A minőségi alvás igenis tanulható, mutatjuk hogyan
A Nothing Much Happens a világ leghallgatottabb podcastjai közé tartozik, már több, mint 280 epizóddal és 100 millió letöltővel büszkélkedhet. Kathryn Nicolai 2018 áprilisában indította a csatornáját, ami hatalmas sikernek örvend világszerte, hiszen megnyugtató történetei újra visszahozzák a gyermeki békés álmokat.
A pihentető alvás elengedhetetlen része a mentális és a fizikai egészségünknek. Gyerekként általában zavartalanabbul telnek az éjszakák, ám felnőttként a temérdek elintézendő feladat miatt már gyakran tapasztalhatjuk, hogy nehezen jön álom a szemünkre. Főleg egy bizonyos életkor felett, családalapítás után, a munka, a házimunka és a mindennapok örök körforgásában.
Kathryn Nicolai jógaoktatóként elsajátított, nyugalmat sugárzó hangjával meséli el a mindennapi élet inspirálta történeteit. Kiválóan ötvözi a mindfulness módszereit és a történetmesélés előnyeit, hogy ismét mindenki örömmel bújjon be a paplan alá.
Inspiráló mindennapok
„Manapság rengeteg probléma nyomasztja az embereket. Ezek lehetnek a legapróbb kellemetlenségektől, mint hogy elfogyott a mosószer vagy nem válaszoltunk meg egy munkahelyi emailt, a világot érintő súlyos kérdésekig, mint a globális felmelegedés vagy a háborúk. Nem könnyű ezekről megfeledkezni és nyugalomra lelni” - mondta Kathryn Nicolai, aki 20 évig jógaoktatóként dolgozott, emellett meditációs vezetőként is tevékenykedett.
Az évek során megtanulta, hogy mitől lazul el a test, és hogyan csitulhatnak el a gondolatok. Aktívan érdeklődik az agy tudatos fejlesztése iránt, és tudja, hogy a szokások kialakítása csakis a rendszerességen múlik. „Már kisgyerekként is történeteket meséltem magamnak, sőt, hogy őszinte legyek, ez az egyik első emlékem” - mesélte.
Ahogy felnőtt, egyre több ismerőse és jógatanítványa panaszkodott arra, hogy esténként csak álmatlanul forgolódnak a cikázó gondolatok áradata miatt. Végül ezek a „segélykérések” vezettek az elsöprően sikeres podcast megszületéséhez.
„Emlékszem, egyik éjjel a beteg kutyusommal voltam ébren, és azon gondolkodtam, hogy milyen jó lenne, ha a számomra bevált módszer másoknak is segíthetne. Ekkor jött az ötlet: egy podcastot fogok csinálni! Akkor a földön ülve, a kutyámmal, az éjszaka közepén megrendeltem a mikrofonokat, majd pár héttel később elindult a podcast” - emlékezett vissza Kathryn.
Néha hagyjuk, hogy ne történjen semmi
Kathryn történetei varázslatosak, de nem a tündérmesék klasszikus értelmében, hanem a hétköznapi csekélységek részletgazdag leírása által. A podcast epizódjai 20-30 percesek, és angol nyelven érhetők el, de a könnyű nyelvezet miatt szerényebb nyelvtudással is élvezhetőek. 2020-ban megjelent a Nothing Much Happens könyv is, amit magyarul Álmodj szépeket! címmel az Álomgyár Kiadó gondozásában olvashatunk.
Az évszakokra bontott, 3-5 oldalas megnyugtató történeteket mindenki magáénak érezheti. A receptekkel, illusztrációkkal, relaxációs gyakorlatokkal és motiváló idézetekkel tarkított kötet egy képzelet szülte Álomfalu nevű helyen játszódik. „Mindig egyes szám első személyben írom a történeteket, és figyelek arra, hogy a szereplőim helyébe bárki beleképzelhesse magát” - mondta Kathryn Nicolai.
