Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Yohji Yamamoto japán divattervező legfőbb célja, hogy megmentse a divatipart
Yohji Yamamoto japán divattervező legfőbb célja, hogy megmentse a divatipart
Fotó: Victor VIRGILE / Getty Images

A kortársai közül sokan már eltűntek, de Yohji Yamamoto, az avantgárd divat keresztapja, továbbra is jelen van, és alkot. Az egyik legnagyobb élő szabómesterként olyan ruhákat tervez, amelyek nem csupán a divat trendjeit írják át, hanem az öltözködésről való gondolkodást is új mederbe terelik. Yamamoto ruhái időtlenek: egyszerre lázadók, mély filozófiai tartalommal bírók és művészeti alkotások, amelyek a múló trendekkel szemben az örök értékeket képviselik.

Párizsi főhadiszállása, a Le Marais negyed egyik csendes utcájában található. A hatemeletes kőépület kívülről nem árulkodik arról, hogy az avantgárd divat egyik legnagyobb alakja itt alkot. A belső tér azonban azonnal magával ragadja az embert. Minimalista betonfalak, gyéren elhelyezett bútorok és cigarettafüst uralja a helyet – ez nem csupán iroda, hanem egy szellemi és alkotói szentély. Itt születnek azok a kollekciók, amelyek egyszerre lenyűgözik a divatrajongókat és inspirálják a kortárs tervezőket világszerte.

A bemutatóterem egyszerre szolgál a legújabb kollekciók bemutatására és a Yamamoto-rajongók találkozóhelyéül: vásárlók, divatszakértők és az úgynevezett „varjú törzs” tagjai – Yamamoto hűséges rajongói – mind itt vannak, hogy részesei legyenek ennek az egyedülálló atmoszférának.

glamour plusz ikon A márkás holmikat könnyű megszokni, de azt nem, hogy mit kell tenni érte - Dr. Hevesi Kriszta a sugar jelenségről

A márkás holmikat könnyű megszokni, de azt nem, hogy mit kell tenni érte - Dr. Hevesi Kriszta a sugar jelenségről

A varjak törzse: a Yamamoto-stílus rajongói

A „karasu-zoku”, vagyis „varjú törzs” az avantgárd divat egyik legikonikusabb szubkultúrája, amely Yamamoto munkásságához kötődik. Ez a kifejezés a nyolcvanas években született meg, amikor a tervező világhírnevet szerzett, és rajongói elkezdték sajátos fekete öltözködési stílusukkal megkülönböztetni magukat. Ez a fekete ruházat nem csupán divat, hanem egy életérzés, egy filozófia is, amely az egyediség, a mélység és a lázadás kifejeződése.

Yamamoto számára a fekete szín mindig is kiemelt szerepet játszott.A fekete igazi kihívás” – mondta egyszer. „Tökéletes technikára van szükséged a vágáshoz és a volumenhez.” A fekete a tisztaságot, a méltóságot és az időtlen eleganciát jelképezi, miközben egyfajta intellektuális távolságtartást is sugall. Ez az egyszerűség és mélység az, amely a Yamamoto ruhák viselőit – a varjak törzsét – világszerte különlegessé teszi.

A divattervező kedvenc színe a fekete
Fotó: Peter White/Getty Images

A varjak törzsének tagjai nem csupán ruhadarabokat viselnek; számukra ezek a ruhák az önazonosság, az önkifejezés és az egyediség szimbólumai. Ez a közösség máig hűen követi Yamamoto filozófiáját, és a divatvilágban egyedülálló módon képviselik a tervező örökségét.

Egy élet a szabás művészetének szolgálatában

Yohji Yamamoto életútja szorosan összefonódik a szabás mesterségével. Pályája azonban korántsem indult tipikusan. Édesanyja azt szerette volna, ha fia ügyvédként biztos karriert futna be, ezért Yamamoto a Keio Egyetemen jogot tanult, és diplomát is szerzett. Ám hamar rájött, hogy a jog világa nem az ő terepe. „Úgy éreztem, hogy nem élek igazán, amikor jogot tanultam. A divatban találtam meg önmagam” – emlékezett vissza később.

