Addiktológus mondja el, mit tehetünk az örökölt függőség ellen
A függőségek, legyen szó alkoholról, drogokról vagy bármilyen más szenvedélybetegségről, komoly kihívást jelentenek. Bár mindig maga a függő nyúl a szer után, valahol tudja, hogy ezzel megrövidíti saját életét.. A jó hír, hogy minden függőség legyőzhető. Mit tehetünk a kezdeti fázisban? Mi a helyzet, amikor örökölt függőségről van szó? Addiktológiai konzultáns segít megtalálni a tiszta állapothoz vezető utat.
Amikor addikcióról beszélünk, mindenekelőtt fontos megérteni, hogy ez egy krónikus, progresszív betegség, amelyet sosem vehetünk félvállról, és amely bizony gyógyíthatatlan. Rögtön az elején tisztázzuk, hogy bár valóban egy gyógyíthatatlan betegségről van, ennek ellenére mégis egy jól kezelhető betegségről beszélünk.
„Az alkoholizmus például egy krónikus betegség, amely csak teljes szermentességgel kezelhető, és a józanodás folyamatos munkát igényel" – kezdi Nagy Zsolt addiktológiai konzultáns, aki rögtön hozzáteszi, hogy minden függőség legyőzhető, és minden esetben a felismerés az első lépés. Ugyanis függőséget nemcsak az alkohol és a drog vált ki, hanem számos más dolog, mint a szerencsejáték, a számítógépes játék, a vásárlás, a telefonhasználat vagy akár az étkezés.
Hogyan ismerhetjük fel, hogy fennáll a függőség ténye? Elsősorban a viselkedés alapján, az időráfordításból (például a telefon függők hosszú órákon át képesek nézni a képernyőt, szünet nélkül), valamint az elvonási tünetek jelentkezésén. Fizikai jelek lehetnek az egészségromlás, mondjuk a szem károsodása vagy a külső megjelenés elhanyagolása. Érzelmi és mentális jelek közé tartozik a hangulatingadozás, a társas kapcsolatokkal szembeni érdektelenség és az izoláció.
A pénzügyi jelek pedig egyértelműek. Érdemes megnézni, hogy mire, mennyit költünk, ebből is könnyen kiderül, hogy milyen függőség veszélye fenyeget. Indokolatlanul sokat vásárolunk online? Ez bizony a korai függőség egyik jele.
A józanság nem csupán az alkoholtól vagy drogtól való tartózkodásra utal, hanem egy életformára, amelynek része, hogy az élet minden területén mértékletesek vagyunk
– magyarázza a szakértő.
A függőség is örökölhető?
A függőség legyőzése tehát nem egyszerűen a szerhasználat abbahagyásában áll, hanem egy teljes életmódbeli változást igényel. Nem elég felismerni a függőséget, majd csökkenteni a szerhasználatot – legyen az telefonozás vagy vásárlás –, komoly elhatározásra van szükség. „A változás második lépése, hogy a függő személyiségében és életvitelében is alapvető átalakulás következzen be. Ez magában foglalja a személyiségfejlődést, a gondolkodásmód átalakítását és az új, egészséges szokások kialakítását."
Ezt követően a függő felelőssége, hogy tovább haladjon a józanság útján, ehhez viszont jó önismeretre és tudatosságra van szükség, különösen akkor, amikor olyan nehezítő tényezők is szerepet játszanak az addikció leküzdésében, mint a családi minták. „Kutatások kimutatták, hogy a genetikai hajlam jelentős szerepet játszhat a függőségek kialakulásában. Azok, akiknek családjában előfordult már szenvedélybetegség, nagyobb eséllyel válhatnak maguk is függővé" – figyelmeztet Nagy Zsolt.
Tehát a függőség egy olyan örökletes betegség, amely alattomos módon bukkan fel újra és újra generációkon keresztül különböző formákban.
Tanácsok az addiktológustól
Az addiktológusok között is vitatott kérdés, hogy mégis mit tehetünk az örökölt függőség ellen? Akár minden függőség esetében, itt is a felismerés az első lépés. Fontos, hogy tudatában legyünk a genetikai hajlamnak és figyeljünk a korai jelekre. „Amennyiben a családunkban előfordult szenvedélybetegség, különösen fontos, hogy odafigyeljünk a saját viselkedésünkre és a szerhasználatra.
Kerüljük azokat a helyzeteket, amelyekben könnyen hozzáférhetővé válnak ezek a szerek, és mindig válasszuk az egészségesebb opciót.” Például, ha fennáll az eszközhasználattal szembeni függőség, akkor kezdjünk el mozogni, és válasszunk olyan sportot, amely közben biztosan nem tudunk hozzáférni a telefonunkhoz, sem más csábító eszközhöz. Sosem fogom elfelejteni, amikor egy téli szaunázás alkalmával a mellettem ülő lány elmondta, azért jár szaunába, mert addig sem használja a telefonját. Leleményes megoldás.
Nagy Zsolt azonban a támogató közösségekben látja a megoldást, és arra bátorít, hogy beszéljünk a családban, baráti körben a függőségekről. Ezzel két legyet ütünk egy csapásra, egyrészt megtudhatjuk, hogy milyen szenvedélybetegségek fordultak elő a felmenőink sorában, másrészt tudatosíthatjuk a célunkat, amely nem más, mint a függőség legyőzése.
Nyissunk új fejezetet
„A felépülési folyamat általában lassú és minden esetben kitartó munkát igényel. Márpedig a kitartás egyre nehezebb egy olyan társadalomban, amelyben minden a pillanatról szól. Ezért akkor lesz sikeres a felépülés, ha a folyamatnak része a belső nyugtalanság kezelése, ehhez persze önismeretre van szükség. A legfontosabb, hogy a felépülő szenvedélybeteg megtalálja a belső harmóniáját, ami segít fenntartani a józanságot.” Végső soron mindazok, akik sikeresen megküzdenek ezzel a betegséggel, egy új életet nyernek, és szellemileg is ellenállóbbak lesznek, mint korábban bármikor.