Hol kezdődik valójában az alkoholizmus?

A kutatások alapján aki már fiatalabb korában is rendszeresen fogyaszt sört, bort, esetleg röviditalokat, azt felnőttkorban négyszer akkora eséllyel érinti majd alkoholizmus
A kutatások alapján aki már fiatalabb korában is rendszeresen fogyaszt sört, bort, esetleg röviditalokat, azt felnőttkorban négyszer akkora eséllyel érinti majd alkoholizmus
Fotó: shironoshov/Getty Images

Minden szülő egyetért abban, hogy a fiatalok alkoholfogyasztása elkerülhetetlen. Hiába a tiltás, az a legtöbb esetben többet árt, mint használ. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy mennyi a megengedett mennyiség tinikorban? Tehetünk-e valamit az ellen, hogy elkerüljük a bajt és ne alakuljon ki alkoholizmus? Vajon elfogadható-e, ha a gyermek szülői felügyelet mellett iszik, vagy ha felnőttként mi magunk vesszük meg neki az alkoholt?

Nehezen kivitelezhető, hogy sose igyunk gyermekeink előtt és nem is jelent megoldást arra, hogy serdülőként valakit elkerüljön az alkoholizmus. Az viszont tény, hogy ha azt látja, a szülők napi szinten folyamatosan isznak, esetleg ittas állapotba kerülnek, akkor vagy követi a példát, vagy pont az ellenkezőjét akarja tenni és mindent megtesz annak érdekében, hogy sose legyen olyan, mint a szülei.

Világelsők vagyunk az alkoholbetegek lakosságarányos számát illetően

Azzal talán senkinek sem mondunk újat, hogy a Magyarországon élők közel negyede alkoholista, ebbe beletartozik mindenki 15 éves kortól egészen aggastyánkorig. Ez a teljesítmény bőven elég volt ahhoz, hogy minden, a közhiedelemben nagyivónak tartott nemzetet leelőzzünk. Sikerült magunk mögött hagyni a briteket, az íreket, az olaszokat, az oroszokat, valamint a németeket is. Ha pedig a nemek szerinti bontást nézzük, akkor még látványosabbak az eredmények.

A magyar férfiak több mint harmada, azaz közel 37 százaléka alkoholbeteg, míg a nők esetében ez az arány alig 7,3 százalék. Cseppet sem dicsérendő, de érdekesség, hogy az alkoholista magyar férfiak száma lakosságarányosan azonos az oroszországi adatokkal. Legalábbis a WHO 2016-os felmérése alapján. Bár az adatok tehát nem túl frissek, de a World Population Review minden évben készít egy összesítést arról, hogy mi a helyzet a világ országaiban az alkoholfogyasztás mértékével kapcsolatban.

Ezek alapján hazánk egy apró pontnak tűnik ki a kontinens országai közül, jól látszik, hogy nálunk a legmagasabb az alkoholbetegek lakosságarányos száma.

glamour plusz ikon Addiktológus mondja el, mit tehetünk az örökölt függőség ellen

Addiktológus mondja el, mit tehetünk az örökölt függőség ellen

Sokat és gyorsan

Egy ember életében a serdülőkor egy igen fontos fordulópont, hiszen testileg és lelkileg is olyan hatások érnek bennünket, amelyek az egész életünket befolyásolják. Sokan ekkor próbálják ki először az alkoholt baráti társaságban, egy buliban, egy fesztiválon, egy születésnapi ünnepségen. Sokszor sikerül azonnal túlzásokba esni, a fiatalkori erős alkoholfogyasztók közül pedig sokan alkoholistává válnak.

A kutatások alapján aki már fiatalabb korában is rendszeresen fogyaszt sört, bort, esetleg röviditalokat, az felnőttkorban négyszer akkora eséllyel lesz függő, mint az, aki soha vagy csak ritkán iszik. Az alkoholizmus azonban egy sokkal komplexebb betegség, mint azt gondolnák. A kialakulásában ugyanis mind a genetikai, mind a környezeti tényezők szerepet játszanak. Többször megfigyelték már például azt, hogy az egyes családokban sokkal többen válnak alkoholistává, ami persze lehet genetika, tehát alkoholizmusra való hajlam, de sokkal inkább családi mintáról beszélhetünk.

