„Made in…” – Mit rejt valójában a ruháid címkéje?

2024. november 24.
Attól, hogy helyben készült, még nem feltétlenül lesz fenntartható, környezetbarát és etikus gyártású egy ruhadarab
Attól, hogy helyben készült, még nem feltétlenül lesz fenntartható, környezetbarát és etikus gyártású egy ruhadarab
Fotó: Westend61/Getty Images

Manapság egyre többen keresik a választ arra, vajon tényleg jobb-e helyi gyártású ruhákat vásárolni, illetve mennyire megbízható a származási ország címkéje. A „Made in…” feliratok mögött sokszor bonyolult ellátási láncok húzódnak meg, amelyek jóval több szakaszból állnak, mint amire elsőre gondolnánk. A kérdés az, hogy a helyben készült ruhák valóban etikusabbak-e?

Amikor egy ruha címkéjén „Made in Poland” feliratot látunk, könnyen hihetjük, hogy teljes egészében ott készült a termék, pedig az anyagok és a részegységek gyakran több kontinensen áthaladva válnak késztermékké. A származási ország címkézésére vonatkozó szabályok országonként eltérnek, és sokszor nem tükrözik a valóságot.

Az USA-ban például csak akkor használható „Made in USA” felirat, ha az anyagok előállítása és a gyártás teljes szakasza az országban történik, míg az Egyesült Királyságban és az EU-ban lazábbak az előírások: egy ruhadarab akkor is viselheti az ország nevét, ha ott csak a végső átalakítás történt.

glamour plusz ikon A márkás holmikat könnyű megszokni, de azt nem, hogy mit kell tenni érte - Dr. Hevesi Kriszta a sugar jelenségről

A márkás holmikat könnyű megszokni, de azt nem, hogy mit kell tenni érte - Dr. Hevesi Kriszta a sugar jelenségről

A globalizáció és a gyors divat iránti igény tovább növelte a ruhák iránti keresletet, és csökkentette az ellátási lánc átláthatóságát – vajon a címkék tényleg hitelesek, vagy csupán elfednek egy kizsákmányoló rendszert?

A lokális divat környezetkímélő hatása

Egy ruhadarab útja hosszú és sokrétű: ritkán történik meg, hogy a nyersanyagok egyazon helyen jutnak el a termesztéstől a feldolgozáson át egészen a varrásig és az értékesítésig. Egyetlen póló vagy nadrág esetében is számtalan különböző helyszínen zajlik a gyártás – a pamut esetében például az alapanyagot egyik országban termesztik, majd egy másik helyen szövik anyaggá, és talán egy harmadik országban szabják, varrják késztermékké.

A helyben gyártott ruhák előnye elméletileg az, hogy nagyobb rálátást biztosíthatnak a márkák számára az ellátási láncukra, és helyben könnyebb is felelősségre vonni őket, ha például károsítják a környezetet. Ha egy gyár a közelben szennyezi a vízkészletet, a lakosság gyorsabban értesülhet róla, és nagyobb nyomást gyakorolhat a felelősökre. Ám az ellátási lánc legtöbbször globálisan behálózott:

hiába történik a varrás közelben, a flitterek, festékek vagy egyéb anyagok nagy valószínűséggel távoli országokból érkeznek.

Helyi vagy fenntartható darabok vásárlásakor az anyagok eredetét is érdemes megkérdezni, nemcsak a címkén szereplő országot. A Global Organic Textile Standard (GOTS) és hasonló tanúsítványok segíthetnek, hogy biztosak legyünk abban, hogy a ruhadarabunk mentes a mérgező anyagoktól.