„A lelkünk képekkel üzen nekünk, ha elvesztettük önmagunkat” - A vizuális tartalmak lélekgyógyító ereje: ismerd meg a Photo Healing módszert

ma 06:01
Kaulics Viola egyedülálló terápiás módszert dolgozott ki
Kaulics Viola egyedülálló terápiás módszert dolgozott ki
Fotó: GLAMOUR Hungary

A vizualitás és a képek minden ember életében kiemelt jelentőséggel bírnak. Egy pillanat múltja, jelene és jövője képek formájában körvonalazódhat gondolatainkban, de fényképezés révén ténylegesen is megörökíthető a valóság momentuma. Kaulics Violával beszélgettünk.

A Photo Healing módszer kidolgozója mesél ennek a képalkotáson alapuló, lélekharmonizáló, tudattalan tartalmakat feltáró technikának a megalkotásáról és működéséről, valamint a vizuális tartalmak jelentőségéről.

Villanásnyi változás

A fotózást, mint szakmát ma már nem látom annyira különlegesnek, mint akár húsz évvel ezelőtt, vagy még korábban, mivel a különböző piacformáló okok, mint például a digitális, tükörreflexes gépek és az AI megjelenése, továbbá maga a tény, hogy már mindenkinek a zsebében adott egy képrögzítő eszköz, voltaképp lecsökkentették a fotók értékességét” – foglalta össze Kaulics Viola.

glamour plusz ikon „Talán nem éltem át a haláltábor borzalmait, de tudom, mi az a trauma”

„Talán nem éltem át a haláltábor borzalmait, de tudom, mi az a trauma”

Kiemelte, hogy kutatások szerint az emberiség nagyjából 2009 körül eljutott oda, hogy az adott évben több kép készült, mint a valaha ismert, feljegyzett történelmünk során együttesen. Beleértve az összes kultúrában és földrészen, bármely anyagra készített alkotásokat, kezdve a Lascaux-i barlangrajzoktól egészen a mennyezetfreskókig. A képek, mint minden más, amiből nagy mennyiség elérhető, értéküket vesztették, azonban így is különlegesek maradtak, épp a könnyű elérhetőségük okán.

Nincs szükség speciális eszközökre vagy szaktudásra, miközben „pár száz éve, az analóg korszakban még szinte mágiával vetekedő látványosságnak számított”. A látásunk viszont továbbra is a legfontosabb érzékszervünk, így a minket körülvevő milliónyi kép változatlanul befolyásolja gondolkodásunkat és érzelmeinket. „A lelkünk képekkel üzen nekünk, ha elvesztettük önmagunkat. Álmok, képzelgések, visszaemlékezések formájában, amelyek mind visszavezethetnek önmagunkhoz, ha értjük, mit próbálnak elmondani nekünk.”

Objektíven keresztül

Kaulics Violát a művészeti és pedagógiai tanulmányai, a négyévnyi fotóoktatása, a kortárs művészeti múltja és az önismeretben szerzett tapasztalatai inspirálták a Photo Healing módszerének megalkotására. Az egyszerűen használható, művészetterápián alapuló technika középpontjában a képek állnak. Segítségükkel jobban megérthetjük a minket körülvevő világot, miközben harmonizálhatjuk és feltérképezhetjük lelkünk rejtett zugait.

Az egyedi konzultációk vezetett relaxációt, imaginációt, beszélgetést és képalkotást foglalnak magukba.A képek segítségével megtudhatjuk, hogy vagyunk valójában, mit hanyagoltunk el, mennyire voltunk őszinték önmagunkkal kapcsolatban, és hogy mire vágyunk igazán. Felfedik láthatatlan sérüléseinket, és kikövezhetik a fejlődés útját” – mondta a fotós.

glamour plusz ikon A kerámiázás az egyik legjobb kapcsolatépítő - beszélgetés Katona Zsófi kreatív alkotóval

A kerámiázás az egyik legjobb kapcsolatépítő - beszélgetés Katona Zsófi kreatív alkotóval

Az ülések alkalmával átbeszélik, milyen okból érkezett az illető, és meghatározzák az elérni kívánt célokat, majd különféle technikákkal igyekeznek a lehető legközelebb jutni az adott problémához. Az aktuális témakörben mindenki három-öt választható, személyre szabott feladattal távozik. „Javarészt telefonos fényképezést, de van, hogy spontán írást, vagy meseterápiás elemeket is tartalmazó házi feladatokat adok. Fontos kiemelni azonban, hogy

nem az elkészült kép szépségén van a hangsúly, hanem inkább a fotózás során átélt lelki folyamatokon, amelyekkel később dolgozni tudunk.

Viola a találkozók számát és gyakoriságát a probléma jellegétől és mértékétől függően, jellemzően heti szinten javasolja. Vannak, akiknek már két-három alkalom is meghozza a változást, de sokaknak hosszabb távon érdemes gondolkodniuk.

Kezünkben a gyógyulás kulcsa

A képek, legyenek azok fotók, videók, telefonos képek vagy a képzeletünkben létrejött tudatos elképzelések, alapvetően mind segíthetnek bennünket az érzelmi gyógyulásunkban és a helyzetek feldolgozásában.” A módszer egyik nagy előnye, hogy csupán az amúgy is mindig kéznél lévő telefonunkra van szükség, illetve önismeretre irányuló nyitottságra.

Másrészt az agyunk traumatikus élmények hatására sokszor leválasztja az érzéseinket, amelyektől így eltávolodunk, azonban a vizualizálás és a gondolatok képekben való kifejeződése visszavezet minket önmagunkhoz.A Photo Healinget célirányosabban alkalmazzák, mint a művészetterápiát.

A kliensek a konkrét problémára fókuszálva kapnak személyre szabott feladatokat, ezért Viola nem csupán az érzelmek kifejezésére, szabad alkotási folyamatok felszabadítására törekszik, hanem módszertana figyelembe veszi az egyéni és kollektív szimbólumrendszereket is. Az üléseken más technikákat is alkalmaz, figyelembe véve az egyéni kompatibilitást. Ezek általában relaxációs gyakorlatok és imaginációt használó módszerek.

glamour plusz ikon Mi okozhatja a déjà vu érzést?

Mi okozhatja a déjà vu érzést?

Nem kell fotósnak vagy művésznek lenni a módszer kipróbálásához. Ma már a legtöbb ember élményeinek megörökítésére és önkifejezésre is használja a telefonját, a Photo Healing pedig ennek egy tudatos, célirányosan vezetett formája” – mondta Viola. Hozzátette, hogy az említett érzelmi leválasztást átélőknél kifejezetten hatékony a módszer.

A szervezetünk olyan helyzetekre, mint a gyász, a veszteség, a szorongás, a kiégés vagy a bántalmazás, védekező mechanizmusként elzárkózik az érzésektől. Ilyen esetekben pedig a képekkel történő kommunikáció segít visszatalálni a kognitív térből az érzelmi térbe. „A képek tudatos használata lényegében a lelkünk spontán gyógyulási folyamatával való együttműködés és megengedés.

Alapvetően mindannyian vizuális típusok vagyunk, még ha nem is tudunk róla.

Mindegy, milyen tanulmányokat folytattunk, vagy milyen területen dolgozunk. A jogász, a pék és a fizikaprofesszor is álmodik, méghozzá képekben. Szepes Mária forgatókönyvíró szavait pedig különösen igaznak gondolom: Minden megvalósulás gyökere a képzeletben rejlik."