A fehérneműkben sokkal több a káros vegyület, mint gondolnád - válassz egészséges és környezetbarát terméket

2025. március 28.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete aggasztó eredményeket talált a műszálas alsóneműkben
A Tudatos Vásárlók Egyesülete aggasztó eredményeket talált a műszálas alsóneműkben
Fotó: Andrea Piacquadio / Pexels

Nemrégiben a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) nemzetközi kutatása aggasztó dolgokra világított rá a jelenleg forgalomban lévő alsóneműk anyagával kapcsolatban: veszélyes biszfenol vegyületeket mutattak ki bennük. Ebben a cikkben, a TVE vizsgálatának áttekintését követően, Kelemen Nórával, a Zöldgardrób.hu nevű fenntartható online ruhaüzlet alapítójával vázolunk fel lehetséges alternatívákat a fehérneműkre vonatkozóan, leginkább a biopamut fehérneműkre koncentrálva.

A TVE kutatásának eredményei arra világítanak rá, hogy az általunk mindennap használt termékekben jelen lévő vegyi anyagok egy része jelentős egészségügyi kockázatot hordozhat. Az egyesület uniós szinten szeretné elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek mérgező anyagok. Ők vezetik a ToxFree Life for All elnevezésű nemzetközi projektet, mely az egészségkárosító anyagok kockázatait csökkentené. Ilyen mérgező anyagok a biszfenolok is.

De miért veszélyesek a biszfenolok?

A biszfenol vegyületcsaládot világszerte nagy mennyiségben használják, elsősorban polikarbonát műanyagok és gyanták összetevőjeként, de textíliákban, például alsóneműkben is alkalmazzák színtartósítóként a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben. Közülük a legismertebb, a biszfenol A (BPA), már alacsony dózisban is károsíthatja a hormonrendszert, hatással lehet a termékenységre, a növekedésre, a sejtregenerálódásra, az energiaszintre, a magzati fejlődésre, illetve szerepet játszhat bizonyos hormonális zavarok kialakulásában is.

Világszerte a műszálas poliamid textilek nyolcvan százaléka kap színtartósító kezelést, és ugyanígy vegyi segédanyagokat használnak például a spandexhez és az elasztánhoz is. Ezek a színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, melyek a termékekben maradványként vannak jelen.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete százhatvanhat különböző alsóneműt vizsgált meg egy akkreditált nemzetközi laboratóriumban. Ezekből valamivel több mint száz könnyen elérhető és kapható Magyarországon. Az eredmények sokkolóak: a termékek harminc százalékában találtak biszfenol vegyületeket, és tíz százalékuknál az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó mennyiséget mértek. Egyes darabokban 301 mg/kg biszfenolt is kimutattak – ez a termék súlyának 0,03%-a, ami rendkívül magas érték.

glamour plusz ikon Kémnő volt a főzőműsorok királynője: Julia Childnak köszönhetően a nők főzéshez való viszonya megváltozott

Kémnő volt a főzőműsorok királynője: Julia Childnak köszönhetően a nők főzéshez való viszonya megváltozott

A nőknek szánt termékek tizenhét százaléka nagy mennyiségű biszfenolt tartalmazott, és ezek az alsóneműk túlnyomórészt műszálas anyagból készültek. Kiderült, hogy nem a gyártó, az ár vagy a szín befolyásolja döntően a szennyezettség mértékét, továbbá, hogy a pamutból készült termékek általában káros vegyszerektől mentesek vagy lényegesen kevesebb biszfenolt hordoznak.

Mi lehet a megoldás?

A kutatás során azt is vizsgálták, hogy mosással csökkenthető-e a biszfenolok mennyisége. Az eredmények szerint a káros vegyületek koncentrációja átlagosan 75%-kal csökkent egy mosás után. Azonban még így is minden minta az egészségügyi határérték felett maradt. Ráadásul a mosás során a biszfenolok a szennyvízbe kerülnek, ahol a környezetbe juthatnak, és ez potenciális veszélyt jelent az élővilágra nézve.

Érdekes jelenség, hogy egyes termékekben a mosás után több biszfenolt mértek, mint előtte. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a vegyi anyagok a termék különböző részeibe átszivárognak, például a gumis részekből az anyag más részeibe...

A Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint tanácsos pamut anyagú alsóneműt választani, mert ezek a termékek általában kevésbé szennyezettek. Érdemes továbbá használat előtt kimosni a fehérneműket, ez segíthet csökkenteni a vegyi anyagok koncentrációját. A gyermekek számára a száz százalékban természetes anyagok választása lehet a megoldás, hiszen a műszálas anyagok különösen veszélyesek lehetnek az érzékeny bőrükre. Emellett lényeges az is, hogy figyeljünk a tisztítószerekre: használjunk illatanyagmentes mosószereket, krémeket, tisztítószereket.

Üdv a biopamut fehérneműk világában!

A biopamut fehérneműk nemcsak egészségesebb alternatívát kínálnak, de a fenntarthatóság jegyében is remek választásnak bizonyulnak. Kelemen Nóra, a Zöldgardrób.hu alapítója elkötelezett híve a természetes alapanyagokból készült ruházatnak. Fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a biopamut fehérneműk az egészség és a környezeti tudatosság szempontjából is kimagasló előnyöket nyújtanak.

glamour plusz ikon Próbababa cukornádból, sörösüvegből polc - Ez a divat már nem olyan, mint amilyennek megismerted!

Próbababa cukornádból, sörösüvegből polc - Ez a divat már nem olyan, mint amilyennek megismerted!

A biopamut légáteresztő, természetes anyag, ami nem irritálja a bőrt. Ha tanúsított, káros vegyszerektől mentes eljárásokkal készül, biztosak lehetünk abban, hogy nem hatnak kedvezőtlenül az egészségünkre. Ez különösen fontos az alsóneműk esetében, hiszen érzékeny területeken viseljük őket, ahol az anyagok könnyebben felszívódhatnak a szervezetbe” – mondja Nóra.

A műszálas fehérneműk veszélyei

A műszálas ruhák, így az alsóneműk előállítása is különféle ipari folyamatokon keresztül valósul meg, amely során számos vegyi anyagot használnak fel. E vegyszerek egy része nemcsak a bőrre, de az egész szervezetre káros hatással lehet. „A szintetikus anyagokat gyakran olyan kemikáliákkal festik, amelyek bőrproblémákat – például ekcémát vagy kiütéseket – okozhatnak, de egyre több kutatás utal hormonális zavarokra és autoimmun betegségekre is” – hangsúlyozza Nóra.