Reneszánszukat élik a pláza-márkák

2025. február 11.
A plázák és pláza-márkák generációs váltáson mennek keresztül
A plázák és pláza-márkák generációs váltáson mennek keresztül
Fotó: RDNE Stock Project / Pexels

A generációváltást, az Y2K nosztalgia kínálta piaci rést és hullámot olyan kultikus brandek lovagolják meg, amelyek a pláza-cicasággal együtt koptak ki a köztudatból.

Dinamikus metamorfózison megy keresztül a pláza-márkák és a bevásárlóközpontok világa. Fennmaradásuk múlik azon, hogy visszacsábítsák elpártolt vásárlóikat az IRL világába. McGarrigle, a World Retail Congress elnöke szerint a bevásárlóközpontok versenyképes, hibrid megoldásokban gondolkoznak. Kulturális – és szórakoztató programokkal igyekeznek bevonzani az embereket.

Az okosított, multifunkcionális közösségi terekké avanzsált plázákban egymást érik a borkostolók, könyvbemutatók, kiállítások, stílus és szín tanácsadás vagy designer pop-upok.

Generációváltás és Y2K nosztalgia

Ráncfelvarráson estek át a márkák is, amivel felhívták magukra a plázacica generáció gyerekeinek figyelmét. A siker részben az új kreatív marketingstratégiáknak, aktív social média kampányoknak, trendtudatos menedzsmentnek köszönhető, ami helyet szorított a -plázadivatnak- az ultafast fashion, az új generációs márkák és a secondhand piac között zajló versenyben.

glamour plusz ikon „Nem szabad félni, megéri lélegzetelállítónak lenni” - Magdolna Veronika divattervező szívügye a nők önbizalmának erősítése

„Nem szabad félni, megéri lélegzetelállítónak lenni” - Magdolna Veronika divattervező szívügye a nők önbizalmának erősítése

A pláza- márkák közül azok éltek túl, amelyek alkalmazkodtak az online kereskedelem diktálta trendekhez. Az ICCS felmérése rámutat, hogy a „digitális bennszülöttek” ugyanannyit vásárolnak offline, mint online. Fogyasztási döntéseiket meghatározza az azonnali élményszerzés, de fontos számukra a mentális egészség és a minőségi offline időtöltés is.

Az egykor a fehér közép és felsőosztálybeli fiatalok körében népszerű Abercrombie azzal vált újra piacképessé, hogy menő, de átgondoltabb, tudatosabb koncepcióval rukkolt elő az olyan versenytársakkal szemben, mint a Shein. Visszatérésük többek között azért is meglepő, mert a brandet diszkriminációval vádolták, a vezetőség ellen szexkereskedelem miatt is nyomoztak már. Ennek ellenére jól ráéreztek a sikerhez már szinte elengedhetetlen TikTok trendekre.

Adat-alapon összeállított mainstream kollekciójukban megtalálható a logómentes „csendes luxus” vonal és az Instagram barát streetwear-grunge stílus. Olyan irányzatok ezek, amelyek a drágább árfekvésű divatházak kínálatában is megtalálhatóak, azonban az Abercrombie megfizethetővé tette az iskoláskorú célcsoportja számára.

Egységben az erő

Magára talált a klasszikus, hordható városi ruhákban utazó J.Crew is, aki új üzlettel jelentkezett New York Soho negyedében, ahol hat évvel ezelőtt egyszer már lehúzta a rolót. Az újra radarra került márka a XXI. századi recept alapján a sokszínűségre és a viralitásra helyezi a hangsúlyt. Kampányaik rendkívül rövid idő alatt rengeteg emberhez eljutottak a közösségi médiában.