Karl Lagerfeld, aki a tárgyakat csak gyűjteni szerette - nem birtokolni
Karl Lagerfeld temérdek fényűző tárggyal töltötte meg temérdek fényűző otthonát. A Sotheby’s árveréssorozat előestéjén Hamish Bowles emlékezik meg a divattervező kincseiről. A divatikon 1990-ben a Vouge-nak adott interjújában azt mondta magáról, hogy „Valójában egy kiábrándult lakberendező vagyok, aki gondosan ügyel a tökéletességre és a részletekre.”
A több nyelven beszélő alkotóművész – tervező, fotográfus, író, géniusz és szenvedélyes gyűjtő – csaknem ugyanazzal a forradalmi lelkesedéssel nyúlt lakókörnyezetéhez, ahogyan a divathoz: a szédítően nosztalgikus romantikából úgy váltott át meghökkentő modernizmusba, ahogy képzelete és a korszellem engedte. „Egyik napról a másikra is képes vagyok pálfordulatot venni”- jegyezte meg.
Miután Lagerfeld műkincseit az elmúlt években néhány nevezetes aukción már elárverezték, most a Sotheby’s további több ezer tárgyat bocsát árverésre a védjegyévé vált ujjatlan bőrkesztyűitől, szeretett birman macskájának, Choupette-nek etető tálkájáig. A hagyatékot összesen nyolc online és élő aukcióból álló eseménysorozat során árverezték el - ez utóbbi Monacóban, Párizsban és Kölnben - 2021 november és 2022 márciusa között.
Bár a tárgyak Lagerfeld életének utolsó rezidenciáiból kerültek elő, nagy részük a tervező egykori életét idézik. 1970-ben például, miközben Lagerfeld a két világháború közti időszak nosztalgiáját visszatükröző egyhangú szabásaival átalakította a Chloé divatházat, az Art Deco néhány elhanyagolt zsenijétől már elkezdte begyűjteni a stílust képviselő világklasszis remekműveket - vacsoravendégei a híres Normandie nevű óceánjáróról származó gigantikus lakkozott étkezőasztalnál ültek.
A párizsi Saint-Sulpice közelében édesanyjától kapott nagy belmagasságú lakásának stílusos berendezése pedig a Chloé divatfotózásokhoz szolgált magasztos mise-en-scéne-ként, ahol olyan kiváló fotóművészek fordultak meg, mint Helmut Newton és David Bailey. „Természetesen minden egyes általam megalkotott kordíszlet hatással van a munkámra” - jegyezte meg Lagerfeld.
Deco után kórházi beszállító
1975-re Lagerfeld ugyanakkor megunta a Deco-t. „Tökéletesnek tűnt, de csak egy díszlet volt” – magyarázta később. „Már nem tetszett, ezért mindent eladtam.” Az Émile-Jacques Ruhlmann vagy Jean Dunand nevével fémjelzett műkincsek Michael Chow restaurátor és felesége, a divatikon Tina, illetve a Pompidou tulajdonába kerültek, miközben Lagerfeld már egy kórházi beszállítótól berendelt indusztriális bútorzattal teremtett új hangulatot.