Akár luxusdarab, akár olcsóbb ruha, igenis megérdemli, hogy ne dobd ki, ha megsérült!
Ruhát, táskát vagy cipőt mindig fájó szívvel dob ki az ember, főleg ha sok kedves emlék köti hozzá, vagy nem volt olcsó darab. Pedig nagyon sok menthetetlennek tűnő darabot lehet újjávarázsolni, ha a megfelelő szakember keze közé kerül. Ők azok, akik új életet lehelnek az olyan cipőkbe és ruhákba, amikről már sokan lemondtak. Ha javíttatsz, nem csak megmentheted kedvenc darabodat, de a környezeted is véded.
Nem könnyű susztert találni, és talán még kevesebben vannak azok, akik nem sajnálják a munkaórákat, folyamatosan tanulnak, hogy a legreménytelenebb darabokat is megmentsék. Zavara József az, akiben nemcsak a visszatérő vendégei, de az olyan divatházak is megbíznak, mint a Gucci, a Louis Vuitton vagy a Hermés. Ő azt mondja, hogy mindössze azt csinálja, ami a szakma nagykönyvében le van írva, és tudja, hogy néha hetekig tartó kísérletezés, és sok munka eredménye egy javítás.
Menteni, ami menthető
A szakember szerint nem igazán lehet szabályt megfogalmazni arra, hogy mi menthető, és mi nem. A drága táska vagy cipő is elhasználódik, megsérül, és néha előfordul, hogy drágább lenne a javítás, mint egy olcsóbb új cipő, ahogyan olyan is megesett már, hogy a vendég elmondta, miért kötődik annyira a javítandó darabhoz, és hirtelen nem is lett kérdés, hogy megpróbálja-e megmenteni azt. Az állandó karbantartás és szerviz nemcsak autók, de mint kiderült, a luxustáskák és cipők, sőt a legolcsóbb darabok élettartamát is meghosszabbítja.
Akár rögtön vásárlás után érdemes elvinni a szakemberhez az új szerzeményt, aki minden esetben elmondja, hogyan lehet hosszú távon megkímélni. Például a jó minőségű impregnálás nem kerül sokba, és bár a táska vagy a cipő alkalomadtán ugyanúgy koszos lesz, de sokkal könnyebben ki lehet tisztítani, míg a mosógépben, kímélő programon mosott cipők és táskák sokszor már menthetetlenek. Ha egy szakember időnként kezelésbe veszi, eltávolítja a felületéről a napi koszt, az óhatatlanul rákerülő kézkrémet, zsírt, sokáig az eredeti minőségében lehet élvezni a terméket, akkor is, ha műbőrből készült.
Olimpiai láng és Karl Lagerfeld iPodjai is utaztak a Louis Vuitton speciális bőröndjeiben
„Az első restaurálási munkám egy nagyon szép bordó bőr Cartier tenisztáska volt a húszas évekből - meséli József - ,de a harmincas-negyvenes évekből származó Gucci pilóta bőröndökbe is sikerült új életet lehelni, mert vigyáztak rá”. Elmondása szerint az extrán érzékeny dizájnerdarabokat mindig szappanos meleg vízzel kell áttörölgetni, aztán jöhet a bokszolás, de csak mértékkel, hiszen fontos az állagmegőrzés. Néha egy kisebb malőr, egy balul elsülő Youtube-tanácsnak köszönhetően nem eltűnnek, hanem nagyobb problémává válnak a szennyeződések, ezért mielőtt saját magunk akarnánk orvosolni egy problémát, inkább kérdezzünk meg egy szakembert.
Suszter-etikett
„Ha a valóságban annyit foglalkoznának az emberek a cipőikkel, mint a sminkjükkel, akkor éhen halnék” - mondja Zavara. Sokan használtan vesznek az interneten drága cipőket és táskákat, amik itt-ott kicsit hibásak. A szakember szerint nem biztos, hogy ez a legjobb irány, hiszen amennyit összességében költünk rá, abból egy gyönyörű, új, hibátlan, és még mindig drága darabot is vehetnénk. Lehet, hogy nem egy Guccit vagy Diort, de valószínűleg sokkal hitelesebb lenne az illető egy vadonatúj Furla táskával, mint egy öt-hatéves, lestrapált, használt Louis Vuittonnal, amin látszanak a használat nyomai.
„Ma már a hamisítványok is kezdenek kikopni, mert az egymilliós Gucci táska jó minőségű, szép hamisítványa is háromszázezer forint körül van, annyiért már szép és eredeti Coccinelle, Furla, vagy más kisebb márkák termékeit is meg lehet venni” - mondja a szakember. Nem csak a cipő hálálja meg az odafigyelést, de a suszter is. A szakember elmondta, hogy előfordul, hogy méregdrága, de kutyapiszoktól bűzölgő cipőt vagy éppen szeméttel teli táskákat visznek be hozzá.