Kedvenc ékszereink és táskáink is megérdemelnek egy kis kényeztetést - garantált spa-élmény divatkiegészítők számára
Semmi nem tart örökké – tartja a mondás. Nem, még a több-százezres sőt, milliós nagyságrendű összegekért vásárolt luxuskiegészítők sem, hiába vigyázunk rá épp úgy (vagy jobban), mint a szemünk fényére.
Ugyanakkor létezik egy különleges „spa” program, ahol a dédelgetett, gyűjtői divatkellékek újjászülethetnek, hogy még hosszú-hosszú éveken át hű társként kísérjék tulajdonosaik életének legszebb pillanatait.
Ékszerek: Tiffany & Co, Pandora és a többiek
Egy míves, drága ékszertől elvárható, hogy életünk végéig változatlanul, elszíneződések és sérülések nélkül megőrizze minőségét, és ne csak minket, hanem adott esetben örököseinket is boldoggá tegye. Viszont egy kiváló ötvösremek halhatatlanságának is egyértelműen a mindennapos (rendeltetésszerű) használat az ősellensége: bizony, pusztán a létezésünkkel is kárt tudunk tenni legféltettebb kincsünkben (nemesfém ide vagy oda), anélkül, hogy gyűrűviselő ujjunkat egész nap ritmusosan az asztalhoz ütnénk.
Egy vékonyabb gyűrű-sín könnyedén eldeformálódik testünk melegétől, a hormonális-és időjárás változásoktól, vagy akár a meleg víz - hideg víz váltogatásától, ezáltal a fúrt-vésett foglalatba süllyesztett kövek könnyedén kipottyannak a helyükről. Kellemetlen, amikor a szóban forgó kő éppen egy pártized karátos briliáns.
De a kellő anyagvastagsággal rendelkező gyűrűk felületét is egyhamar apró karcok tarkítják, így a fényesre csiszolt ékszer idővel elveszíti kezdeti csillogását. Ez a probléma azonban könnyen orvosolható.
Egy Tiffany-nál, Cartier-nél vagy akár a Van Cleef & Arpels-nél vásárolt ötvösművészeti remekműnél ne kapjuk elő a szódabikarbónás-fogkefés házi praktikákat, hanem érdemes rögtön az adott ékszerüzlethez fordulni segítségért, ugyanis az említett ékszerházak repair programjának egyik alapvető szolgáltatása a tisztítás és polírozás.
A garancia időtartamán kívül eső esetleges javítási vagy alakítási munkálatokért, például az említett eldeformálódott gyűrűk kalapálásáért, kilazult ruggyűrűk helyreállításáért már borsos összegeket kérnek el az adott ékszerészetek mesterei (egy ezüstékszer javítása 75 dollárnál kezdődik), így érdemes betartani a használati és ápolási utasításokat, hogy elkerüljük a jelentősebb sérüléseket.
A használati útmutatók a javítási árlistával együtt elérhetőek az ékszerházak weboldalain, sőt, teljes ápolási csomagokat is bedobhatunk a virtuális kosarunkba – igaz, ennek nagy része teljes mértékben felesleges (a kapitalizmus csimborasszója), ugyanis, ha egy tiszta és puha szemüvegtörlő kendővel időnként áttöröljük szeretett ékszerünk felületét, hosszú éveken át megőrzi csillogását.
Pár évvel ezelőtt a Pandora üzleteiben az ezüstkarkötők felületéről ultrahangos tisztítóberendezés segítségével távolították el az évek során megtapadt koszt és oxidréteget, ám fontos tudni, hogy kőberakásos és zománcozott elemeket szigorúan tilos ultrahangos tisztítás alá vetni, ugyanis a rezgés hatására a foglalat elengedheti a cirkóniát.
