„Minden kalapra egy alkotásként tekintek” - interjú Vecsei Zsófival, aki újra divatba hozza a kalapot
A legígéretesebb hazai kalaptervező alkotásai között az egyszerű daraboktól az extrém formákig széles a választék. Bemutatótermében úgy érzem magam, akár egy kalapkiállításon, a színek és formák kavalkádjában. Minden fejfedője egyedi alkotás.
Az interjú alatt a Batthyány utcában található showroomban ülünk, a polcokon, asztalokon kalapok és fejdíszek sorakoznak. Klasszikus nyári darabok, ragyogó esküvői frizura-kiegészítők, merész álarcok, sikkes formák és elegáns vonalak. Pont mint egy galériában! Zsófi azonnal a fejemre tesz egy kalapot, és hirtelen megértem, hogyan nyer új értelmet egy ruha, egy arc, egy test a kalap alatt.
„Nem lehet vitatni, hogy a kalap fontos része az öltözetnek, amikor felveszünk egy fejfedőt, megváltozik az összeállítás, a viselet. Egyszerűen ad egy pluszt az egész jelenségnek” - mondja a tervező. Ennek ellenére a közönség mégis két táborra oszlik. Vannak olyan nők és férfiak, akik rajonganak a fejfedőkért, csak velük érzik teljesnek a megjelenésüket, és vannak, akik egyesen ódzkodnak tőle, félnek, hogy nem áll jól nekik, nem tudják mivel vegyék fel, vagy egyáltalán hogyan hordják.
Aki viszont rátalál az igazira, nem engedi el. Jó példa erre Zsófi, aki maga is viseli saját fejdíszeit, kalapjait. Még biciklizés közben is magával viszi, hogy amikor megérkezik az úti céljára, a sisakot kalapra cserélje.
Ezt nem illik levenni
Vecsei Zsófi rögtön a beszélgetés elején tisztáz néhány alapigazságot. „A közhiedelem szerint zárt helyiségben le kell venni a fejünkről a kalapot, pedig ez csak a férfiakra vonatkozik az etikett szerint. Nőként, még egy étteremben is szabad viselni. Ennek oka, hogy az elmúlt századokban a fejdísz a frizura része volt, aprólékos munkával illesztették a hölgyek helyére, ezért nem lehetett csak úgy levenni és visszatenni, vagyis a nők minden zárt helyiségben a fejükön viselték a kalapot. Ez a szabály érvényes ma is.”
Vecsei Zsófi tapasztalatai szerint a másik gyakori tévhit, hogy nem mindenkinek áll jól ez a viselet. Érthető, hogy sokan kérdezik: illik hozzám? A tervező úgy véli, ez rajtunk múlik, és a kérdés inkább ez: megtaláljuk-e azt a formát, azt a színt, ami illik hozzánk? Hogy választ kapjunk, érdemes sokat felpróbálni, lehetőleg egy értő szempár segítségével, így nagy eséllyel megtaláljuk a hozzánk illő darabot.
A fejfedő kiválasztása olyan, akár egy szemüvegkereté, csupán jó helyre kell menni és bízni a szakember meglátásában. A VECSEI Millinery showroomja éppen ezért nyitotta meg ajtaját a közönség előtt. Időpont egyeztetés után nincs más dolgunk, mint besétálni és felpróbálni a különböző stílusú, mintájú, formájú kalapokat, kézbe venni azokat és felmérni, hogy melyik a legelőnyösebb modell számunkra. Ezután kezdődhet a kalapkészítés a külön kiválasztott anyag, a szín és a fejméret alapján.
„Van, hogy három napig dolgozok egy apró részleten, és olyan is, hogy három óra alatt elkészülök ugyanazzal a lépéssel. Attól függ, hogy milyen napom van. Minden kalapra egy alkotásként tekintek, ugyanakkor a megrendelői igényeknek is szeretnék eleget tenni. Általában két hét alatt elkészül minden munka.”
Két pillér
Zsófi tervez és készít minden egyes VECSEI Millinery darabot, viszont több fiatal divattervezővel dolgozik együtt TAU almárkáján is, egyéb projekteken és kollaborációkon. Három éve alapította a TAU-t, ami azonnal elérhető darabokat, kész utcai kollekciót kínál a Margot nevű üzletükben, melyet közösen alapított más alkotókkal. Itt árulja a mindennapi viseltre készített kalapokat és sapkákat, így képes szélesebb választékot kínálni, miközben az időpontegyeztetésre sem kell várni.
A VECSEI Millinery és a TAU is mást képvisel, különböző embereknek, de mind a kettő kalapokról és arról szól, hogy a lehető legjobb fejfedőket nyújtsa a divat szerelmeseinek. Nem véletlen, hogy a tervező alkotásait ma címlapfotózásokra viszik, fejdíszeit pedig különleges alkalmakra keresik a menyasszonyok, esküvői vendégek és természetesen a lóversenyek szerelmesei.
Ami pedig végérvényesen biztos, ha egy kalap hátulján V betűt látunk, az egy Vecsei kalap, míg a V betűt homlokán viselő oroszlán-logó a TAU-hoz tartozik. Mindegyik más és mindegyik hosszú évekig kíséri viselőjét, különösen akkor, ha sikerült kiválasztani a tökéletes formát.
Még sokat fogunk hallani róla
Én végül újra a showroom kiállított alkotásait vizsgálom, esküvői fejdíszt próbálok, és már látom, hogy ezek a munkák új értelmet adnak a viseletnek. Aztán Coco Chanelhez hasonlítom Zsófit, elvégre a híres divatház alapítója is kalaptervezőként indult.
Úgy képzelem, hogy egykor a híres divattervező műhelye is úgy festett, mint a Batthyány utcai lakás. De ő csak legyint, mondván, inkább marad a kalapoknál, nem tervez ruhákat és táskákat.
Smink és haj: Nyírő Fruzsina
Modell: Eszter Vary/ therostermanagement.com