Miután visszatért édesanyja szabóműhelyébe, Yamamoto úgy döntött, hogy a szabás művészetének szenteli életét. Beiratkozott egy szabóiskolába, ahol az alapoktól sajátította el a mesterséget. Az édesanyja mellett töltött évek alatt megszállottja lett az anyagoknak, a szabás precizitásának és az egyszerűség esztétikájának. Ez az időszak alapvetően határozta meg későbbi munkásságát, amelyben a férfiszabás hagyományait alkalmazta a női ruhákban is.

glamour plusz ikon A skandináv nők semmihez sem fogható stílusának hét titka

A skandináv nők semmihez sem fogható stílusának hét titka

A fekete szín, amely mára a tervező védjegyévé vált, szintén ebben az időszakban kezdett domináns szerepet játszani az életében. A tokiói utcák színes forgatagával szemben Yamamoto a feketét választotta az egyszerűség és a letisztultság szimbólumaként. „A fekete a tisztaságot és az egyszerűséget képviseli számomra” – mondta.

Az avantgárd divat forradalma

Yamamoto az 1980-as években robbant be a nemzetközi divat világába, amikor radikálisan átalakította az akkori trendeket. Ruhái szembehelyezkedtek a nyugati divat által meghatározott normákkal, amelyek a test vonalait és a szexualitást hangsúlyozták. Ehelyett Yamamoto bő szabású, amorf ruhadarabokat tervezett, amelyek a viselőjük intellektusára és érzelmeire helyezték a hangsúlyt.

A 2025-ös tavaszi-nyári kollekcióban is a fekete szín dominál
Fotó: Thierry Chesnot/Getty Images

Nem közelítettem a hagyományos, testhezálló vonalhoz. Gyűlöltem azt” – vallotta. Az ő filozófiája az volt, hogy a ruhák ne csupán a testet szolgálják ki, hanem a belső világot tükrözzék. A brit divatfotós, Nick Knight szerint: „Az ő ruhái voltak az elsők, amelyek azt mondták, hogy a nő szépsége az elméjében és az érzéseiben rejlik, nem pedig a testében.

Ez a radikális megközelítés azonnal megkülönböztette őt kortársaitól, és új irányt nyitott az avantgárd divat számára. Yamamoto munkássága nemcsak a divatszakmát, hanem az egész vizuális kultúrát forradalmasította.

Az időtálló divat mestere

Yamamoto kollekciói nem csupán divattermékek; időtlen műalkotások, amelyek a fenntarthatóság és az egyediség szimbólumai. Az Adidasszal közösen létrehozott Y-3 kollekció például a sport és a divat találkozásának úttörője volt, amely előre jelezte az athleisure stílus térnyerését. Ez az együttműködés megmutatta, hogy a funkcionalitás és az esztétika hogyan tud egymást kiegészítve működni.

glamour plusz ikon Igen, ezt is megértük: százezreket spórolhatsz a nyelvtanuláson, élj bárhol a világon

Igen, ezt is megértük: százezreket spórolhatsz a nyelvtanuláson, élj bárhol a világon

Semmi baj, ha másolnak engem” – mondta egyszer. „A másolat mindig másolat marad. Én soha nem másolok senkit.” Ez a hozzáállás tükrözi Yamamoto filozófiáját, amely az eredetiséget és a kreatív szabadságot helyezi mindenek fölé.

Halandóság és magány

Ahogy Yamamoto betöltötte a nyolcvanat, egyre inkább elkezdte foglalkoztatni az elmúlás gondolata. Kortársai, mint Kenzo Takada és Issey Miyake, halála mélyen érintette, és rádöbbentette az őt körülvevő elszigeteltség érzésére. „Versenytársakra van szükségem” – vallja a divattervező.

De évről évre elveszítem őket.

Ennek ellenére Yamamoto továbbra is aktívan dolgozik. Minden kollekciójában jelen van az a személyes érintés, amely munkásságát egyedülállóvá teszi. Yohji Yamamoto munkássága a múlt, a jelen és a jövő határán mozog. Ruhái nemcsak a testet fedik be, hanem az egyediség, az önkifejezés és a belső értékek megjelenítését szolgálják. „A gyönyörű dolgok minden nap eltűnnek, de harcolni fogok, hogy megmentsem őket”.

Ez az örökség nem csupán a divatrajongóknak, hanem az egész művészeti világnak példát mutat az egyediség, a kreativitás és az időtállóság fontosságáról.