Így lehet a tiéd Carrie Bradshaw álomgardróbja – praktikus tippek és trükkök divatszakértőktől
Az ember kortól és anyagi helyzettől függetlenül tökéletes gardróbról ábrándozik. Lássuk, milyen tanácsokkal látnak el divatszakértők, hogy minél büszkébbek lehessünk ruhatárolónkra!
Azt hiszem, minden kis lakásban élő divatrajongó nő ábrándozik egy gardróbszobáról. Akinek pedig van, biztos nagyobbat, magasabbat, szélesebbet, világosabbat, stílusosabbat szeretne. De mi lenne, ha kis időre félretennénk ebbéli vágyainkat, és megpróbálnánk beérni azzal, ami a miénk?
Cipők és táskák, mint szobadíszek
A lábbeliket sokan zárt cipősszekrénybe teszik, mások nyitottba, divat eredeti dobozukban egymásra pakolni, cipőmániások a legszebb darabjaikat szobadíszként állítják ki. Vajon hogyan rendszerezi a híres Reka Vago cipő- és táskamárka alapító-tulajdonosa, Vágó Réka a saját cipőit? „Ezen módszerek kombóját használom – a cipőtől függ, hogy hol és hogyan tárolom. Amiket napi szinten rohangáláshoz hordok, a legkönnyebben elérhető helyen vannak, általában az előszobai cipőtárolóban.
Az extra és kényes anyagokból készült, díszített modellek és a csizmák – amiket fektetve tárolok –, dobozban pihennek, így nem porosodnak. Tisztítva rakom el őket, az alkalmi cipőket belül is kitörlöm, és amikor kellenek, szép tiszták – mintha újak lennének! A gyakran használt magas sarkú, szandál és egyéb cipő a ruhásszekrény aljában, színek szerint sorakoznak, hogy átlássam őket, mikor ruhát választok.”
Réka a táskáit szintén könnyen elérhető, bár kissé szokatlan helyen tartja. „Erre most egy fotelt használok. Nem a leghelytakarékosabb megoldás, de sosem szoktam ott ülni. Az alkalmi táskák pormentesen, textilzsákban vagy dobozban, polcon vannak.” Réka az alkalmi cipőit, táskáit használat után, a gyakran viselt darabokat használat előtt tisztítja meg.
„A kisebb porfoltokat könnyen le lehet szedni, ha viszont szennyezettebbek, rögtön letakarítom. Arra is figyelek, hogy a hétköznap használt darabjaim egyrészt minőségi anyagból készüljenek, és könnyen tisztíthatók legyenek. Az alkalmi holmiknál nincs kitételem, lehetnek gyöngyösek, kristályosak, lakkozottak – a lényeg, hogy extrán nézzenek ki!”
Reneszánszukat élik a pláza-márkák
Az átláthatóság mindig jó
A tárolásról kérdezem Császári Zitát azaz Personalshopper Zipyt is, aki hazánkban elsőként kezdte el a személyi stylist szolgáltatást 2010- ben (personalshopper.hu), előtte évekig dolgozott stylistként divatmagazinoknál. „Fontos szabály, hogy a szekrényben minden szem előtt legyen, mert reggelente gyors döntéseket hozunk a szettünket illetően. A rend titka: megszabadulunk a felesleges ruhadaraboktól, nem vásároljuk túl magunkat, és koncepció szerint pakolunk a szekrénybe.
Egy rendezett ruhatár már csak illatosítóra szorul. A táskákat, cipőket kitömöm, és porzsákba vagy dobozba teszem, a ruháknál pedig figyelek a mosószerre és arra is, milyen vállfát használok, nehogy deformálódjon a vállrész. Ha megtehetjük, egy vállfára csak egy ruhát akasszunk. Nálam kizárt, hogy egyik ruhával eltakarjam a másikat, akkor inkább selejtezek. A mély szekrénynek sem vagyok híve – tegyünk a hátsó részére ágyneműt vagy törölközőt. Ha ruhákat pakolunk oda, azonnal eldől a sorsuk: soha senki nem fog benyúlni értük.”
A hosszú befektetésnek szánt, értékes alapdarabjaink speciális törődést igényelnek. Ezeket érdemes módjával használni, így minden alkalommal örömet okoznak és kevésbé viseltesek. „Ne kombináljunk olyan cuccokat, amik összefoghatják, megrongálhatják egymást, és figyeljük az időjárást is! Nekem ázott már el prémium hasított bőr kabátom” – egészíti ki Zita.
Óvjuk környezetünket!
