Itthon a felnőttek közel egyharmada küzd időszakos vagy tartós alváshiánnyal, pedig már egyetlen éjszaka rossz alvás is komoly fizikai tüneteket okoz

2025. február 6.
Ha rosszul alszol, az nemcsak a következő napodat ronthatja el
Ha rosszul alszol, az nemcsak a következő napodat ronthatja el
Fotó: Carmen Martínez Torrón/Getty Images

Az emberi szervezet optimális működéséhez kulcsfontosságú, a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás. A regenerációhoz, valamint az agyi funkciók fenntartásához nagy szükség van arra, hogy minden nap legalább 7-8 órát ágyban töltsünk és pihenjünk. Az alvásmegvonás, legyen az rövid vagy hosszú távú, rengeteg kárt okozhat a szervezetünkben, de hatással van a mentális jólétünkre is.

Vajon mi történik, ha egy vagy több éjszakát kihagyunk? Hogyan hat a szervezetünkre a tartós alváshiány? Mit tehetünk az ellen, hogy kezeljük az alvási nehézségeinket?

Már egyetlen ébren töltött nap is komoly változásokat okoz

Amikor alvásmegvonásról beszélünk, akkor arról van szó, hogy az adott éjszakát ébren vagy részben ébren töltjük. Már az első 24-36 órában is rengeteg változáson megy át a testünk. Az első és talán legszembetűnőbb, ahogy fáradunk, úgy az agyunk egyre lassabban dolgozza fel az információkat. A memóriánk gyengül, nehezebbé válik a problémamegoldás. Ez főleg akkor okoz problémát, ha döntéshozatali helyzetben vagyunk, hiszen ebben az esetben a reakcióidő növekedése balesetveszélyhez vezethet.

Ezek a hatások tulajdonképpen hasonlóak ahhoz, mintha a véralkoholszintünk 0,08%-ra emelkedne, amely sok országban a jogilag megengedett határ. Gondoljunk csak bele abba, hány baleset történik azért, mert a vezető becsukta a szemét, esetleg elaludt, nem pihent eleget az éjszaka folyamán. A rövidtávú alvásmegvonás másik szembeötlő jele, hogy ingerlékenyebbé válunk. Növekszik továbbá az olyan stresszhormonok szintje, mint a kortizol.

Ez nemcsak a lelki állapotunkra lesz hatással, hanem hosszú távon hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. Ha csak saját tapasztalatot nézek, akkor tudom, hogy mikor rosszul alszom, esetleg utazáson veszek részt és nem pihentem eleget az éjszaka folyamán, akkor addig biztosan nem lehet hozzám szólni, amíg nem aludtam legalább 8-10 órát.

glamour plusz ikon A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

A JÓ alvás titka, a melatonin szintben rejlik - a dietetikus szerint ezek az ételek és italok befolyásolják a hormonháztartást, és az alvás minőségét

De csak, hogy tisztázzuk, ez egy teljesen természetes folyamat. Minden élőlénynek, legyen az ember vagy állat, szüksége van a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra. Minden egyes nap. A rossz hír, hogy már egyetlen éjszaka kihagyása is okozhat fizikai tüneteket. Ilyen a látás, a hallás, a kéz-szem koordináció romlása, valamint az izomgörcsök és a remegés megjelenése. Emellett már rövid távon is sokat gyengülhet az immunrendszerünk.

Itt is igaz: elég egy éjszaka alvásmegvonás, hogy másnap betegebbnek érezzük magunkat, könnyebben megfázzunk a repülőn vagy elkezdjünk köhögni. Itt is a tapasztalat beszél belőlem. Sokszor nem tudom eldönteni, hogy tényleg beteg leszek egy utazás alkalmával vagy csak hiányzik az a kiesett 5-6 óra. Nálam nagyon gyorsan jelentkeznek a tünetek, ami valahol jó, mert tudok tenni ellene. Legalábbis a legtöbb esetben.

A tartós alvásmegvonás hormonális zavarokhoz vezethet

De mi van akkor, ha a szervezetünk hosszabb ideig nem jut elegendő alváshoz? Itt persze nem arról van szó, hogy napokig vagy hetekig nem alszunk, sokkal inkább arról, mi van, ha kisbabánk van, aki folyamatosan ébren tart bennünket, esetleg olyan munkahelyre járunk, ahol több műszakban dolgozunk és nem tudjuk magunkat megfelelően kipihenni. Ide tartozhat a tartós stressz is, aminek hatására megnő a kortizol szintje, képtelenek vagyunk elaludni, annyiszor felébredünk éjszaka, hogy nincs összefüggő 2-3 óra, amikor a szervezetünk megpihenhet.

A legnagyobb probléma a mikroalvások és hallucinációk kialakulása. Ilyenkor az agyunk rövid időre “kikapcsol”, akár mozgás vagy munka közben is. Ez rendkívül veszélyes helyzeteket teremthet például vezetés vagy sportolás közben. Nem nézünk körbe az úton és máris megtörténik a tragédia. A tartós alváshiány megzavarhatja az inzulin és a lepton működését is. Utóbbi a telítettség érzését szabályozó hormon, aminek hatására másnap garantáltan megeszünk mindent, amit a hűtőben vagy a kamrában találunk.

glamour plusz ikon Álmatlan rémálmok: Az alvásparalízis hatása testre és lélekre

Álmatlan rémálmok: Az alvásparalízis hatása testre és lélekre

Gondolj csak bele, hányszor történt már meg, hogy fáradt voltál, beugrottál reggel pékségbe néhány kakaós csigáért vagy pisztáciás croissantért, esetleg az esti film mellé még kellett valami szénhidrátdús snack, ami ébren tarthat még pár órát. Ha fáradt vagy, a szervezeted cukros és lisztes dolgokat kíván, hiszen ettől úgy gondolja, hogy képes lesz átvészelni azt az időszakot, amíg nem kerülsz újra ágyba. De rátehetsz még egy lapáttal a napi 4-5 kávéval, ami még tovább emeli a kortizol szintjét és a következő éjszaka sem fog alvással telni.

Ha ez mindennapossá válik, a végeredmény a cukorbetegség és az elhízás, de meg kell említeni a krónikus betegségek kockázatának növekedését is. A szív- és érrendszeri problémák, mint a szívroham, kétszer gyakori azoknál, akik napi 5 óránál kevesebbet alszanak. Egy felnőtt embernek ugyanis 7-8 órára lenne szüksége ahhoz, hogy a szervezetében minden funkció megfelelően működjön.