Melegh Anna cipőtervező igent mond a fenntartható divatra
Megkérdőjelezhetetlen a tény, hogy a divat az egyik legszennyezőbb módon működő iparág, de a megfelelő kezekben jó célokat is szolgálhat. Melegh Anna dizájner különleges kreációi azt üzenik a fogyasztói társadalom elvakult tagjai számára, hogy a divat és a fenntarthatóság akár kéz a kézben is járhatnak.
A magyar cipőtervező, Melegh Anna a divat egyik legjelentősebb fővárosában, Londonban váltja valóra az álmait. A tehetséges huszonéves a francia Christian Louboutin márkánál dolgozik egy nemes célért: cipőket javít, valamint megtanítja a fogyasztókat a cipők hosszú életének titkára - tehát, a luxusmárka piacra dobott cipőinek továbbhasználhatóságát menedzseli. Saját projektje, az Haute Couture Trash egy olyan szürrealista kollekció, amely kritikát fogalmaz meg a túltermelésről és a túlfogyasztásról is.
Egyetemi projektből kreatív társadalomkritika
Anna Haute Couture Trash kollekciója nem más, mint a koronavírus alatt zajló tanulmányainak a gyümölcse. Karantén ide vagy oda, az iskola a tanrend szerint ment tovább, így a cipőtervező egyetemistáknak, köztük Annának is, műhely és eszközök hiányában kellett megalkotniuk a teljes mesterképzésüket meghatározó projektjük alapjait.
„Diákként egy pékségben dolgoztam akkoriban, így adta magát a lehetőség, hogy egy megmaradt kenyérből készítsek cipőt. Az élelmiszer sorsa a szeméttelep lett volna, így a kidobás helyett kivájtam és inkább lábbelit készítettem belőle. Ezt követően más háztartási hulladékokhoz nyúltam, kukászacskót és tojásdobozt hasznosítottam a feladat megoldásához. Így állt össze a diplomakollekció alapja.
Miért ne használhatnánk fel olyan anyagokat, amelyek alapvetően nem cipőkészítésre vannak kitalálva?
A túltermelés felesleges termékei lehet, hogy nem tudják betölteni a saját funkciójukat, de attól még másra lehetnek alkalmasak” - meséli a társadalomkritikus projekt születését Melegh Anna.
Pécz Tekla: A fenntartható divat és a 3D technológia úttörője
Minden egyes alapanyag kincset ér, nem szabad eldobni
Melegh Anna a projektmunka következő fázisában azon dolgozott, hogy a kollekció végleges darabjai magas minőségű anyagokból készüljenek el. „A lábbelik más cipőgyárakban, a gyártási folyamat során lehullott bőrből dolgoznak. Az igazság az, hogy szeretek bőrrel dolgozni, mivel szerintem ez a legjobb anyag, amelyből lábbeli készülhet. Egyrészt, a bőranyagok 95 százaléka húsipari hulladék, tehát, ha a tömeges húsfogyasztás okán keletkezett bőrt nem használná fel a divatipar, akkor az kárba veszne.