Régi tárgyak új élete – a restaurálás varázslata
Az elmúlt pár évben az ütött-kopott bútorritkaságok, mid-century lámpa relikviák és egyéb lakáskiegészítők felkutatása, ráncfelvarrása (majd adott esetben értékesítése) nagyobb népszerűségnek örvendett, mint valaha. Nincs ez másképp a divatkiegészítőkkel sem – egy pár szakavatott szem segítségével olyan divat-kuriózumokra bukkanhatunk adományboltokban és bolhapiacokon, amelyek a megfelelő anyagismeret és eszköztár segítségével ismét eredeti pompájukban ragyoghatnak.
Tisztán emlékszem a napra, amikor a férjemmel egy eldugott brugges-i antikvitásba lépve pillanatok alatt megakadt a szemem egy élénk sárgán aranyló, vaskos, nyitott karperecen. Arany lenne? Nem lehet. Kézbe vettem a tárgyat, forgatni kezdtem: súlyos volt, ötvös szemeim azonnal beütő jelzés után kutattak. Ugyan nemesfémre utaló jelet nem találtam az ékszerben, egy szabad szemmel könnyedén kivehető sor díszelgett a karperecen: MONDIAL B.R.
Véletlen találkozás
Az aprócska papírfelirat szerint az ékszer mindössze 5 euróba került, de a márkajelzés ismerete nélkül is pontosan tudtam, hogy a tárgy jóval értékesebb, mint az értékesítő által becsült érték. Az üzletből kilépve (immár a karperec boldog tulajdonosaként) természetes fényben is szemügyre vettem a vásárfiát: apró karcok, alul bronzosan csillogó felület, tiszta illesztések, merev, ügyesen szerkesztett forma, helyenként kopott aranyozás, ránézésre 18 karát.
Otthon, némi kutatómunka során kiderült, hogy az Ebayen 193 fontnál indul a licit egy hasonló karkötőre, és 2,500 fontig meg sem áll, bár utólag visszatekintve meg se fordult a fejemben a tárgy értékesítése. Sokkal inkább arra koncentráltam, hogyan tudnám újra tökéletesíteni a felületet, milyen csiszolófej egységesítené a karcos részeket, és vajon a legújabb aranyozási eljárások képesek-e felvenni a versenyt a korábbi technológiákkal?
Ritka tárgyak, ritkább restaurátorok
Egy ilyen eset után persze akarva-akaratlanul felmerül a kérdés, vajon milyen hatalom van egy (megfelelő designismerettel rendelkező) kézműves mester kezében? Miért nem születik több kiegészítő-restaurálásra fókuszáló vállalkozás, amikor nem szükséges Isten kedvencének lennünk ahhoz, hogy gyűjtői ritkaságokra akadjunk az antik kacatosnál vagy éppen az online térben?
A legújabb, hangzatos fenntarthatósági mozgalmaknál (újrahasznosított anyaghasználat, ellenőrzött gyártási eljárások, tudatos vásárlási kultúra) nem tűnik kézenfekvőbb megoldásnak a régi, sérült tárgyak gondozása? Elvégre az antik, századelős objektek – legyen az ékszer, cipő, kalap, táska, vagy akár egy lámpa, bútor, fotel – jóval több szakértelemmel, tartósabb anyagokból készültek, mint a kortárs darabok, ezért örökölhetőek, és ami még fontosabb, minden lehetőség adott a felújításukra.
A fenntarthatóság kérdésköre persze csupán az egyik oldal, a tárgyak és mesterek tisztelete a másik jelentős szempont.
Természetesen az újonnan vásárolt (luxus)termékeknél már a továbbörökítésnek kedvező szolgáltatásokat vehetünk igénybe, mint az aftercare és repair programok, amelyeket a gyártók egy ideig garanciálisan biztosítanak, ezáltal a kiegészítő jó eséllyel huzamosabb ideig megőrzi eredeti állapotát, amellett, hogy a mindennapos viselés okozta felületi sérülések karakteressé, bájossá, és nem utolsó sorban használati tárggyá teszik a tárgyat.
Restaurátorok luxustáska fronton: Handbag Clinic
Aki éppen egy saját designer táskára spórol, a lokális luxus divatüzletek kínálata helyett vessen egy gyors pillantást a Handbag Clinic gazdag portfóliójára. Elvégre egy gyűjtői vintage táskát viselni egy vadonatúj, ropogós Gucci helyett olyasvalami lehet, mint egy veterán autó fehér bőrülésein gurulni a dél-francia partvidéken, miután a szalonból hozott Maserati-ra legyintettünk.
Az ikonikus darabok (Classic Chanel, Chanel Boy Bag, Hermes Kelly, Lady Dior) mellett vintage Yves Saint Laurent Medallion borjúbőr válltáskára, rózsaszín kígyóbőr Prada-ra, fekete Gucci Bardot-ra, vagy éppen Tiffany-kék patentbőr Dior Malice modellre is szert tehet, „mindössze” párszáz fontért, hibátlan, szakértők által felújított állapotban.
Érdemes végnézni a Handbag Clinic exkluzív válogatását
A honlapon részletes ismertetőkön keresztül tájékozódhatunk a felújítás procedúrájáról: az egzotikus bőrök tisztítási eljárásairól, a fogantyúk pótlásáról, az oxidált fém elemek és cipzárok cseréjéről, valamint a viseltes bőrfelületek gondozásáról. Ha adott esetben valaki már épp ráunt volna a hófehér báránybőr medium Chanelre, a Handbag Clinic csapata erre is kínál megoldást, ugyanis bármilyen egyedi festékkel színezhetőek az anyagok.
Az alapos tisztítást a lemállott bőrrétegek helyreállítása, a megfelelő árnyalat eltalálása, finom, precíz ecsetvonások és a bőr megfelelő kezelése, konzerválása követi – a látványos előtte-utána fotókat a weboldal „Wear and Tear” aloldalán böngészhetjük.
És amennyiben a szöveges tartalom nem lenne elég bizonyíték, hogy a varázslatos technológiák igenis léteznek, a vállalkozás YouTube csatornáján különböző esettanulmányokat dokumentáló videókon keresztül gyönyörködhetünk a restaurálás mágiájában. A fogvájóval és fültisztítóval történő cipőtalp letakarításától kezdve a gumiréteg fehérítésén át egészen a teljes anyag-és színkorrekcióig minden munkafolyamatot végigkísérhetünk.
Másodkézből szerzett táskák és cipők eredetiségének megállapításában igénybe vehető az Authenticate szolgáltatáscsomag, amely Alexander McQueentől egészen Victoria Beckham termékekig terjed. A hitelesítés után e-mailes tájékoztatót küldenek az izgatott kliensnek: ha a kelléket eredetinek ítélték, az ügyfél a restaurálás lépései után szabadon értékesítheti a terméket a vállalkozás felületén.