Tudatalatti üzenetek: Az álmok szimbolikus jelentése
Az alvás és az álmok világa olyan téma, amelyet érdemes alaposabban megvizsgálni, hogy jobban megértsük magunkat, és hogy valójában mire is vágyunk. Sokan biztosan tapasztaltuk már, hogy egy-egy álom vagy éjszaka után reggel arra ébredünk, hogy csak kapkodjuk a fejünket, és azon tűnődünk, hogyan történhetett meg mindez, illetve mi lehet a tudományos magyarázata annak, hogy a tudatalatti hogyan juttatott valakit ennyire a gondolataink közé.
Lehet szó olyan személyről, akivel mély érzelmi vagy gondolati kapcsolódásunk van, de akár egy olyan emberről is, akit alig ismerünk vagy sosem láttunk. Vajon igaz az a teória, miszerint arról álmodunk, aki lefekvés előtt ránk gondolt? Mi rejlik a titokzatos kapcsolat mögött a napi gondolataink és álmaink között és miért álmodhatunk ugyanarról a személlyel, akiről napközben folyamatosan gondolkodunk? Ezekre a kérdésekre Fiák-Petruska Hedvig pszichológus ad választ.
Álomból valóság?
Sajnos, vagy nem sajnos, ki hogyan éli meg ezt a helyzetet, a szakértő elmondása szerint sokan valóban úgy vélik, hogy arról álmodunk, akik éppen ránk gondoltak, vagy akik fontosak számunkra. Azonban a tudomány, különösen a pszichológia, más szemszögből közelíti meg a kérdést:
az álmaink a tudatalatti feldolgozásait tükrözik.
A privát szféra szerepe a párkapcsolatokban - Így befolyásolja a házasságot a digitális világ
„Álmaink gyakran tükrözik azokat a dolgokat, amik a nap folyamán foglalkoztattak bennünket, legyenek azok tudatos gondolatok, érzések vagy tapasztalatok. Az agyunk alvás közben próbálja rendszerezni a napi élményeket, így gyakran azok az emberek, helyzetek, vagy érzelmek jelennek meg az álmainkban, akik vagy amik valamilyen módon fontosak voltak a nap folyamán” - magyarázza Fiák-Petruska Hedvig.
A pszichológus azt is hozzátette, hogy gyakrabban tűnnek fel az álmainkban azok az emberek, akikre intenzíven gondolunk, vagy akikhez valamilyen mély érzelem kötődhet. „Ez egyfajta pszichológiai »lenyomat«, amelyet a tudatalatti dolgoz fel.” Előfordulhat, hogy az álmaink nem csupán konkrét személyekről szólnak, hanem inkább valamilyen szimbolikus jelentéssel bírnak.
Ha egy személy megjelenik az álmunkban, nem biztos, hogy az azonnali asszociációk szerint kell értelmeznünk, hiszen gyakran a személyhez fűződő érzelmi szálak vagy mélyebb gondolatok állnak a háttérben, amelyeket a tudatalattink próbál feldolgozni. Lehet, hogy az álomban szereplő személy nem is maga a fontos, hanem az őt körülvevő érzelmek és azok hatása, amelyeket az agyunk szimbolikusan fejez ki.
Az álmaink tehát nem mindig szó szerint tükrözik a valóságot, hanem sokkal inkább a belső világunkat, az érzelmi állapotainkat és azokat a gondolatokat jelenítik meg, amelyeket napközben nem tudunk teljesen feldolgozni. Még olyan személyek is felbukkanhatnak az álmainkban, akikről éppen nem gondoltunk túl sokat, ám az érzelmi kötelék vagy a tudatalatti feldolgozásra váró élmény kapcsolódik hozzájuk. Az álmok tehát sokszor inkább a belső érzelmi állapotok szimbolikus kifejeződései, semmint konkrét üzenetek.
Régi szerelmek, pénzügyi döntések és önismeret – személyes változások, amelyekre számíthatsz márciusban a Vénusz retrográd idején
Nappali gondolat, éjszakai álom
Mindannyian szeretnénk megfejteni azt a rejtvényt, hogy miért álmodunk arról, aki sokat jelent számunkra, vagy éppen fordítva, akiről soha nem gondoltuk volna, hogy beférkőzik a tudatalattinkba. És szerencsére tudományos magyarázat is létezik arra, hogy miért álmodunk bizonyos személyekről. A válasz pedig egyszerű: ha olyan emberről álmodunk, akiről a nap folyamán sokat gondolkodtunk, elmélkedtünk róla, akkor az szoros összefüggésben áll a tudatos és tudatalatti érzéseinkkel.