A Foncière Budapest csapata a letűnőben lévő, de világviszonylatban utánozhatatlannak mondható budapesti műhelykultúra előtt is szeretne tisztelegni

2025. február 2.
A véletlen hozta össze a Foncière Budapest alkotóit
A véletlen hozta össze a Foncière Budapest alkotóit
Fotó: Jámbor Zsófia

Úgy tűnik, a mára szinte láthatatlan magyar műhelykultúra, ami évszázadokon át bepillantást engedett a kézművesek világába, közel sem a múlté – köszönhetően a Foncière Budapest csapatának, akik egy Andrássy úti palota udvarában alkotnak a slow design jegyében.

Az Andrássy útról sokaknak minden bizonnyal a luxusüzletek, a turistaáradat, vagy a Párizst idéző hangulat jut eszébe – és persze a lenyűgöző épületek. Ez utóbbi alól az Andrássy út 2. szám alatt található, közel száznegyven éves Foncière-palota sem kivétel, aminek kovácsoltvas kapuján belépve valóságos ékszerdobozra bukkanhatunk – ez a Foncière Budapest műhelye.

Sokszínűen homogén

A márka mögött álló tervezők 2021-ben álltak össze Hertzka András nagy múltú vállalkozó és művészetpártoló jóvoltából, hogy megalapítsák a Foncière Budapestet, ami kisebb-nagyobb átalakulásokkal mára öt alkotót fog össze. „A véletlen hozott össze minket, és úgy adódott, hogy a munkánk minősége és az egymás iránt érzett szimpátia, valamint a nézeteink is több dologban megegyeztek, így szoros kapcsolat alakult ki közöttünk” – mondják.

Az öt alkotó: Dénes Petra, aki alternatív anyagfelhasználással kelti életre táskáit és kiegészítőit, Edőcs Márta ékszereiben előszeretettel játszik a matt üvegfelületekkel és az ezüsttel, a szintén ékszertervező Kecskés Orsolya kísérletező alkotásaiban ismétlődő formákból építkezik, Uzsaly Márton festőművész a mozgásra, valamint az emberi testre és annak környezetére fókuszál festményein, illetve Varga Flóra, aki a dizájn és képzőművészet határaival kísérletezik mintahangsúlyos öltözékein, lakástextiljein és kollázsain keresztül.

A Foncière keretein belül is alkot Dénes Petra
Fotó: Courtesy of Foncière Budapest @foncierebudapest

Az eltérő művészeti háttér és stílus ellenére több minden is közös nevezőt jelent a Foncière-tagok életében. „Nálunk nagyon nagy a hangsúly a kivitelezésen, a munkáink nagy részét mi készítjük, és ez az alkotói attitűd talán nem általános itthon. Nem célunk megfelelni a trendeknek, sőt az a meglátásunk, hogy a világ egy része afelé változik, ami szerintünk élhetőbb és fenntarthatóbb rendszer.” Ezek miatt a fenntarthatóságot, a kortárs tárgykultúra iránti elkötelezettséget és a magas minőséget egyértelműen őket összetartó elemekként jelölik meg.

Régi Budapest új köntösben

A Foncière Budapest csapata a letűnőben lévő, de világviszonylatban utánozhatatlannak mondható budapesti műhelykultúra előtt is szeretne tisztelegni. „Budapestnek jellegzetessége volt egykor, hogy egymást érték a műhelyek az utcaszinten, a készítő és a vásárló között pedig közvetlen kapcsolat volt. Ezt a műhelykultúrát és személyességet szeretnénk újjáéleszteni, valamint azt a vásárlási élményt kínálni, amiben az érdeklődő tényleg különlegesnek érezheti magát” – magyarázzák.

Ezt a szemléletmódot nemcsak filozófiájuk, hanem üzlethelyiségük is tükrözi. A Fonciére-palota bejáratával szemben található, udvarra nyíló helyszín szíve a letisztult showroom, ahol a látogatók egy finom tea vagy kávé társaságában is elidőzhetnek, hogy elbeszélgessenek az alkotókkal, és akár egyedi megrendelést is leadjanak. A showroomból ütőérszerűen ágaznak el a tervezők műhelyei, amik valóságos labirintusként hálózzák be a palota földszintjét, és ahol a Foncière Budapest tagjai olyan nem mindennapi technikákat alkalmaznak, mint a textilmarás vagy a koloccolás.

glamour plusz ikon Természetközeliség és letisztult dizájn Bali ihletésében: a Czucz Studio filozófiája

Ezért nem jó ötlet újratölteni a PET palackot - többet árthat vele, mint gondolná!