A jógaoktatóként töltött évek alatt megtanulta, hogyan lássa meg a szépséget a mindennapok apróságaiban, mint a főzés, a sétálás, az ebédszünetben elkortyolgatott kávé illata vagy az időjárás változása. Ezeket listába szedi, majd az elképzelt alapötletét megtölti a részletekkel, hogy minél több érzékszervre hassanak az „esti meséi”. Megnyugtató és örömteli megírni ezeket a rövid történeteket. Remélem, a hallgatók és az olvasók ugyanolyan lelkesedéssel fogadják, mint ahogy én készítem őket.
Légy gyengéd önmagaddal
A túl sok képernyő előtt töltött óra, a kevés testmozgás és az állandó stressz megnehezíti, hogy a nap végén könnyen ellazuljunk. „Sokan úgy érezhetik, hogy a világ, amelyben élünk, nem összeegyeztethető az egészséggel és a békével” - mondja Kathryn. Kiemelte, hogy soha ne szégyenkezzünk a tökéletlenségeink miatt, inkább fókuszáljunk arra, ami boldoggá tesz minket.
„A pihentető alvás érdekében tegyük sötétté és hűvössé a szobát. Fontos, hogy számunkra kényelmes matracunk, párnánk és takarónk legyen. Az olvasás kiváló módja a relaxációnak, így mindenkinek ajánlom lefekvés előtt" - mondja a szakértő, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy bármit is olvashatunk, csak élvezetes legyen.
Nem kell a nap minden pillanatában tanulnunk valamit. Amikor pedig elálmosodsz, kapcsold le a lámpát és hallgasd meg az egyik epizódomat, vagy találj ki te egy egyszerű történetet.
Vélekedik a szakember, aki figyelmeztet arra is, hogy érdemes türelmesnek lennünk önmagunkkal szemben. „Adj időt magadnak, hogy a rituálévá váljon az elalvás.”
A Nothing Much Happens történetei nem oldják meg a mindennapok problémáit, viszont a gondolatokat lágyan átterelik a nyugalom útjára. „Csodálatos érzés, mikor a hallgatók megosztják velem, hogy már 7-8 órát is képesek mélyen végigaludni a történeteimnek hála, és ez megváltoztatta az életüket.”
Nem csak éjjel pihenhetünk
Kathryn Nicolai elmondása szerint a hallgatóinak nemcsak az elalvást könnyítik meg a történetei, hanem csökkentik a szorongást és segítenek felfedezni az élet apró szépségeit is. „A munkám legszebb része, hogy segíteni tudok olyanoknak is, akik valamilyen veszteséget éltek át, ijesztő diagnózist kaptak, gyászolnak, vagy épp újdonsült szülőkké váltak. Néhányan megírják nekem, hogy a hangom biztonságot és törődést jelent számukra. Ez pedig megváltoztatja a napjaikat.”
2023-ban elindított egy új podcast sorozatot, a Stories from the Village of Nothing Much-ot, ami szintén menedéket nyújt a kusza gondolatok elől, viszont anélkül, hogy álomba ringatna. „Ezek a részek remek társaságot nyújtanak egy séta alkalmával, ingázás közben vagy a házkörüli teendők elvégzése során” - számolt be Kathryn.
Sokszor a memóriaproblémákkal, például demenciával vagy Alzheimer-kórral küzdőknek is ajánlják a történeteit, mivel nincsenek benne nevek vagy összefüggések, így egyszerűen csak élvezetesek és megnyugtatóak. „A célom, hogy mindenkihez elérjek, akinek szüksége van rám, akár virtuális valóságban, akár videójátékokban, akár a TV-ben, akár könyveken keresztül, vagy a való életben utazások és elvonulások alkalmával. Szeretnék felépíteni egy képzeletbeli helyet, amely segít megbirkózni a modern élet nehézségeivel.”