És ha esetleg valamilyen szerencsétlen véletlen során mégis kipottyanna egy-két csillámló kristály, ne essünk kétségbe, ugyanis egy-egy apró cirkon könnyedén pótolható akár egy „mezei” (tehát nem Tiffany-val szerződött) ékszerész brettasztalánál is.
Szekeres Ákos és a MrCarterCo táskák
Szekeres Ákos bőrművész igazi spa-élményben részesíti az általa megálmodott és elkészített MrCarterCo kézműves táskákat. Az aktív használat során, két-három év után elszíneződött, megfáradt kiegészítőket rövid időre elszállásolja műhelyében és a Táska-Spa program keretein belül felfrissíti, így a táska a elkövetkezendő évtizedekben is pazar szettek főszereplőjeként élhet tovább.
Az egyik legidősebb forma a CUBE névre hallgató modell, amiből az elmúlt pár évben több száz darabot értékesítettek, így már teljes statisztika született a különböző bőrök viselkedéséről, erősségeiről és gyengébb tulajdonságairól. Az aftercare-t egy alapos before care tanácsadás előzi meg, amely a viselési szokások felmérésével indul.
A CUBE jövőbeli büszke tulajdonosának életmódja és igényei épp olyan fontos tényezők, mint a táska utólagos kezelése.
Elvégre érdemes előre tudni, milyen öltözettel tervezi felvenni a kiegészítőt (például a color-transfer veszélye miatt a farmeranyag viselete egy bézs bőrrel szigorúan tilos), milyen járművel szokott közlekedni a hétköznapokban (bicikli, autó vagy éppen tömegközlekedés) és milyen rendszerességgel fogja hordani a táskát.
Egy aftercare program időnként – állapottól függően – két teljes hónapot vesz igénybe. Az első egy-két hétben egy alapos tisztításon esik át a táska, majd egy darabig, a következő mélytisztításig, papírral végigcsipeszelve pihen. A következő felületi takarítás után ismét egy hosszú pihenőidő következik, s ezután, amennyiben szükséges és lehetséges, az esetleges bőrhibákat színazonos festékkel állítja helyre a szakember.
Utolsó lépésként egy méhpempős réteg zárja a pórusokat, így a bőr nem képes beszívni a felülettel érintkező nedvességet.
Olyan, akár egy kozmetikai kezelés: a mély arctisztítást alapos hámlasztás követi, a procedúra végül egy hidratációs folyamattal zárul.
Ugyan a cipzárok a magas minőségű alapanyagnak és fluid kialakításnak köszönhetőn sikeresen kiállták az idő és rendszeres használat próbáját, az alsó fémtalpaktól hamarosan elbúcsúznak a kiegészítők, ezáltal kevesebb az esetleges oxidáció okozta elszíneződés esélye. Ám amennyiben mégis megtörténik, és a határozott ezüst tónus idővel (évtizedek után) veszít a fényéből, a rezes részletek remekül passzolnak a patinássá vált bőrfelülethez.
Egyes modelleknél az alsó merevítő réteg már egy speciális, bontható varrási metódussal kerül a táskára, így a megrepedt, megfáradt részlet könnyedén eltávolítható és cserélhető egy aftercare program során. A szövetből készült shopper fazonú PINAR táska „elevated tote bag” funkciót lát el, azaz egy stílusos megjelenésű vászontáskaként működik. Kiválóan alkalmas strandra, utazásra, bevásárlásra, hosszú, egyetemi napokra, viselőjét mindennapos, aktív használatra ösztönzi.
A laza viselési szokások persze magukban hordozzák az elszíneződés és koszolódás veszélyét – erre egy egyszerű folttisztítási eljárás javasolt, ugyan a tervező minden konzultáció során hangsúlyozza: szeressük a táskáink hibáit, sérüléseit, elvégre minden egyes felületet tarkító nyom emlékként él tovább. Ahogy Szekeres Ákos fogalmaz:
Együtt megyünk keresztül az élet nehézségein – olyan, mint egy kedves társ.