Valóban az ökodizájn lehet a fenntarthatóság kulcsa a divatiparban?
A 3,5 billió dollár értékű divatipar a világ egyik legnagyobb üzleti szektora, ezzel együtt az egyik legpazarlóbb, legkörnyezetszennyezőbb ágazat is. Hozzávetőlegesen a globális vízfelhasználás mintegy húsz százaléka és a széndioxid-kibocsátás körülbelül tíz százaléka írható a ruha- és textilipar számlájára. Ez így tarthatatlan, meg kell változtatnunk!
Fenntartható gyártási megoldások nélkül ez a rendszer továbbra is nagy károkat okozna Földünknek, de ma már léteznek olyan eszközök és eljárások, melyek hozzájárulnak a környezetkímélőbb divatipar kialakításához.
3D technológiák, testszkennelés, adatgyűjtő rendszerek
A 3D technológia fejlődésével az élethű virtuális mintadarabok leválthatják a pazarló, költséges és időigényes 2D-s rendszereket.
„A 3D-szoftverek iránt egyre inkább növekszik az igény, hiszen a kisebb gyártóknál és dizájnereknél ez a legfenntarthatóbb megoldás. Ezek révén digitálisan lehet bemutatni a ruhadarabokat, és csak akkor kell legyártani azokat, ha rendelés érkezik rájuk,” – magyarázza Mányiné Dr. Walek Gabriella, a Fashion Revolution Hungary országkoordinátora és a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület elnöke.
„Azok sem tudnak izgalmasan öltözködni, akik bármennyit költhetnének ruhákra” - interjú Süle Katival
A személyre szabhatóság hívta életre a testszkennelés technológiáját is, amely révén az egyedi méretekkel rendelkező vásárlók is megtalálhatják a számukra legideálisabb ruhadarabokat. A divatmárkák különböző testtípusokhoz, méretekhez illeszkedő termékeket készíthetnek, ajánlhatnak. Ezáltal kevesebb visszaküldés tapasztalható.