Igen, vállalom: modell vagyok és közben önbizalomhiányos
Sokan nem is sejtik, hogy a divatmodellek világában is gyakori jelenség az önbizalomhiány. Hiába tűnnek egyes modellek magabiztosnak a kifutón vagy a fényképezőgépek előtt, többen közülük önértékelési problémákkal néznek szembe.
Sokszor kérdezték már tőlem: „Hogyan lehet önbizalomhiányod, amikor divatmodell vagy?” Azonban, amikor egy manöken naponta akár tíz castingra is eljár, és folyamatosan összehasonlítják más modellekkel, könnyen érezheti úgy, hogy sosem elég jó.
Ezeken a castingokon gyakran a legszebb lányok sorakoznak egy-egy munkáért. Előfordul, hogy olyan válogatásra hívnak be, ahol a te karakteredet keresik, de amikor bemész, veled szemben öt hasonló külső tulajdonságokkal rendelkező lány ül. Ilyenkor könnyen felmerül a kérdés: hogyan döntik el, hogy a te változatodból ki a szebb vagy esélyesebb? Amikor egy másik hasonmásod kapja meg a munkát, miért volt ő a befutó, nem pedig te?
Hosszú távon elengedhetetlen, hogy megtaláld a saját erősségeidet, amelyek megkülönböztetnek a többiektől. Ezen a ponton válik fontossá az önértékelés helyreállítása és a belső szépség megtalálása. Fontos megérteni, hogy a szépség nem csupán a külső megjelenésből ered, hanem a személyiségből és a hozzáállásból is.
Az elvárások összenyomnak
Az önbizalomhiánnyal kapcsolatos küzdelmek nem csupán a kezdő modelleket érintik, hanem a legnagyobb neveket is a divatszakmában. Néhány híres modell nyíltan beszélt már ezekről a nehézségekről, és arról, hogyan sikerült nekik túllépni ezeken, inspirálva ezzel sokakat.
Cara Delevingne, aki a divatvilág egyik legismertebb arcává vált, többször beszélt már arról, hogy pályafutása során mennyire küzdött az önbizalomhiánnyal és a mentális egészségével. Delevingne karrierjének kezdetén folyamatosan szembesült azzal a nyomással, hogy megfeleljen a divatipar szépségideáljainak. Az állandó elvárások és a munka intenzitása egy ponton depresszióhoz vezetett nála.
Cara azonban nem rejtette véka alá a problémáit, és nyíltan beszélt a közönség előtt is erről, felhívva a figyelmet a mentális egészség fontosságára.
Az önbizalma fokozatosan épült fel, ahogy megtanulta elfogadni önmagát és kiállni a saját értékei mellett. Rájött, hogy az igazi szépség nem csupán a külső megjelenésből fakad, hanem abból, hogy őszintén felvállalja önmagát. Ez a hozzáállás segítette abban, hogy ne csak modellként, hanem színésznőként és aktivistaként is sikeres legyen.
Ashley Graham az egyik legnagyobb név a plus-size modellek világában, és kiemelkedő szerepet játszott a testpozitív mozgalomban. Graham pályafutása kezdetén szintén küzdött az önbizalomhiánnyal, mivel az ipar gyakran nem fogadta el a kerekded formáit. Azonban Graham nem hagyta, hogy a kritika megtörje. Ehelyett a testpozitív mozgalom egyik vezető hangjává vált, és aktívan küzdött azért, hogy a divatvilágban többféle testalkat is elismerést nyerjen.
Szorongó szépségek
Sokáig szorongtam, és nehezen viseltem, amikor egy-egy munkát nem kaptam meg modellként. Naponta többször is elutasítottak, és ez rendkívül megterhelő volt. Idővel rájöttem, hogy nem rólam van szó, hanem arról, hogy egyszerűen nem engem keresnek. Lehet, hogy a márkának más típusú arc tetszik, akit jobban el tudnak képzelni a márka kampányában.
A szépség is szubjektív, nem igaz?
Sok modell számára akár munkák is múlhatnak azon, hogy kinek milyen a megjelenése, kisugárzása és önbizalma. Hiába vagy a világ legszebb manökenje, ha nehéz természeted van, ha késel, vagy ha kedvetlen vagy, senki nem akar majd veled újra dolgozni.
Ugyanakkor lehet, hogy nem te vagy a „tökéletes” márkaarc vagy kifutósztár (ha egyáltalán létezik ilyen), de ha képes vagy elviselni a hosszú órákon át tartó próbákat, kedves tudsz maradni még tíz óra kimerítő munka után is egy fotózáson, és mosolyogva mész be a castingokra, akkor sokkal nagyobb eséllyel leszel sikeres, és fogsz további megkereséseket kapni. Tapasztalatból mondom, hogy a fotózás vagy forgatás hangulata jelentős hatással van a végeredményre is.
A divatszakmában a szépség megítélése változó, hiszen annyi márka és casting rendező van, ahányféle szépségideál létezik. Amikor végül megkaptam egy-egy munkát, mindig hálát adtam, és igyekeztem a maximumot kihozni magamból, mert a márka engem talált szépnek és megfelelőnek.
Mindennapos kihívások
Az önbizalom felépítése folyamatos önfejlesztést, gyakorlást és sokszor személyes kihívásokkal való szembenézést jelent. A modellek számára, akik nap mint nap új kihívásokkal szembesülnek (akár fotózások által, vagy csak már a válogatókon, fittingeken is), az önbizalom nem feltétlenül egy alapvető tulajdonság, hanem fokozatosan, a tapasztalatok és az önértékelés fejlődése által alakul ki.
Az állandó változások, mint a hirtelen jött utazások, az utolsó pillanatban lemondott munkák vagy a váratlan visszajelzések mind-mind próbára teszik a modellek mentális erejét. Azok, akik bíznak önmagukban, és képesek gyorsan alkalmazkodni, jobban tudják kezelni ezeket a stresszhelyzeteket, és könnyebben találják meg a belső egyensúlyt a szakmai kihívások közepette. Ez a fajta belső stabilitás pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon sikeres legyél a szakmában.
A szépség a modellszakmában tehát nem csupán a fizikai megjelenésről szól, hanem egy folyamatos belső munkáról is, amely segít abban, hogy megőrizd a belső harmóniát és a pozitív önképet.