A csapat elmondása szerint javarészt olyanok keresik fel őket, akik megunták a nagy boltok termékdömpingjét, és a gyorsaság helyett megbízható minőséget szeretnének kapni az alkotókkal való személyes kapcsolaton túl. „Szerintünk ez a különleges helyzet, ahogyan nálunk működnek a dolgok, hasonlóan különleges embereket vonzanak” – hangsúlyozzák. Vásárlóik leggyakrabban előzetes egyeztetéssel látogathatják őket, azonban minden hónap első péntekén nyitott napot tartanak, amiről Instagram-felületükön értesítik követőiket.

Sikert sikerre

Az elmúlt évek példái is bizonyítják, hogy sikeres az alkotók együttműködése. Egyik legemlékezetesebb projektjük a 2022-es Budapest Design Weekre készített látványos fainstallációjuk, amihez a Kolonaaddal kollaboráltak, valamint a szintén a Kolonaaddal megvalósított, tavalyi S/alon Budapest lakástrendkiállításon való megjelenésük, ahol első lakberendezési kollekciójuk, a többek között poháralátéteket, plédet, gyertyatartókat és kanalakat is felvonultató Back to Home debütált.

A kitelepüléshez több köbméter, kézzel döngölt homokot használtak fel, majd egyenként szúrtak bele búzaszálakat, amiket a kiállítást megelőző napokban arattak Nógrád megyében – ezek után talán nem is meglepő, hogy a standjuk osztatlan sikert aratott a látogatók körében. A közös munka ellenére az alkotók egyénileg is építik a karrierjüket. Márton grandiózus festményeivel például egy hatemeletes, nyolcvanszobás luxushotelben is találkozhatunk a Comói-tó mellett, míg Márta idén nyár elején részt vett a New York-i MAD múzeum évi ékszerkiállításán.

A Back to Home kollekció, mely többek között poháralátéteket, plédet, gyertyatartókat és kanalakat is felvonultat
Fotó: Courtesy of Foncière Budapest @foncierebudapest

Emellett saját, egyedi márkáikon és projektjeiken is dolgoznak: Petra a CMD_Z égisze alatt készít telefontokokat, kulcstartókat, kártyatartókat és kesztyűmadzagokat, Flóra kapszulakollekcióit Gihon FED néven találjuk, míg Orsolya nevéhez köthető többek között a Budapest Jewellery Week elindítása.

Tervek és kihívások

Hazai művésznek lenni és fiatal márkát egyengetni közel sem egyszerű dolog, azonban a Foncière Budapest csapatának kitartása és találékonysága minden nehézségen átlendítette őket az elmúlt évek során. „Mint minden önállóan dolgozó tervezőnek, nehéz olyan platformot találni, amin gazdasági szempontból is érdemes szerepelni, ezért is igyekszünk megerősíteni a brandet, és saját kézből értékesíteni a munkáinkat” – vallják. Emellett idén csatlakozott hozzájuk Pichler Anna, aki tanácsadóként különösen pozitív változást hozott a márka életében.

És mit tartogat a jövő? A Foncière Budapest karácsonyi vására minden évben kiemelkedő esemény a márka életében. Emellett szeretnének láthatóbbá válni a hazai dizájnszcénában, amihez a – rájuk egyébként is jellemző – határfeszegető, kísérletező eseményeikkel és a budapesti műhelykultúra melletti kiállással igyekeznek hozzájárulni.

Örülnénk, ha mások is követnének minket, hogy érthető formátummá fejlődhessen ez a fajta vásárlás.

A Foncière Budapest termékpalettájának hála tehát nemcsak a kortárs dizájn olyan darabjaival távozhatunk, mint konyhai kiegészítők, vázák vagy egyedi ékszerek, hanem hangulatos festményekkel, sőt limitált szériás táskákkal és öltözékekkel is gazdagodhatunk. Legfőképpen viszont a csapat nyitottságát, a felhőtlen beszélgetéseket, és Budapest történetének egy kis szeletét vihetjük magunkkal. Mindezek épp olyan hosszú távon kísérnek el bennünket, mint a brand utánozhatatlan alkotásai.