Egy ájurvéda orvos számára az egészség mindig a személlyel, nem pedig a betegséggel kapcsolatos
Sokan a holisztikus gyógyászat úttörőjeként vagy a gyógyítás anyjaként emlegetik a közel ötezer éves múltra visszatekintő ájurvédát, ami az ősi indiai orvoslás gyökereit hordozza magában. Ha teheted, ismerd meg közelebbről ezt a fantasztikus módszert és annak kiegészítő wellness-kezeléseit!
Az élet tudománya néven emlegetett módszer az egyik legrégebbi egészségvédelmi megoldás azoknak, akik holisztikus szemlélettel próbálnak tudatosan figyelni testük jelzéseire. A sokaknak misztikusnak tűnő terület megismerésében dr. Rakesh Zope, az Ájurvédikus gyógyítás magyarországi szakértője, az Ensana Thermal Margitszigeti szálloda szakembere lesz segítségedre.
A három energiatípus egyensúlya határozza meg
Az ájurvéda közel ötezer évre tekint vissza és holisztikus szemléletű, vagyis a természettel összhangban, egyben kezeli a testet-lelket-szellemet, célja a test, az elme és a szellem összhangjának megteremtése és fenntartása. Ezek együttes kezelése miatt tekintjük az ájurvédát holisztikus gyógyászati módszernek. Három alapvető energiatípust, biológiai alapelvet határoz meg, mely szerint minden ember ezek egyedi arányával születik.
Ez az individuális genetikai kód felel azért, hogy mindenki sajátos és megismételhetetlen energiamintával rendelkezzen, ezek határozzák meg az ember fizikai, mentális és érzelmi jellemzőit. Az öt elem keverékének alaptípusai szanszkritül a következők: váta (éter és levegő), pitta (tűz és víz) és kapha (föld és víz). Az ájurvéda azt vallja, hogy az egészség ezen három alapvető energiatípus közötti egyensúly eredménye. Az élet folyamán azonban ez az arány különböző okok miatt eltérhet az eredeti születési állapottól, ami előbb-utóbb betegségekhez vezet.
“Az emberi lények teljesen összezavarodnak, amikor bármilyen fizikai, szellemi vagy érzelmi egyensúlyzavartól szenvednek. Az ájurvéda képes csökkenteni ezeket a szenvedéseket. Nemcsak a tüneteket kezeli, hanem visszaállítja az egészéget az egyensúlyzavarokat kiváltó okokon dolgozva.” - magyarázza dr. Rakesh, aki a munkája során felhasználja a hagyományos indiai orvoslást és egészségszemléletet, kiegészítve az európai medicina ismereteivel, eredményeivel és diagnosztikai adataival is.
Elindulni a gyógyulás útján
Dr. Rakesh szakértője az ősi ájurvédikus technikáknak, mint a pulzus diagnosztika (Nadi Pariksha) és Sri Sri Marma terápia. Rengeteget utazott India-szerte az ájurvéda széles körű népszerűsítésén dolgozva, pulzusdiagnosztikai állomásokat vezetve. Dr. Rakesh Ájurvédikus Tanácsadóként és Kutató Akadémikusként szolgált a Sri Sri Dharmasthala Manjunatheshwara Ájurvéda Egyetemen Karnataka államban.
Ez az egyetem az indiai Kormány Egészségügyi Minisztériumának Indiai Orvoslás Központi Tanácsa által elismert kutatóintézete. A konzultáció során, az állapotfelmérést követően elsősorban az ájurvéda típustan meghatározásával és változásának diagnosztizálásával, illetve ennek helyreállításával gyógyít. A gyógyítás során alkalmazza az ájurvéda dieto-terápiát, az ájurvéda receptúrákat (növényi táplálék kiegészítőket). Felhasználja a jóga mozgás- és légzésterápiás, meditatív módszereit. A gyógyulás érdekében ötvözi ezeket különféle indiai masszázsterápiával.
Míg a hagyományos orvostudomány általában a betegség kezelésével foglalkozik, az ájurvéda egyfajta rálátást ad arra, hogyan lehet azt megelőzni és a betegség okát megszüntetni és inkább egyéni, nem általános tanácsokat ad az egészség megőrzéséhez.
Megtalálni a testi-lelki harmóniát
Egy ájurvéda orvos számára az egészség mindig a személlyel, nem pedig a betegséggel kapcsolatos. A betegségek kialakulását nagy százalékban a helytelen életmód okozza, így a kezelésnek elsősorban az egyensúly helyreállítására kell irányulnia. Az ájurvéda kezelések elsődleges célja felkutatni a kiváltó okot, ami az egyensúly kibillentését okozta. A kiváltó okok skálája igen széles, megtalálható köztük a helytelen táplálkozás, az egészségtelen, mozgásszegény életmód, az ártalmas életviteli szokások vagy a negatív gondolatok és érzelmek.
Csakis a kiváltó ok megismerése után kezdődhet el az átfogó terápia, melynek lényege az egyénre szabott helyes és egészséges életmód kialakítása.
Az ájurvéda gyakorlata mindenekelőtt a betegségek megelőzésére, ezáltal az élettartam meghosszabbítására figyel. A legfontosabb feladata a harmónia, az egyensúly visszaállítása. A személyes konzultációt és az állapotfelmérést követően a személyre szabott étrendet javasolnak, mely megfelel a testállapotnak, konstitúciónak és a jelenlegi helyzetnek. A páciens életmódjavaslatot kap arra is, hogyan étkezzen, dolgozzon és pihenjen.
A kezelést kiegészíthetik ájurvédikus gyógynövényekkel, melyek segítenek visszanyerni az egészséget, életerőt és vitalitást és iránymutatást kaphatunk arra is, hogyan érhetjük el a testi-lelki egyensúlyunkat. Ensana Thermal Hotel elsőként vezette be hazánkban ezt a holisztikus szemléleten alapuló gyógyító szolgáltatást, melyet a szállóvendégek mellett külsős vendégek is igénybe vehetnek.
A személyre szabott orvosi konzultáció után pulzusdiagnosztikával állapítja meg a doktor úr az adott egyénre jellemző energiatípust, és magyar ájurvéda orvos kollégájával karöltve életmódterápiás tervet állítanak össze; az ájurvédikus kezelésekre, aminek szerves része a Marma és Abhyanga masszázs is.
A Marma és az Abhyanga masszázsok
Az Abhyanga kezelés közben a kellemesen meleg olaj segítségével a szakember gyengéd és egyenletes masszázsmozdulatokat végez, amelyek jótékony hatást gyakorolnak a testre és a lélekre. Az ájurvédikus olajos masszázsnak számos előnye ismert. Fájdalomcsillapító, serkenti a vérkeringést, csökkenti a stresszt, új energiákkal tölti fel a testet és lelket, elősegíti a nyugodt alvást, megtisztítja a szervezetet a felhalmozódott méreganyagoktól. A kezelés végére a bőr ragyogó lesz, sőt az öregedés első jelei is hatékonyan csökkenthetőek a terápiával.
A Marma masszázs Indiában a legrégebbi gyógyító módszer. A masszázst ájurvédikus olajokkal végzik, és a marma pontokra fókuszálnak. A kezelés serkenti a vérkeringést, erősíti az agy működését, segít az ízületi betegségek és emésztési problémák gyógyításában, nyugtató és lazító hatással van a testre, lélekre és szellemre. Segítségével csökkenthető az energiapontokban összegyűlt feszültség is.