Sütő Enikő: A környezet kihat a gondolatainkra, a gondolataink pedig nagymértékben befolyásolnak minket
Sütő Enikő mostanában kevesebbet beszél ikonikus modellmúltjáról, sokkal inkább a világ folyása foglalkoztatja. Ha olyan n őket keresünk, akik ötven pluszosan is példaképeink lehetnek, ő kétségkívül közéjük tartozik.
Csodás külseje mit sem kopott, látjuk ezt nap mint nap az egyik tematikus kereskedelmi csatornán futó, Luxusra tervezve és Álomkertek című műsorok háziasszonyaként. Interjúnkban Enikőt a filozofáló oldaláról ismerhetjük meg, számos gondolatébresztő üzenetet kapva tőle, de közben azt a kérdésünket is megválaszolja, hogyan őrzi meg ragyogó megjelenését.
Szinte védjegyed az örök megújulás, ráadásul, amiben kipróbálod magad, abban rendre sikeres is vagy. Annyi mindent letettél már fiatalon az asztalra – talán kevesen tudják, hogy a modellkedés mellett a jogi egyetemet is elvégezted –, hogy az másnak egy életre elég lenne. Mi hajt előre, ahelyett, hogy jól megérdemelten hátradőlnél?
Hátradőlve megyek előre. Alapvetően nyitott vagyok, van érzékem, hogy előre lássam, merre megy majd a világ. Mondok egy példát: már húsz éve az egészséges táplálkozásra helyeztem a hangsúlyt, ami ma alapvetésnek számít, de akkor enyhén szólva megmosolyogtak.
Legújabban azt érzem, hogy míg eddig főként fizikai síkon igyekeztünk jobbítani magunkon, rá kell jönnünk, hogy ezzel pár huzamosan gondolati síkon is bőven van mit tenni. Ha egy nálunk felsőbb intelligencia a saját képére teremtett minket – ahogyan azt a legtöbbünk hiszi –, akkor mi is teremtő erővel bírunk. Ez akkora felelősség, hogy folyamatosan reflektáltan kellene élnünk.
A gondolatainkat is kultiválnunk kell?
Nagy lett a bizonytalanság, a legtöbb ember elvesztette a biztonságérzetét. Gyakran én is elveszettnek érzem magam, korábbi kapaszkodóim kicsúsztak a kezemből és új fogódzókat kell találnom. Tehát a világban mostanában végbemenő változás előnnyel is jár: kénytelenek vagyunk a belső kapaszkodóinkat fejleszteni, hogy azokra támaszkodhassunk. Szerintem a világ alulról felfelé, az egyén szintjéből kiindulva tud majd pozitív fordulatot venni.
Lehet tudni rólad, hogy a lelki békédhez sokat merítesz a keleti filozófiákból és a buddhizmusból.
Felettem is szállnak az évek. „Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra”, mondja Weöres Sándor. A létra fokai nálam az „izmusok” voltak, beleértve a buddhizmust is. E kapaszkodóknak a hétköznapjaimba való beiktatásával éltem meg azokat a tapasztalatokat, amik nélkül nem lennék ma az, aki vagyok. Azonban egy idő után ezeket a mankókat is muszáj lesz elengedni, ami nem egyszerű. Pont itt tartok:
lóbálom a lábam a nagy semmiben, és ez időnként elég ijesztő.
Mi váltotta ki nálad ezt a lelki „szelektálást”?
Az egyre bizonytalanabbá váló világunk mellett a magánéletemben is súlyos veszteségeket szenvedtem el az elmúlt évben. Elvesztettem imádott édesapámat és hat jó barátomat is. Ez az időszak keményen szembesített a halállal. Egyébként az elmúlás gondolata mint misztérium fiatal korom óta foglalkoztat.
Azt feltételeznénk, hogy optimista és vidám típus vagy. Hogyan találkozik össze egy emberben ez a két világ: az életvidámság és a halál misztériumának kutatása?
A számomra félelmetes témákba beleásom magam, hogy a tudás segítségével megszelídítsem azokat. Főként azért keltenek bennem félelmet, mert meg foghatatlanok vagy terjedelmüknél fogva beláthatatlanok. A halállal szerintem sem ér véget az élet, közben meg mégis igen. Ahogyan minden lehet egyszerre igaz és hamis, attól függően, honnan nézzük. Még tovább megyek: attól függ, milyen tudásszintről nézünk rá a dologra.
