Szeretnél végre JÓL aludni? A kulcs: a melatonin - a dietetikus elmagyarázza, miért!

2024. október 23.
A jó alvás egyik titka, a melatonin - ismerd meg ennek a fontos hormonnak a hatásait
A jó alvás egyik titka, a melatonin - ismerd meg ennek a fontos hormonnak a hatásait
Fotó: REDA&CO /Getty Images

A melatonin egy rendkívül fontos hormon az emberi szervezetben, amely főleg az alvás szabályozásában játszik szerepet, de kapcsolódik az öregedéshez, az immunrendszerhez, az elhízáshoz, az emésztéshez, a szívhez és a cukorbetegséghez is. Általában étrend-kiegészítőként ismert, hiszen egyre népszerűbb az alvás segítésére, de fontos tudni, hogy ez a hormon természetes módon jelen van az emberekben, és az agyban található tobozmirigy termeli.

A melatonin segít irányítani, mikor alszunk és mikor vagyunk ébren, valamint hatással van a testünk napi ritmusára, a sejtanyagcserére, sőt, más hormonok kiválasztására is. Mindezek a funkciók alapvetően befolyásolják az alvás minőségét, ami a mindennapi életünkre és általános jólétünkre is kihat.

A melatonin szintje a fényviszonyoktól függ: nappal alacsony, ami segíti az ébrenlétet, míg sötétedéskor emelkedik, elősegítve az alvást. Ezen kívül a melatonin segíthet stabilizálni a hangulatot, és csökkentheti a téli depresszió tüneteit. Továbbá antioxidáns tulajdonságai révén támogathatja az immunrendszert is, amely különösen fontos a megfázásos időszakokban. Nem beszélve arról, hogy a melatonin segít a test biológiai ritmusának szabályozásában, ami a hormonális egyensúlyhoz és a napi aktivitásunkhoz is hozzájárul.

glamour plusz ikon A döntési fáradtság hatása az életmódra - beszélgetés Lakatos Péterrel

Figyelem, nem csak a kocsmák és a kisboltok juthatnak pályázati lehetőséghez

Ennek a hormonnak a termelése gyermekkorban a legmagasabb, majd a húszas éveink után lassulni kezd, negyven éves kortól pedig drasztikusan csökken, végül időskorra szinte teljesen megszűnik. Ez magyarázza, hogy ahogy öregszünk, egyre kevesebbet alszunk, és többet küzdünk álmatlansággal vagy különböző alvászavarokkal.

A jó alvás titka

Alapvetően a melatonin a szervezetünk normál és kiegyensúlyozott cirkadián ritmusáért felel. Ez azért fontos, mert az agyunk és testünk innen tudja, mikor kell ébernek lenni és mikor jött el az idő az alváshoz. Ha ez felborul, az inszomniához, más néven kóros álmatlansághoz vezethet.

Emellett részt vesz a gyulladásos folyamatok kialakulásának megakadályozásában is.