Több vizsgálat kimutatta, hogy mindegyik felvetés igaz, de a legtöbb esetben két egymással kölcsönhatásban álló jelenségről beszélhetünk. Aki tehát folyamatosan azt látja otthon, hogy a szülők, nagyszülők, rokonok alkoholt fogyasztanak, esetleg függővé válnak és még genetikailag is hajlamos erre, annál sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki alkoholizmus.

Nemcsak a genetika, az otthon látott példa is hajlamosíthat alkoholizmusra
Fotó: shyrokova/Getty Images

Mi ennek az oka?

A tapasztalat az, hogy a gyerekek kevésbé érzékelik a határokat. Mivel az alkohol rendkívüli módon befolyásolja a valóságról kialakított képet és az ítélőképességet, így az arra hajlamos fiatalok mindent megtesznek azért, hogy kipróbálják ezeket az italokat. Ez roppant veszélyes, főleg a tiniknél, hiszen nekik még nincsen tapasztalatuk ebben, a problémamegoldó képességük fejletlen, így már egy minimális mennyiségű alkohol is káros hatással lehet rájuk.

Kismértékben bár oldja a feszültséget és a szorongást, javítja a hangulatot, a legtöbb esetben a fiatalok nem tudnak maguknak parancsolni, nincs akkora önfegyelmük, hogy időben abbahagyják. Nem véletlen az sem, hogy ma már a 14-15 éves serdülők nagy része rendszeresen fogyaszt tömény alkoholt és részegen tér haza. A WHO egy másik vizsgálatában kiderítette, hogy a 15-19 év közötti középiskolás korú fiatalok közül a lányok közel 20 százalékának, míg a fiúk 56 százalékának volt része az elmúlt 30 napban rohamivásban.

Ez azt jelenti, hogy legalább 4-6 pohár alkoholt elfogyasztott csak azért, hogy minél gyorsabban részeggé váljon. Persze felmerülhet a kérdés, hogy honnan vásárolják az italt? Arra a kérdésre, hogy hogyan jutottak hozzá, a magyar fiatalok közel 28 százaléka azt a választ adta, hogy boltban vásárolta, pedig a jogszabály szerint 18 évnél fiatalabbaknak nem adhatnak ki alkoholt tartalmú készítményeket.

glamour plusz ikon Az alkoholizmus betegség, ami kihat a függő gyermekeire is - érintett nők meséltek édesanyjuk alkoholproblémáiról

Az alkoholizmus betegség, ami kihat a függő gyermekeire is - érintett nők meséltek édesanyjuk alkoholproblémáiról

Az alkoholizmus jelei a tiniknél

Az egyik fontos tényező lehet az iskolai teljesítmény romlása. Ezt és az alkoholfogyasztás kapcsolatát vizsgáló kutatások szerint azok a fiatalok, akik rendszeresen isznak, gyengébb tanulmányi eredményre képesek. Ha az iskolatípusokat nézzük, akkor kiderült, hogy a gimnazistáknál kisebb arányban fordul elő a szélsőséges italozás. Intő jel lehet, hogy szívesen vállalnak be vásárlást, viszik le a szemetet, ürügyet találnak arra, hogy elvonuljanak és dugiban igyanak valahol, ahol a szülők nem látják.

Ha a gyermek korábban nem volt túl segítőkész, ritkán járt el otthonról, most pedig gyakran áll oda, hogy olyat csináljon, amit korábban nem, akkor gyanakodhatunk, hogy valami nincsen rendben nála. Az is sokat mondhat, ha a szülőktől kapott zsebpénz vagy a diákmunkából szerzett pénz csak úgy eltűnik, nem tudja felmutatni, hogy mit vásárolt belőle. Ha tudjuk, hogy mennyit keres és nem vesz vásárol magának semmi olyat, ami használna, mint ruha, kozmetikum, ékszer vagy cipő, akkor érdemes utánajárni a dolognak.

Illetve ott van még a viselkedés megváltozása, ami mindig intő jel lehet, hogy valami problémával néz szembe. Ha sokszor agresszív, szomorú, dühös, kiabál, esetleg túl csendessé válik, sejthetjük, hogy valami szer áll a háttérben. A szorongás és a depresszió rövid úton vezethet alkoholfüggőséghez, főleg, ha nem figyelünk oda és kezeltetjük időben.

Milyen hatással van az alkohol a serdülők fejlődésére?

