Generációs őrségváltás ide, vagy oda, még mindig a lázadók diktálják a zeneiparban a trendeket
A zene- és a divatipar annyira szimbiózisban él egymással, hogy néha elmosódnak a határvonalak a két terület között. A zene és az öltözködés nemcsak a szórakoztatásról, hanem politikai, társadalmi meggyőződések és eszmék demonstrálására szolgál évtizedek óta, és minden egyes zenei korszakban ott van a társadalom és a fiatalság összes problémája, félelme és kérdése.
A divat és a zene ennyire markáns összefonódása a tengerentúlról indult, majd Anglia lett az egész fellegvára. A XX. század kezdetének jazzkorszaka mai szemmel maga az ártatlanság, pedig abban az időben a lázadás netovábbja volt. Az első olyan zenei stílus, amelyet szinte kizárólag éjszakai bárokban játszottak, ahova bárki mehetett, nem számított társadalmi helyzet, bőrszín, és az erősen feminista hangok is teret kaptak.
A tollas kalapok, a flitteres, rövid, sejtelmes, lenge, melltartó nélkül viselt ruhák segítették a mozgást és a táncot egész éjszakán át, szabadságot jelentettek, és megváltoztatták a szemléletet, mit viselhet egy nő.
Jönnek a tinik
Aztán az 1950-es években Elvis Presley különc és lázadó szövegei, öltözködése és mozdulatai babonázták meg a tiniket, akiket addig a legtöbb divatcég figyelmen kívül hagyott, most azonban mindannyian hasonlóan szerettek volna kinézni, mint a kedvenceik, és erre már a divatiparnak is reagálnia kellett. Az 1960-as években a modok a londoni szubkultura képviselőjeként, és ellen válaszul a hippik virágos-batikolt-rojtos és a rockerek bőrdzsekis megjelenésére,
elegánsan öltözködtek a hétköznapokban is, és úgy tartották, hogy a ruha teszi az embert.
Ennek a stílusnak köszönhető Mary Quant miniszoknyája és forró nadrágja is. Zeneileg a ska, reggae és korai R & B állt hozzájuk közel, majd a The Who együttes élesztette fel újra a stílust a hetvenes években.
Az önkifejezés eszköze
A ska a korai punkban is tettenérhető volt, de aztán a lázadás, az elégedetlenség társadalmi mozgalmává nőtte ki magát, és ez a zenén is érezhető volt már. Sokan azt állítják, hogy az egész jelenség, sőt a Sex Pistols sikerének is alapja volt az ikonikus megjelenés. A hetvenes években a tévében már megjelentek az első speciális effektek, amik persze lenyűgözőek voltak, és a zeneipar is elkezdett a sci-fi világából ihletet meríteni.