Luxus az otthonban: A legnagyobb divatházak lakberendezési kollekciói
A lakberendezési kollekciók világában a luxusmárkák éppúgy formálják az otthonok hangulatát, mint a divat kifutóit. A legnagyobb divatházak nemcsak a ruházat, hanem a belső terek stílusában is iránymutatóak: egyedi bútorokkal, prémium minőségű kiegészítőkkel és különleges dekorációkkal hozzák el a luxust az otthonokba. A klasszikus eleganciától a merész, maximalista megoldásokig minden ízlés megtalálja a maga stílusát, miközben a tárgyak nemcsak a szépséget, hanem a márkák jellegzetes esztétikáját is tükrözik.
A divat és design összefonódásának számtalan megjelenési formáját ismerjük: korábban olyan divattervezők munkáit prezentáltuk, akik nemcsak a cipők és ruhák világában, hanem a bútorok és kiegészítők terén is otthonosan mozognak (szó szerint). Továbbá bemutattuk azokat a designereket, akik kilépve az építészet szigorú szabályrendszeréből a divattervezés végtelen lehetőségeiben lubickolhattak egy-két kollaboráció erejéig.
Régi tárgyak új élete – a restaurálás varázslata
Cikksorozatunk újabb epizódjában ezúttal olyan világhírű divatházak portfólióit vesszük nagyító alá, akik nemcsak testek, hanem enteriőrök felöltöztetésében is kiválóan teljesítenek.
Dior Maison
Lássuk be, egy magyar iparművészet-rajongót nehéz levenni a lábáról egy-két csinos porcelán étkészlettel, elvégre egy Zsolnay eozint, egy Viktória-mintás Herendit, de akár egy lüszteres, irizáló Hollóházi remekműveket sem könnyű túlszárnyalni.
A Dior Maison azonban kétségkívül a káprázatos étkészletek nagymestere – a XIX. századi brit porcelánfestési stílustól kezdve metszett kristálypoharakon és whiskey készleteken át egészen a színes, muranói üvegeket idéző tálakig mindent felsorakoztat a termékpalettájában. A home kollekciók stílusa éppen olyan, mint az 1946 óta bemutatott divatkiegészítők: klasszikus, kifinomult, időtálló darabok.
De felbukkannak kék-fehér porcelánmintás tapétacsodák, hol barokkos, hol provance-i, hol már-már coquette esztétikát idéző karosszékek, Philippe Starck ikonikus Miss Dior székkollekciója, valamint ékszerjellegű, míves evőeszközök is. És ha mindez nem lenne elég, érdemes szemügyre venni a díszpárnákat is, amelyeken a Dior sálak mesés mintái köszönnek vissza – ugyan a legtöbb darabot méretes Christian Dior feliratok tarkítják, szerintünk márkajelzés nélkül is felismerhetőek és káprázatosak lennének.
Hermès Home
A Hermès pokrócai és patentos, hajtott bőrtálcái a new money generation elengedhetetlen lakásdekorációs kellékeivé avanzsálódtak az elmúlt évek során (különös tekintettel a termékek bézs, fekete és narancs árnyalataira). A világhírű Hermès sálak ismeretében pontosan tudjuk, milyen kiemelkedő a márka mintatervezés terén, épp ezért szédítően unalmasnak hatnak a H betűvel fémjelzett, geometrikus takarók és díszpárnák.
Természetesen helyenként felfedezhető egy-két élénk colorblock darab, itt-ott stilizált állatmintával fűszerezve, és a márka klasszikus, letisztult stílusából kiindulva sem hat idegennek az általa képviselt lakberendezési irányzat.
De aki némi izgalomra vágyna, érdemes a hamutartók és tálcák világában elmerülni, ahol tüneményes színekben pompázó bájos rajzok, szürrealista jelenetek és Art Deco motívumok várnak minket tárt karokkal.
Az extrovertált emberek rejtett erősségei
DG Casa
Festett csempeminták, mély tónusú muranoi talpaspoharak, zebra-és leopárd printek, valamint egy nagy adag olasz életérzés: bemutatjuk a Dolce & Gabbana vibráló lakásdekorációs kollekcióját!
