Igen, tényleg boldogabb lehetsz bizonyos színektől - szakértő segít kiválasztani a tökéletes árnyalatokat
A színek jelentőségét nem tudjuk, és nem is érdemes vitatni. Mára sokszorosan bizonyított tény, hogy a különböző árnyalatok különböző hatással vannak ránk, legyen szó az általunk látott színekről, vagy éppen azokról a tónusokról, amelyekkel megkínálunk másokat mondjuk az öltözködésen vagy az otthonunkon keresztül. Színtanácsadót kérdeztünk, mire figyeljünk a színválasztás során.
„A színek mindig is foglalkoztatták az emberiséget, erről tanúskodnak a kulturális történetek. Vegyük példának a népviseletet, amely bizonyos formában a világ minden részén megjelenik. A színek az egyes kultúrákban különböző jelentéssel bírnak, gyakran üzennek a ruha viselőjének társadalmi vagy családi státuszáról illetve származásáról” – kezdi a beszélgetést Tolnai Luca színtanácsadó, stílustanácsadó.
Majd gyorsan hozzáteszi, hogy ma már nem feltétlenül a kulturális jelentésük alapján választjuk meg színeinket, sokkal inkább egyéni adottságainkhoz, élethelyzeteinkhez passzoló árnyalatokat keresünk. „Pontosan ebben tud segíteni a színtanácsadás, melynek során az egyedi bőrtónust figyelembe véve a vendégem legfrissebb, legtermészetesebb színeit keresem. Ehhez a 3D színelméletet hívom segítségül, hideg-meleg, élénk-tört és világos-sötét spektrumon keresem a bőrrel leginkább harmonizáló árnyalatokat.”
Elmondása szerint, bár a színtanácsadáson mindig meghatároz egy színtípust, a színekhez való viszonyunk valamennyire egyedi: sokat számít, milyen impulzusok értek bennünket, milyen visszajelzéseket kaptunk egyes árnyalatokkal kapcsolatban életünk során, és az is, hogy az életünk mely szakaszában járunk épp.
A színek valójában hullámhosszok, hatással vannak a hangulatunkra, közérzetünkre. A rövidebb hullámhosszú színek, mint amilyen a lila, kék és zöld, nyugtató hatással vannak az emberre, míg a hosszabb hullámhosszúak – sárga, narancs, piros – energizálnak és hamarabb megragadják a figyelmünket.
Az önmagunkon hordott színek jelentősége
„Az emberek nagy része az élete során intuitíven megtalál magának egy-két olyan árnyalatot, ami szépen kiemeli és harmóniában van vele, de rendszerbe foglalni, megfogalmazni, hogy mi miért működik, már nem mindig sikerül. Ráadásul ma már óriási mennyiségben termelik a ruhákat, nem csoda, hogy a fogyasztók elvesznek ennyi szín és minta között. Sokszor elbizonytalanodnak, és felesleges vásárlásokba hajszolják magukat.
Biztosan sokan ismerik azt a helyzetet, amikor bemennek egy ruhaüzletbe, meglátnak egy ruhát, beleszeretnek, megvásárolják, de később egyszer sem veszik fel, mert rájönnek, hogy valójában nem áll jól az adott szín” – magyarázza Tolnai Luca. A színtanácsadás gyakorlati segítséget jelent annak érdekében, hogy megismerjük, milyen színek állnak jól nekünk, arról nem beszélve, hogy az önismereti folyamatunk része is lehet.
Ám a színek nemcsak ránk hatnak, de a környezetünkre is. Luca ügyfelei között többen is voltak, akik egy új munkahelyen akartak jó benyomást kelteni, ezért fordultak színtanácsadóhoz.
„Az irodai világban népszerűek a sötétebb színek, amelyek komolyabbnak hatnak, a viselésüknek köszönhetően az emberek professzionálisabbnak tűnhetnek. Ehhez képest egy színész vendégem egészen más szempontok alapján tekint a színekre, azért fordul hozzám, hogy egy adott szerephez is tudatosabban válasszon ruhát."
Színek rajtunk és körülöttünk
A színek nem csak az öltözködésben játszanak fontos szerepet, otthonunk árnyalatai épp úgy hatással vannak ránk, mint a ruhánkéi. A színeknek hatalma van a hangulat és az atmoszféra megteremtésében, és az otthonunk különböző helyiségeiben alkalmazott árnyalatok jelentősen befolyásolhatják érzéseinket és gondolatainkat. Amikor a lakás különböző részeinek színeiről gondolkodunk, érdemes figyelembe venni a funkciójukat, a helyiség tájolását, a fényviszonyokat és az ott töltött időt is.
A hálószoba például egy olyan hely, ahol pihenni és regenerálódni szeretnénk, ezért ideális, ha nyugtató és pihentető, törtebb árnyalatokat választunk. A konyhában már egészen más a helyzet, itt töltünk időt családunkkal és barátainkkal, ennek megfelelően ide olyan színeket érdemes választani, amelyek meleg és barátságos hangulatot teremtenek.
Amikor színeket választunk otthonunk különböző helyiségeibe, érdemes őket egymással is összehangolni. Ha például egy árnyalat megjelenik egy szobában, egy másik szobában visszaköszönhet a kiegészítőkben. Végül szakértőnk még kiemeli, hogy sose keverjük össze a ruházkodásban ismert alapszabályokat a lakberendezési szabályokkal.
„Az emberi bőrön teljesen másképp mutat egy árnyalat, mint a falon vagy akár egy bútordarabon. Ami nekünk jól áll, nem biztos, hogy az otthonunkban is ugyanazt a pozitív hatást kelti."