Családi állapota: menthetetlen agglegény - Miért félnek a férfiak az elköteleződéstől?
Az egyedülálló és az elköteleződéstől félő férfiak száma egyre magasabb, sokan nem mernek kapcsolatba lépni, míg mások nem akarnak. Nemcsak őket érinti azonban a probléma: a nők körében is egyre gyakoribb, hogy a szingli létet választják az elköteleződés helyett. De mitől tartanak? A nők vajon örökre lemondhatnak az udvarló férfiakról?
A kérdés összetett, hiszen a mai huszonéves férfiak és nők egy felgyorsult, dinamikusan változó világ részei, mások a meghatározó élményeik, mozgatórugóik és a párkapcsolatokhoz való viszonyulásuk is. Nem meglepő, hogy a szingliség előnyei között említik azt is, hogy így nem kell igazodniuk senkihez, hiszen ez egy kényelmesebb állapot, sőt biztonságosabb is. Vajon miért rettegünk kollektívan a felelősségvállalástól?
Generációs terhek hálójában
„Nem elhanyagolható tény, hogy az előző generációban gyakoriak voltak a válások, és ezek a minták meghatározóak lehetnek. De az is fontos, hogy a felnőtt életüket kezdő férfiak közül sokan fáradtak, enerváltak, kiégettek, és gyakran úgy próbálnak könnyíteni az életükön, hogy nem vállalnak felesleges terheket, mint az elköteleződés” – mondja Szűcs Éva life coach, akinek tapasztalatai szerint a napjainkra jellemző szabadságtudat miatt a fiatalok úgy érzik, nem kell kompromisszumokat hozni, ha valami nem működik.
Márpedig egy tartós, működőképes párkapcsolat kialakítása munkát igényel, amihez türelem, idő és felelősségvállalás is szükséges. Bár a közvélekedés szerint a lányok azok, akik stabil kapcsolatra vágynak, míg a férfiak menekülnek előle, a valóság azért ennél árnyaltabb. Már nem csak a férfiak félnek az elköteleződéstől, napjainkban mindkét nemre igazak a fentiekben vázolt tendenciák.
A félelem alapja
Szakértőnk figyelmeztet minket, hogy az egyedülálló férfiak száma csaknem azonos arányban növekszik a sikeres nők arányával. „A hagyományos nemi szerepek sokat változtak, a nők sok szempontból erősebbek, önállóbbak, és ezeknek az erős nőknek a megjelenésével a férfiak elbizonytalanodtak a saját szerepükben" - magyarázza Szűcs Éva.
„Mivel már nem úgy ismerkednek a fiatalok egymással, mint régebben (lásd klasszikus udvarlás, a másik fél felderítése), sokan nem is tudják, hogy kellene ezt csinálni, hogy lehet jól csinálni, így könnyen sodródhatnak kockázatos, akár bántalmazó kapcsolatokba is. Emiatt a bizalom sérül, mire egy igazán fontos kapcsolathoz érkeznek, ez pedig tovább csökkenti az elköteleződés iránti vágyat.”
Többek között ezért tűnhet jobb döntésnek a tartós agglegény életvitel fenntartása, amelyet ráadásul a közösségi média is támogat. Bármilyen döntési helyzet felmerülhet a huszonéves férfiak előtt, az internet segítségével másodpercek alatt hozzájutnak a szükséges információkhoz, választási lehetőségekhez, és ez igaz a párválasztásra is. A párkereső applikációk azt a benyomást keltik, hogy az emberek bármikor találhatnak új párt, és ezért még csak a kanapéról sem kell felkelni. Az instant párkeresési lehetőségek pedig nem kedveznek az elköteleződésnek.
Lehet tartós ez az életállapot?
Be kell látni, hogy ma az agglegény jelző nem azokra az idős férfiakra vonatkozik, akik nem tudtak megnősülni, hanem minden férfira, aki kortól és társadalmi hovatartozástól függetlenül nem szeretne elköteleződni vagy fél tőle. De ez nem azt jelenti, hogy nincsenek kapcsolataik és nem vágynak egy szerető társra, sokkal inkább arra utal, hogy az egyéni kényelmet részesítik előnyben.
„Aki szeretne változtatni, annak fel kell készülnie rá, hogy nem feltétlenül csak az elköteleződés lesz a nehéz, hanem az alkalmazkodás is, hiszen fel kell hagyni a kényelmes szingli életformával”
– magyarázza szakértőnk, és még figyelmeztet arra, hogy ma sok fiatal marad egyedül, amelyben a társadalmi és anyagi körülmények is szerepet játszanak.
Egy tartós párkapcsolat fenntartása komoly terheket jelent, és ez olyan rémísztő lehet, hogy sokan inkább az egyedüllét mellett döntenek. Ha ehhez még társulnak korábbi csalódások is, akkor egy közös élet várható előnyei eltörpülhetnek a kockázatok mellett. Rengetegen sodródnak a sok inger, sok lehetőség között, és közben kétes értékű tapasztalatokat, vagy ami még rosszabb, komoly sebeket szereznek. Az internet pedig tovább bonyolítja a helyzetet.
Bizonytalan jövő
A trendeknek köszönhetően egyre több fiatal foglalkozik önfejlesztéssel, jár coach-hoz, pszichológushoz, vagy használ edukatív tartalmakat. Bár az önismereti munka hosszú folyamat, ami évekig tarthat, viszont ez az egyetlen biztos módja annak, hogy a jövőben a fiatalok képesek legyenek a tartós párkapcsolatok kialakítására.
Hogy több egyedülálló lesz-e a jövőben? A válasz összetett, hiszen az urbanizáció és a technológiai fejlődés hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egyre több ember válasszon egyedülálló életmódot, miközben Európában az egyedülállóság egyre elfogadottabbá válik, és egyre többen döntenek e életforma mellett a személyes szabadság, a karrierépítés vagy más okok miatt. Ugyanakkor nem érdemes elfelejteni, hogy sok ember még mindig a hagyományos családi és társadalmi struktúrákban él, és ez a trend a magyar kultúrákban továbbra is erős maradhat.