Csupa napfény, kabócazengés, friss bazsalikom, citrom-, espresso- és tengerillat. Tény, hogy nem a minimalista közönséget célozza meg, de
aki rajong a D&G maximalista, drámai ruhakölteményeiért, egész biztosan beleszeret majd egy-két Casa termékbe is.
Legyen az egy mediterrán hangulatú nyaraló, vagy akár egy letisztult, monokróm enteriőr, a színkavalkád kiegészítők garantáltan pozitív energiával töltik meg a teret – és a borsos árakat tekintve nem is bánjuk, hogy pusztán egy-két extravagáns darab is elegendő a dél-olasz atmoszféra megteremtéséhez.
Jó hír, hogy nemrég megszületett az évszázad kollaborációja a Bialetti és Dolce & Gabbana közösen tervezett kotyogós kávéfőző kollekció formájában, amelynek egyes példányai pártízezer forintért a gyűjteményünkbe kerülhetnek.
Versace Home & Lifestyle
Barokk mintázatok, gazdag díszítések és arany minden mennyiségben: a Versace Home kollekciója le se tagadhatná, hogy a Versace divatház termékcsaládjának sarja. Ugyan a tárgyak formatervezés vonalon nem mesélnek sokat, az aktuálisan korall-és csillagmintás, korábban pillangóktól és pálmalevelektől roskadozó, de leggyakrabban a Medusa logóval ellátott termékek díszítés terén abszolút kárpótolnak minket.
Mégis, hiába a Versace márkanév, az ikonikus Haute Couture ruhákkal ellentétben nem hagynak mély nyomot a home szekció termékei. A kollekció mind a vonalvezetés, mind a színkombináció, mind a mintaválasztás terén a kilencvenes évek lakástrendjeit idézi, a tárgyak áruk ellenére nem az időtlen eleganciát és kifinomult luxust tükrözik, sokkal inkább olcsó szuvenírnek hatnak.
Mentorok a sötétkamrában: magyar fotográfusnők a XX. században
Armani/Casa
Az Armani lakáskollekciója éppen olyan, akár egy jól szabott öltöny: tökéletesen passzol a viselőjéhez, időtálló, elegáns, igazi old money esztétika! A Versace kínálatával ellentétben az Armaninál bátran böngésszük a casa szegmens kínálatát, ugyanis ízig-vérig sikkes olasz design fogad minket, bárhova is siklik a tekintetünk.
Finoman ívelt sziluettek, néhol szigorú struktúra, helyenként lágy, krémes bőrkárpittal, vagy éppen mély tónusú fával és hűvös fémrészletekkel kombinálva. Színek terén visszafogott, klasszikus. A PASCAL karosszék gyönyörűen megragadja a legendás olasz divatmárka esszenciáját:
ha egy kiváló Cohiba szivar, egy prémium minőségű whiskey vagy éppen egy pár pazar bőr Brogue bútor lenne…
A munka egy folyamatos tanulás és kutatás - beszélgetés Horváth Judittal, az Iparművészeti Múzeum kurátorával
Ralph Lauren
A luxus, old money életérzést (és életstílust) példázó Ralph Lauren az elmúlt évtizedek során teljes mértékben kimaxolta a lakberendezés műfaját. A finom árnyalatú falfestékektől kezdve elegáns, antik formavilágot idéző bútorokon át ötcsillagos, selymes ágyneműkig minden egyes kategóriában remekel a világhírű divatmárka.
Egy lovardával és golfpályával keretezett amerikai, vidéki mansionben éppen ilyen kiegészítőket képzelünk el: tűzött Writer’s bőrfotel a sarokban, rajta egy gondosan elhelyezett finomkötött pokróccal (amelyen természetesen a Ralph Lauren ízlésesen elhelyezett, hímzett logója köszön vissza), egy szelíd egymillió forint értékű minimalista Fowler sakk készlettel koronázva az összképet.