A szépségideál talán örökké változni fog, ezért sem érdemes görcsösen megfelelni akarni valamilyen irreális testképnek - Beszélgetés Ladányi Beátával
Bár korántsem tipikus életút Ladányi Beátáé, izgalmakkal és örömökkel van tele. A Charmina márka tulajdonosaként már több mint tíz éve a nők külső és belső megszépítésével foglalkozik, pedig kislányként egyáltalán nem arra készült, hogy ruhákat tervezzen.
Mennyire volt tudatos döntés a ruhatervezés iránti elköteleződésed?
Tudom, hogy sokaknak már gyermekkorában az a vágya, hogy divattervezők legyenek, de nálam ez nem így történt. Szerettem rajzolni és több kreatív dologgal is foglalkoztam életem során, ami kapcsolódott a művészetekhez - lakberendezéssel, művészi virágkötészettel, üvegfestéssel -, de nem foglalkoztatott különösebben, hogy divattervező legyek, annak ellenére, hogy kamaszlányként még varrtam is magamnak a Burda szabásmintái, vagy ruhaüzletek kirakatában látottak alapján.
A nagymamám varrodában dolgozott, anyukám is sok ruhát vart, anyósomnak pedig saját ruhamárkája is volt a szocializmus idején, amikor amúgy sem volt egyszerű minőségi ruhadarabokhoz jutni - ez volt a Chateau - amely ruhamárkát sógornőjével, az akkor sikeres modellel, Csató Marival indították. Mégsem szerepelt a terveim között a divattal való foglalkozás – ez csak jóval később került elő. Az eredeti végzettségem közgazdász.
Hogyan indult akkor az alkotói pályád?
Először önismereti szakemberré váltam; úgy gondoltam, hogy segíteni fogok a nőknek az önbizalmukat növelve megtalálni a saját fényüket. Párkapcsolati coachingot tanultam és mediátorként is végeztem, mellette integrál tanácsadó is lettem, valamint családállítással is foglalkoztam. De egy idő után nemcsak lelki-érzelmi értelemben szerettem volna segíteni, hanem a külsőt illetően is, amihez kreatív eszköznek éreztem a stílustanácsadást, mert
Bőven volt miből meríteni: akadt, aki a lelki problémáival keresett meg minket, ám ehhez sokszor hozzávettük a külsejére vonatkozó javaslatokat is, illetve volt, aki csak a külsejét, stílusát szerette volna megreformálni, aztán a lelki elakadások, blokkok is megmutatkoztak, előkerültek az öltözködéséről szóló tanácsadás során.
Haute Couture divatbemutatóktól a Szegedi Kortárs Baletton át a mozivászonig: Beszélgetés Mojzes Dórával, a Dűne 2 jelmeztervező-asszisztensével
Hogyan jutottál el végül a divattervezésig?
Az ügyfelekkel való munka során találkoztam azzal a helyzettel, hogy mire már kiderült, milyen színeket, fazonokat, ruhákat keressenek -és ez a harmincas-negyvenes női korosztályból érkező vendégeket érintette főként-, nem találták meg az üzletekben a nekik megfelelő öltözéket. A nagyobbik lányommal elindított Charmina stílustanácsadói program része ugyanis egy olyan szolgáltatás is, hogy segítünk ruhatárat kialakítani, közös vásárlás során.