Attól, hogy egy utazás „all-inclusive” még nem kell, hogy pazarló legyen - beszélgetés dr. Kibédi Varga Katalin etikett- és protokollszakértővel
Az „all-inclusive” nyaralás az egyik legkényelmesebb módja annak, hogy kikapcsolódjunk és élvezzük a pihenést, hiszen mindenről gondoskodnak helyettünk: a szállásról, az étkezésről és számos szórakozási lehetőségről. Az ilyen nyaralások egyik legnagyobb előnye, hogy korlátlanul hozzáférhetünk az ételhez és italhoz, azonban nem illik túlzásokba esni azzal, hogy telepakoljuk a tányérunkat, csak mert elérhető.
Dr. Kibédi Varga Katalin etikett- és protokollszakértő szerint azonban egy ilyen utazás során is érdemes szem előtt tartanunk néhány alapvető viselkedési szabályt, amelyek nemcsak a nyaralás élményét növelik, hanem tiszteletben tartják a többieket és a helyi személyzetet is.
Az „all-inclusive” utazások alatt az étkezés mellett több dologra is érdemes figyelni, például az öltözködésre és az illedelmes kommunikációra is, de a korlátlan alkoholfogyasztásról sem szabad megfeledkezni, ami sokszor szintén nagyon nagy csábító tényező tud lenni az út kiválasztásakor. Sokan úgy gondolják, hogy vakáció közben lazábban lehet viselkedni, hiszen úgysem ismer senkit, senkit, az idegen környezet pedig gyakran feloldja a felelősségtudatot is.
Az etikett szakértő szerint azonban attól, hogy rövid időre tartózkodunk egy helyen olyan társasággal, akikkel nem valószínű, hogy újra összefutunk, még érdemes betartani néhány írott és íratlan szabályt, hiszen éppen ezek azok a helyzetek, ahol a viselkedésünk a legtöbbet árul el rólunk.
Tudatos utazás
Attól, hogy kiszakadunk a megszokott közegünkből, még nem kell pazarló életstílusra átváltani. Ha otthon is szelektíven gyűjtjük a szemetet, nem fogyasztunk feleslegesen, akkor miért kellene túlzásokba esni egy hotelben csak azért, mert „jár”, mert benne van az árban? Az all-inclusive utazások célja sem a felesleges luxus, hanem sokkal inkább a kényelem, az igazi kényeztetés, hogy minél gondtalanabbul töltsük az időnket.
A mértékletesség, a tisztelet és a körülöttünk lévők figyelembe vétele mind hozzájárul ahhoz, hogy nemcsak mi érezzük jobban magunkat, de mások, és a bolygónk számára is kellemesebb maradjon az élményt.
„Az all-inclusive büféasztal kétség kívül csábító, ám mindig érdemes csak annyit venni, amennyit valóban meg is fogunk enni. Ez nemcsak a pazarlást csökkenti, hanem azt is biztosítja, hogy más vendégek is hozzáférjenek a választékhoz” - mutat rá az egyik legalapvetőbb problémára dr. Kibédi Varga Katalin, aki hangsúlyozza, hogy először érdemes felfedezni a büféasztal kínálatát, mielőtt nekilátnánk a tányér púposra pakolásának.
„Ha pedig valóban éhes maradt valaki, akkor még bármikor vissza lehet menni egy második vagy harmadik körért, de azért ne, hogy utána a kukában landoljon az étel” - hívja fel a figyelmet a protokollszakértő, aki arról is beszél, hogy a személyzet is megérdemli a tiszteletet, amiről sokan elfeledkeznek.
Az all-inclusive nyaralások során könnyű elcsábulni, hiszen mindent korlátlanul élvezhetünk. Azonban érdemes odafigyelni arra, hogy ne pazaroljunk. Az étel és az ital mértéktelen fogyasztása nemcsak etikailag kifogásolható, hanem környezeti szempontból is problémás. Ha például környezettudatosak vagyunk, figyeljünk oda a műanyag poharak, tányérok használatára, és igyekezzünk minimalizálni a hulladékot.
A fürdőruha nem öltözék
Nem illik az étkezésre kiírt időpont vége előtt tíz perccel beesni, mint ahogy mezítláb, pizsamában, és fürdőruhában sem elegáns elfogyasztani a reggelit, vagy a vacsorát egy szálloda éttermében. A legtöbb helyen egyébként épp ezért van már dress-code, amiről azonban sokan hajlamosak megfeledkezni.
„Az all-inclusive üdülőhelyek általában lazább légkört biztosítanak, de ez nem jelenti azt, hogy minden helyzetben megfeledkezhetünk az alapvető öltözködési szabályokról. A tengerparti sétákhoz és a medencéhez természetesen illik a fürdőruha, de az éttermekben és közösségi terekben mindenképp viseljünk megfelelő öltözetet. Ne jelenjünk meg az étkezőben mezítláb vagy fürdőruhában, és figyeljünk arra, hogy a vacsorákhoz gyakran előírnak egy bizonyos szintű eleganciát” - figyelmeztet a szakértő.
Ha pedig rendszeresen ugyanaz a pincér vagy szobalány gondoskodik a kényelmünkről, érdemes egy kis extra figyelmet szentelni nekik – akár néhány kedves szóval, akár egy kis borravalóval dr. Kibédi-Varga Katalin szerint. A személyzet számára az egyik legfontosabb visszajelzés ugyanis a kedvesség és a tisztelet.
Ha családdal, különösen kisgyerekekkel nyaralunk, ügyeljünk arra, hogy a gyerekek se zavarják meg mások nyugalmát. Az all-inclusive üdülőhelyek gyakran kínálnak gyerekbarát programokat és terek, így érdemes ezeket igénybe venni, hogy mindenki jól érezze magát. Azonban a közösségi helyeken fontos a csendes, fegyelmezett viselkedés megtartása, hogy mások is pihenhessenek.
A medence melletti napozóágyak közkedvelt helyek, de ne foglaljuk el őket egész nap, ha nem használjuk őket. Ha hosszabb időre távozunk érdemes átadni a helyet másoknak is. A közösségi terekben pedig figyeljünk arra, hogy ne hangoskodjunk túlzottan, és ne zavarjuk a többi vendég pihenését.
Napi két liter folyadék a bárpultról?
Köztudott, hogy forró, napos időben figyeljünk a hidratálásra, és fogyasszunk elegendő vizet is, hogy elkerüljük a kiszáradást. Azonban az all-inclusive csomagok gyakran tartalmaznak korlátlan italfogyasztást, beleértve az alkoholos italokat is. „Bár csábító lehet az állandó italozás, fontos megőrizni a mértékletességet. A túlzott alkoholfogyasztás nemcsak kellemetlenségeket okozhat más vendégeknek, hanem a saját pihenésünket is tönkreteheti” - magyarázza a szakértő.
Emellett a személyzet számára is tiszteletlen, ha valaki durva vagy felelőtlen magatartást tanúsít valaki a túlzott alkohol hatására. Több helyen korlátozott, vagy életkorhoz az alkoholfogyasztás, amivel nincs is semmi baj, a szabályokat minden esetben tiszteltben kell tartani.
Hiszen ne feledjük, csak vendégek vagyunk, és vendégségben is illik megfelelő módon viselkedni.