A kérdést a Chicagói Illinois Egyetem kutatói vizsgálták meg. Az köztudott, hogy az agyban az amygdala szerepet játszik az érzelmek felismerésében. Azonosítja és feldolgozza azokat, emellett segíti a tanulást és a memória fejlesztését. Mivel serdülőkorban hatalmas fejlődésen megy át az amygdala, így felvetődött a kérdés, hogy az alkohol milyen mértékben zavarja meg ezt a folyamatot. Az agy ezen részének fejlődésében nagy szerepe van a BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) nevű fehérjének.

Ez segít megakadályozni az agysejtek korai pusztulását, támogatja az újak létrejöttét, emellett segíti a már meglévők közötti kapcsolat megteremtését. Aki azonban 21 éves kora előtt kezd el rendszeresen inni, annál alacsonyabb lesz a fehérje szintje, ami végül hatással lesz az agysejtek mennyiségére és minőségére. Azok, akik már 21 éves koruk előtt alkoholizmus közeli állapotba kerültek, felnőttkorukban is átlagosan naponta több pohárral fogyasztottak, mint akik csak később válik függővé.

glamour plusz ikon Fiatalok, köszönik, nem isznak, és nem is másnaposak - Egyre jobban hódít a sober curiosity trend

Fiatalok, köszönik, nem isznak, és nem is másnaposak - Egyre jobban hódít a sober curiosity trend

Az alacsony BDNF szint ráadásul negatívan hat a fejlődésre is. Károsan befolyásolja az érzelmek feldolgozását és a mentális betegségek kialakulását, mint a depresszió vagy a szorongás. De kapcsolatba hozták a skizofréniával, a kényszerbetegséggel, valamint az alkoholizmussal. Minél korábban kezd el valaki inni, annál nagyobb a veszélye annak, hogy végül alkoholproblémája lesz.

Mivel a tizenéveseknek kisebb a májuk, mint a felnőtteknek, így a véralkoholszintjük is jóval gyorsabban az egekbe szökik, tehát ha ivásra adják a fejüket, akkor kisebb mennyiség is elég ahhoz, hogy ittasak legyenek. Ez azt is jelenti, hogy a szervezetükre sokkal nagyobb hatással van az alkohol, mint a felnőtt szüleikére.

Mit tehetünk, ha a serdülőkorú gyermek inni kezd?

A tinikori alkoholfogyasztás csökkentésének egyik legjobb módja a tudatos megelőző egészségmegtartó magatartás.

A szociális közeg, a barátok, az életmód mind hatással van arra, hogy a serdülők mennyit és milyen gyakran isznak alkoholt. Egy rossz baráti társaság hatására is nőhet a fogyasztás, a megelőzés pedig mind egyéni, mind társadalmi felelősség. A fiatalkorúak sosem tudatosan válnak alkoholistává, sokkal inkább hatással vannak rájuk a társadalmi tényezők, a tapasztalatok, a tanulmányi és érzelmi helyzetük.

A magatartásformáikat úgy igazítják, hogy azok megfeleljenek a társas környezetüknek. Szülőként annyit tehetünk, hogy figyeljük a jeleket és szükség esetén szakmai segítséget kérünk a gyermek számára.

Hogyan előzhetjük meg az alkoholfüggőséget?

Ha még nem alakult ki függőség, mindössze szeretnénk, a gyermek mindenről tudna és tájékozódna, akkor érdemes rendszeresen beszélni neki az alkohol veszélyeiről. Tanítsuk meg neki, hogyan kell egészséges módon kezelni az érzelmeket. Fontos a megfelelő önbecsülés, amit az önbizalom növelésével érhetünk el. Dicsérjük és jutalmazzuk meg rendszeresen. Magyarázzuk el neki, hogy a túlzott mértékű alkoholfogyasztás ahelyett, hogy megoldaná a problémákat, tovább növeli azokat.

Életkortól függően állítsunk fel kötelezően betartandó szabályokat. 16 éves kor alatt teljes a tilalom, 18 éves korig pedig csak pár pohár sör vagy bor fogyasztható, de a magasabb alkoholtartalommal rendelkező italok fogyasztása továbbra is tiltott. A legtöbbet pedig azzal tehetünk, ha példát mutatunk. Sokkal egyszerűbben megtanulnak nemet mondani, ha látják, hogy a szülők sem isznak minden alkalommal, amikor megkínálják őket.

Ha pedig szórakozni engedjük őket, akkor legyen egy fix időpont, amikorra haza kell érniük, hogy egy szülő felügyelje a biztonságukat.