Dénes Barbara: A fenntarthatóság ott kezdődik, hogy a meglévő ruháinkat tesszük izgalmasabbá

2024. október 23.
Dénes Barbara Smink: Kürti NanettHaj: Szepeshelyi Gabriella
Dénes Barbara Smink: Kürti NanettHaj: Szepeshelyi Gabriella
Fotó: Generál Kristóf

Újrahasznosított nemesfém ékszerek, növényekkel festett ruhák, kerámiák, cianotípiák, képeslapok, különleges kerámia villanykapcsolók, konnektorok - csak hogy párat említsünk a budai MUMU műhelymúzeum bolt polcain sorakozó környezettudatos kincsek közül.

A MUMU megálmodójával, Dénes Barbarával beszélgettünk a fenntartható vállalkozásokról és a kézművesség fontos szerepéről a bolygóvédelemben.

Nem csak nemzetközi szinten, de itthon is egyre több olyan bolttal és márkával találkozni, amelyeket a fenntarthatóság jegyében hoztak létre. Te miben akartál többet elérni, több lenni a MUMU felépítésével?

Egy olyan helyet szerettem volna létrehozni, ahol a foglalkozásainkkal népszerűsíthetjük a fenntartható divatot, dizájnt, és bemutathatjuk az ötvös mesterségben, valamint a textil-, kerámia-, üvegművészetben, grafikában rejlő mai lehetőségeket. Ez a MUMU műhelymúzeum, ahol jelenleg közel húsz kortárs alkotó van jelen.

Szerintem pontosan ez adja a MUMU egyik különlegességét, hogy sokszínű workshopok által bele lehet kóstolni például a kerámiázás, az ékszerkészítés, a növényi festés, a kollázs, vagy a fotófűzés művészetébe is.

glamour plusz ikon Trump méregdrága órái senkit nem érdekelnek, de azon bőszen csámcsogunk, mit visel Kamala Harris - mégis miért?

Trump méregdrága órái senkit nem érdekelnek, de azon bőszen csámcsogunk, mit visel Kamala Harris - mégis miért?

Ezenkívül a MUMU-ba látogatók elsajátíthatnak még olyan textilművészeti technikákat, mint a punch needle és a sashiko, ami egy japán hímzéstechnika, a ruhák javítására használják. Úgy gondolom a fenntarthatósághoz az is hozzátartozik, hogy a már meglévő ruháinkat tesszük izgalmasabbá - nemsokára tartunk majd „pulcsi-uncsítlanító” workshopot, ahol a régi pulóvereit bárki ismét viccessé, különlegessé varázsolhatja.

Emlékszel még a kézművesség kapcsán az első meghatározó élményedre?

Gyerekkoromban nagyon sok mindent szerettem alkotni, utána teljesen másfelé vitt az élet. Közgazdász és nemzetközi tanulmányok végzettséggel dolgoztam hosszú ideig. Egy tanulmányi csereprogramon voltam Londonban, amikor úgy éreztem kinyílt számomra a világ: mindenhol virágoztak a közösségi kertek, társadalmi szinten bejáratott volt a komposztálás és a szelektív hulladékgyűjtés.