hatása hozhatja el várva várt eredményt
Fotó: JW LTD/Getty Images

„A fogyókúrás készítmények általában az anyagcsere hatékonyságát növelik, vagyis serkentik a zsírégetést, ezzel egyidőben csökkentik az éhségérzetet. Éppen ezért remek segítség lehet azok számára, akik szeretnének megszabadulni néhány kilótól, vagy azoknak, akik úgy érzik, hogy elakadtak a diétával.”

Mennyi az annyi?

A fogyást eredményező tabletták legfőbb tulajdonsága, hogy fokozzák a test anyagcseréjét, ezáltal képesek hatékonyan támogatni a diétát és az edzéseket. Például amennyiben optimalizáljuk a napi kalória bevitelt (vagyis csökkentjük) és hetente legalább négy alkalommal végzünk valamilyen kardiovaszkuláris mozgást (például futás), valamint rendszeresen bevesszük az anyagcserefokozót, akkor nem tudunk tévedni. Hogy mennyi az annyi? Szakértőnk szerint ez a pirula összetételétől függ.

Az ilyen típusú étrendkiegészítők beviteli időtartamát nem lehet általánosan meghatározni, mivel a fő hatóanyagok különbözőképpen hatnak. Például az L-karnitin alapú termékek vagy a teltségérzetet fokozó kiegészítők hetekig, sőt hónapokig is szedhetők anélkül, hogy szünetet kellene tartani. Ezzel szemben a koffein alapú anyagcserefokozókat ciklikusan kell szedni, vagyis három-négyhetes kúra után két hét szünetet kell tartani. Érdemes észben tartani, hogy folyamatos alkalmazás esetén a szervezet hozzászokik a hatóanyagokhoz, így a készítmények fokozatosan elveszítik optimális hatékonyságukat.”

Amennyiben megszegjük ezeket alapszabályokat, akkor az egészségünket visszük vásárra. Fontos megjegyezni, hogy egyes készítmények mellékhatásokat okozhatnak, például szívritmuszavart vagy szédülést.

„Ha figyelembe vesszük, hogy a leghatékonyabb anyagcserefokozó összetevők általában stimuláló hatásúak, akkor egyértelművé válik, hogy ezek a hatóanyagok a szív- és érrendszerre is hatással vannak. Ezért minden egészségügyi problémával, különösen szív- és érrendszeri vagy vesebetegséggel küzdő személynek javasolt konzultálnia kezelőorvosával az anyagcserefokozók használatáról" - int óvatosságra Petr.

„Azoknak, akik napi rendszerességgel gyógyszert szednek, szintén megfelelő körültekintéssel kell eljárni, és szintén ajánlott konzultálni kezelőorvosukkal, hiszen egyes növényi kivonatok kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerek hatóanyagaival” – magyarázza a táplálkozástudományi szakértő.

glamour plusz ikon Minden, amit a biohackingről tudni akartál, csak nem kérdezted

Minden, amit a biohackingről tudni akartál, csak nem kérdezted

Petr Loskot egyúttal hozzáteszi, hogy mellékhatásokat okozhatnak az olyan, egyébként mindennapi hatóanyagok is, mint például a koffein. A koffein nagyobb dózisban (3 mg/testsúlykilogramm felett) tachycardiát, szívdobogást, szédülést vagy szorongást eredményezhet. Ezek a súlyos mellékhatások azonban többnyire akkor fordulnak elő, ha nem tartjuk be a gyártó által ajánlott adagolást.

Mi kell még?

A fogyókúrás tabletták nagy segítséget jelenthetnek, de csak akkor, ha betartjuk a játékszabályokat. De vajon mi kell még a sikerhez? A pirulák mellett lehet szedni további készítményeket, viszont a vitaminpótlás létfontosságú.

Petr Loskot szerint hiába szedünk különféle anyagcserefokozókat, ha közben megfeledkezünk az egészséges táplálkozásról
Fotó: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

„Az anyagcserefokozók mellett nem szükséges semmilyen speciális étrendkiegészítőt szedni. Általánosságban azonban elmondható, hogy ha valaki diétázik, a vitaminok és ásványi anyagok bevitele természetesen csökken, mivel a bevitt étel mennyisége is kevesebb. Ezért javasolt a diéta alatt valamilyen komplex multivitamin vagy többféle ásványi anyagot tartalmazó készítmény beépítése az étrendbe, hogy a tápanyagbevitel továbbra is optimális szinten maradjon” – zárja a beszélgetést Petr Loskot, aki arra biztat minket, hogyha eredményt szeretnénk, akkor mindig tartsuk szem előtt: rendszeres mozgás, tiszta étkezés és megfelelő anyagcserefokozó-választás lehetnek a kulcsmomentumok.