Mindenki a saját életeseményein keresztül emelkedik fel a különböző tudatszintekre, a megismerés különböző fokára – olvasatomban ez a meg bölcsülés fokozatait jelenti. Reményeim szerint magam is egyre feljebb lépkedek, néha kicsit visszaesve, de a törekvést nem feladva, bizonyos morális kereteket figyelembe véve. A morál a másik kérdés, ami régóta foglalkoztat. Igyekszem nem teljesen elrugaszkodni a földtől, így, ami mostanában különösen érdekel, hogy mit tudok tenni embertársaimért.
Eddig inkább támogatásra szoruló fiataloknak segítettem, főként a modelliskolámon keresztül, pillanatnyilag úgy érzem, hogy minden média szereplésemmel a gondolatok és a belső teremtő erő fontosságára szeretném felhívni a figyelmet.
Próbálom megfigyelni a gondolataimat, és ha szükséges, azokat kordában tartani.
Már Hamvas Béla is megmondta, hogy amikor nem jó gondolatod jön, mondd azt magadnak, hogy „Neti, Neti, az a gondolat nem te vagy”. A környezet kihat a gondolatainkra, a gondolataink pedig nagymértékben befolyásolnak minket, elengedhetetlen hát kontrollálni azokat, ha azt akarjuk, hogy minél erősebbekké váljunk mentálisan.
Egy sok évvel ezelőtti interjúnkban, arra a kérdésemre, hogy az eddig megtett utadról – legyen szó akár a karriered konkrét állomásairól vagy a spiritualitásról – nem írnál-e egyfajta útmutatásnak szánt könyvet, azt felelted, hogy amíg magad naponta elbuksz, addig csak törekszel az általad meg álmodott élet felé. De legalább már látod, hol van a léc, amit meg kell ugrani. Azóta meg ugrottad a szintet?
Azt a fajta szintet, amire az interjúban céloztam, már megugrottam. Viszont, amikor valaki eljut odáig, hogy az elvárásainak megfelelően él, már valahogy nem akarja osztani az észt. Helyette a magatartásával kíván nyomot hagyni, még akkor is, ha ezzel csak kevesekhez jut el az üzenete. Ez lehet az oka annak is, hogy újabban a szerepléseimet tudatosabban választom meg.
Háziasszonya vagy két, kereskedelmi csatornán futó életmódsorozatnak, a Luxusra tervezve és az Álomkertek című adásnak. Egyébként is közel áll hozzád a lakáskultúra?
A kreativitás és az esztétika már modellként is része volt a munkámnak. Az elmúlt két évben úgy alakult, hogy lakásokat újítottam fel, abban is kiélve kreativitásom. Műsorvezetői énem jól kiegészíti a filozofikust.
Nem készülhet veled úgy interjú, hogy ne kerüljön szóba, mi a titka az örök fiatalságodnak.
Bevallom, a pandémia óta küzdök a külsőmmel. Felszedtem magamra hét kilót, amit sehogy sem tudtam leadni, holott korábban nem volt gondom a testemmel. Másfél év után megelégeltem, hogy a szokott módszerek mit sem segítenek, és többek közt elkezdtem a zellerkúrát. A kúra lényege, hogy minden reggel négy deci szűrt zellerlevet iszom, harminc percig várok, utána viszek csak be a szervezetembe további ételt italt. Minden étkezést salátával kezdek, utána jön a fehérje, majd a szénhidrát.
A liszt és a cukor kiiktatásánál is fontosabbnak tartom ezt a sorrendet. Ez a módszer nemcsak fogyni segített, hanem egészségesebbé is váltam. Továbbra is rendszeresen sportolok, sok zöldséget, gyümölcsöt és magvat eszem, húst viszont régóta nem. Napi kétszer étkezem, és a napi utolsó és a más napi első fogás között tizenhat órás szünetet tartok, vagyis hatkor eszem utoljára, aztán már csak másnap délben. De ha időnként megkívánok valami kevésbé egészségeset, engedek a kísértésnek. A lényeg:
ne az étel legyen a fő örömforrás!
Beavatod a magazin olvasóit a terveidbe?
Új műsorral készülünk a csatornán, ahol az említett két sorozat is megy, plusz a Boldogságminisztérium című régi műsoromat is feléleszteném, amivel demonstrálni lehetne egy, az élethez való újfajta tudatos hozzáállást
Stylist: Csillag Szilvia
Smink: Nógrádi Barbara
Haj: Radván Simon