Az elmúlt negyven év filmtörténetének legemlékezetesebb ruhakölteményei
Mi tesz egy filmjelenetet igazán emlékezetessé, sőt, ikonikussá? Egy fülbemászó zenei aláfestés, egy bravúrosan komponált kompozíció, egy izgalmas forgatókönyv, megfelelő dramaturgiával és kiváló színészi munkával megtámogatva.
És persze: egy jó ruha. Bizony, nem is gondolnánk, hogy adott esetben egy statement ruhadarab hozza meg az igazi, átütő sikert, és gondoskodik róla, hogy a nézők 40 év múlva is épp oly hevesen (ha nem jobban) vágyjanak a filmvásznon látott tervezői darabra, mint a produkció debütálásakor.
Dirty Dancing (1987)
Ki ne emlékezne a Dirty Dancing utolsó táncjelenetére, amikor Johnny színpadra invitálja a sarokba ültetett Baby-t, aki végre nagyközönség (és kiváltképp saját családja) előtt mutatja be az elmúlt hetek alatt megszerzett lenyűgöző tánctudását?
Az ikonikus emelésnél csak a bemutató közben viselt kecses ruha emlékezetesebb – az alacsony derékvonalú, könnyed esésű chiffon szoknya, a szűk, csónaknyakú felsőrész, a két szekciót összekötő hímzett öv, és a káprázatos, lágy pasztellrózsaszín árnyalat örökre elrabolta a szívünket. Nem is csoda, hogy a két főhős finálé során viselt összeállítása (a kigombolt rövid ujjú ing és fekete nadrág, valamint a szóban forgó ruha) 1987 óta rendszeresen vissza-visszatér halloweeni és farsangi kosztümként.
Jessica Rabbit (1988)
Ugyan a Jessica Rabbit jellegzetes homokóra alakjára szabott rózsavörös, csillámló estélyi nem egy kézzel fogható darab, az animációs filmkészítők csillagos ötöst érdemelnek minden idők egyik legikonikusabb összeállításának (és női karakterének) elkészítéséért.
A hosszú, lila kesztyűkkel kombinált szívdekoltázsú, pánt nélküli ruha, magas combkivágással azóta számtalan verzióban elkészült a valóságban (bár még mindig várunk a magas minőségű, nem-jelmez estélyire), természetesen az elmaradhatatlan vörös hajzuhataggal és rubincipellőkkel párosítva.
Ha egyetlen rajzfilm élőszereplős megvalósításának szurkolunk, egyértelműen a Roger Rabbit lenne az – noha ez a mű eleve egy izgalmas hibrid.
Micsoda nő (1990)
A ’90-es évek ’Micsoda Nő’ című filmklasszikusának egyik legbájosabb jelenete, amikor Julia Roberts, avagy Vivian Ward tűzpiros, ejtett vállú estélyiben kacarászik, miközben a Richard Gere által alakított Edward Lewis egy káprázatos nyakékkel teli dobozt zár be az orra előtt. Nos, egy ilyen lélegzetelállító kelmében bizony mi is önfeledten viháncolnánk.
A hosszú, fehér szaténkesztyűvel párosított tűzpiros ruha Jessica Rabbit említett összeállításához képest jóval elegánsabb összképet alkot, a finoman felcsavart franciakonty és klasszikus, piros rúzs pedig csak cseresznye a habon!
Szex és New York (1999)
A Szex és New York hat évadával és két mozifilmjével természetesen nem egyetlen ikonikus ruha-pillanattal büszkélkedhet, de ha mindenképpen egy jelenetre kéne limitálnunk a kategóriát, egyértelműen Carrie újságpapír mintázatú ejtett nyakú aszimmetrikus ruháját választanánk, John Galliano 2000-ben bemutatott AW kollekciójából.
Ha valakinek esetleg nem rémlene az ominózus filmkocka, főhősnőnk a balul elsült affér után felkeresi Mr. Big volt feleségét, Natashát, és „nemcsak házasságát, hanem az ebédjét és tönkreteszi”.
Szerencsére a felejthetetlen darab egy jóval boldogabb pillanatban is visszatért a filmvászonra, mégpedig a Szex és New York 2 mozifilmben, amikor is Mr. Big „Vegyél fel valami dögös ruhát – 9-re foglaltam asztalt” sorokkal csábítja le régi lakásából Carrie-t, ő pedig az újságpapír oldalaival tarkított ruhakölteményben tipeg le a jól ismert manhattani lépcsőn.
Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt (2003)
Ki gondolta volna, hogy a Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt című romantikus limonádé filmprodukcióban fog megjelenni minden idők egyik legismertebb és legszebb estélyi ruhája?
És ki gondolta volna, hogy ez a káprázatos csibesárga szaténruha 2024-ben, tehát röpke 21 évvel a megjelenés dátuma után népszerűbb lesz, mint valaha? Végtelen mennyiségű példát tudnánk felsorolni a „Filmtörténet Ikonikus Sárga Ruhái” kategóriában (például a Szépség és a Szörny báljelenetének fodros-bodros nagyestélyije), mégis Andie Anderson „You’re So Vain” című előadása során viselt mély hátkivágású ruhakölteménye lett többezer néző egyik legnagyobb vágyálma.
Hirtelen 30 (2004)
A filmtörténet megannyi maradandó táncjelenettel büszkélkedhet (Romy és Michele, Ponyvaregény, Flashdance), de a toplistánkon egyértelműen Jennifer Garner egyik legbájosabb alakítása, a Hirtelen 30 „Thriller” koreográfiája érdemli az első helyezést. Ezt persze egyetlen dologgal tudjuk igazán jól megindokolni: a felejthetetlen csíkos colorblock miniruhával, amelyet egy látványos pillangómedállal, türkizpántos magassarkú szandállal és egy extravagáns frizurával bolondítottak a jelenetben.
A 2000-es évek egyik legismertebb koktélruháját egyébként a Cider pár évvel ezelőtt piacra dobta, és nem is árul zsákbamacskát, ugyanis 13 Going on 30 névre keresztelték a felnőtt Jenna összeállításának hasonmását.
Az ördög Pradát visel (2006)
Andy, aki egy kopott királykék pulóverben indított a Runway magazinnál, Nigel segítségével viszonylag hamar kiművelte magát stílus-ügyben.
Ugyan a film egy igazi outfit-Mennyország, és gyakorlatilag bármelyik Andy-összeállítást kiemelhetnénk a sok közül (például a showstopper tetőtől-talpig Chanel szettet, vagy az all-white kabát és szövetsapka kombinációt), egyértelműen a szívnyakú, csipkeujjú szatén estélyi kapta a legnagyobb figyelmet, amelyet még Simon Baker karaktere, Christian Thompson újságíró is elismerő tekintettel jutalmazott.