Megkérdeztem Mengyán Eszter újságírót (holyduck.hu), akinek szakterülete a fenntartható divat, és rendszeresen tart előadásokat a környezettudatos öltözködésről, emellett szín- és stílustanácsadó, milyen tippjei vannak azok számára, akik csak mostanában kezdik beépíteni életükbe ruháik gondos ápolását. „Először is, ne vágjuk ki a címkét (vagy tegyük el, fotózzuk le), mert hasznos kezelési útmutatót tartalmaz a mosással, vasalással, szárítással kapcsolatban.
Régen öblítőfüggő voltam, de a környezet védelme miatt természetes alternatívára váltottam. Egyre csökkentettem a mennyiséget, majd áttértem környezettudatosabb mosószerekre, mosószódára és mosószappanból készített házi mosószerre. Öblítőnek ecetet, illóolajat és mosóparfümöt használok. Egyébként túlzásba visszük a mosást, sokszor elég lenne kiszellőztetni éjszaka a ruhát. Vannak, akik a farmert a fagyasztóba teszik, én maradok a friss levegőnél.
Anyukám tanította, hogy a nap is jól fertőtlenít, de csak masszívabb anyagokat – mint a farmert, az ágyneműt vagy lepedőt szellőztetem így, amit kell, kifordítva –, mert kiszívja a színeket.” Eszter szerint kevesebb ruhával könnyebb megfelelően bánni, az átlátható gardróbszekrénynek köszönhetően pedig ruháinkat jobban kihasználjuk.
„Ha már egyszer elkészült az a ruha, próbáljuk meg minél többet hordani – egy brit kampány szerint legalább harmincszor”. Ma a divatipar igen környezetszennyező és kizsákmányoló, ezért is elengedhetetlen a tudatos vásárlás.
Vásároljunk úgy, hogy a legkevésbé ártsunk a környezetnek.
„Egyszer tizenhárom hónapig nem vettem magamnak ruhát, cipőt, táskát, kiegészítőt, közben teljesen megváltozott az életem: újra felfedeztem a ruhatáramat, megismertem a stílusomat, rájöttem, hogy a ruháimat sokkal kreatívabban lehet kombinálni, mint hittem. Azóta csak cipőt vásároltam újonnan, minden mást másodkézből vagy magyar tervezőtől szereztem be. Igyekszem használt ruhákat keresni, de nem csak turiban.
A vintázsüzletek, secondhand-boltok, garázsvásárok, online piacterek tele vannak fantasztikus darabokkal! Egyre többen kezdünk el újra varrni, megtanulunk szőni, hímezni. Hasznosak a divattal kapcsolatos workshopok, tanfolyamok, utána jobban megbecsüljük a hazai kézműveseket, tervezőket. A pénzünkkel szavazhatunk egy fenntarthatóbb, környezettudatosabb világra.”
Szanada Hirojuki évtizedek óta játszik együtt Hollywood legnagyobb színészeivel, mégis csak most fedezte fel magának a nagyközönség
Önismereti tréning
A selejtezés szintén hozzátartozik gardróbunk ápolásához. Erről is érdeklődtem Eszternél. „Praktikusan tavasszal és ősszel érdemes selejtezni, ilyenkor átnézzük, mi az, amit szívesen viselünk, mit adnánk tovább másoknak, mit kell megjavítani, például elvinni cipészhez De bármikor jó szelektálni, különösen, amikor túl vagyunk egy életszakaszon, és szeretnénk újradefiniálni magunkat. Sok módszer van a Marie Kondótól kezdve a különböző kapszulagardrób-recepteken át, mégis a legfontosabb, hogy ismerjük önmagunkat. Ha nem tisztult le, kik vagyunk és mit szeretnénk elmondani a ruháinkkal, nehezebb szelektálni.
Önismeretünk fejlesztésére jó pár hónapos vásárlásstop is.
A szelektálással kapcsolatban megkérdeztem Zitát is, hogy miktől érdemes megválnunk, és miket őrizzünk meg mindenképpen. „Nézzük át ruhatárunkat, mely darabokban érezzük jól magunkat, melyek jó állapotúak, melyekhez kötődünk érzelmileg. Persze azt is gondoljuk át, miket nem veszünk ki soha a szekrényből, vagy nyűttünk el. Utóbbiaktól könyörtelenül meg kell válni, mert »zajt« keltenek, nem szolgálnak örömünkre. Amikhez »csak« érzelmileg kötődünk, megtarthatjuk, de különítsük el, megint csak azért, hogy ne zavarja a hasznos ruhatárat. A rendszerezési folyamatnak a célja, hogy jól variálható, aktuális, praktikus gardróbot kapjunk.”
Sylist: Csillag Szilvia
Smink: Kiss Csilla
Haj: Körösi Krisztián/CULT