Az elit divatklub: Az Hermès bravúros értékesítési stratégiája
Az Hermès a márka 187 éves fennállása alatt gyakorlatilag a luxus szinonimájává vált – különösen az olyan ikonikus termékeknek köszönhetően, mint a Birkin, vagy kistestvére, Kelly. De nemcsak a kifinomult és időtlen designhoz, magas minőségű anyaghasználathoz, precíz kivitelezéshez vagy koherens működéshez köthető siker: a márka hírneve valójában többet köszönhet a gondosan kialakított vásárlási stratégiának, mint maguknak a termékeknek.
Divattörténeti kitekintés
Az Hermès története 1837-ben indult Párizs szívében, amikor Thierry Hermès, hámkészítő mester megnyitotta első műhelyét a rue Basse-du-Rempart utcában. Az iparos érzékenyen reagált a korszak igényeire: ügyfelei könnyedségre és eleganciára vágytak, és Hermès munkái pontosan ezt testesítették meg. A hámok, amelyeket készített, nem csupán funkcionálisak, de időtállóak és kifinomultak voltak, amit az 1867-es párizsi világkiállításon egy rangos díjjal is elismertek.
A családi vállalkozás később Thierry fia, Charles-Émile Hermès keze alatt virágzott tovább, aki 1880-ban a Faubourg Saint-Honoré 24. szám alá költöztette a műhelyt, és megnyitotta az első Hermès üzletet. Itt a mesterségbeli tudás és az egyedi megrendelések találkoztak, a hámok és nyergek pedig az európai elit körében váltak keresetté. A XX. század elején Émile Hermès vezetésével a ház új korszakba lépett: a társadalmi változásokra reflektálva bővítette kínálatát bőráruval és egyedi táskákkal.
Egy kanadai út során Émile találkozott a katonai járműveken használt cipzár forradalmi technológiájával, amelyet az Hermès táskákban kezdtek alkalmazni, ezzel jelentősen megelőzve korukat. Nem csupán az innováció, hanem Émile művészetek és tárgyak iránti szenvedélye is meghatározta a ház szellemiségét: a gyűjteményei inspirációt adtak a ház jövőbeli alkotásaihoz.
Az 1920-as és 1930-as években az Hermès folyamatosan bővítette kínálatát, a golfdzsekitől kezdve az ékszereken át a selyemsálakig, amelyek 1937-es debütálásuk óta a márka ikonikus szimbólumaivá váltak. A Hermès mindig is érzékenyen ötvözte az időtlen eleganciát és a kor újításait, így nemcsak az életstílust, hanem a divattörténetet is formálta.
It’s not a bag, it’s a Birkin
Így szól a mondás a Szex és New York egyik ikonikus jelenetében (egészen pontosan a sorozat negyedik évadának tizenegyedik epizódjában), amikor is Samantha Jones képtelen megvásárolni hőn áhított piros Birkinjét, és egy többéves várólistára kényszerül. A vásárlási stratégia – főleg a Birkinek esetében – ma már nem egészen így működik, de kétségkívül magában hordozza a Hermès filozófiájának esszenciáját, miszerint
a vásárlónak várnia kell, hogy elérkezzen az ő személyes Birkin-pillanata.
Szintén valid információ, hogy egy utcáról betévedt vásárló nem bökhet rá a kirakatban látott kiállítási darabra, hogy ő bizony ezt a táskát ma hazaviszi. A Hermès bravúros értékesítési módszere a bizalom kiépítésében rejlik: minél több terméket vásárolunk és minél koherensebb ritmusban, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a saját értékesítőnk egyszer felajánl nekünk egy táskát.