„Az emberi kapcsolatok alapja a szeretet, az egymás felé fordulás” - interjú Harcos Andreával, a Love Lamp alapítójával
Mit csinál egy végtelenül kreatív és erőteljes nő, akinek még a neve is jelzi, hogy ő aztán tényleg sosem adja fel? Megalkotja az első fény installációját, s ezzel meg is alakult a Love Lamp vállalkozás.
Nem csodálkozom, ha még nem hallottál fényszobrászokról: mert nagyon-nagyon kevés van belőlük. Annyira ritka, hogy valaki ezzel a művészeti ággal foglalkozzon, hogy amikor Harcos Andrea megálmodta az első Love Lampet, kiderült, hogy ilyet még sose csinált senki, nem is létezik. A beszélgetésünk végére megtanulom, hogy vele csak így történnek a dolgok: valahogy minden jól sül el.
Ezt az örömteli, teljes létet ő az önismereti útjával, és megoldás centrikus szemléletével magyarázza, majd hozzáteszi, természetesen az ő életében is vannak nehézségek és történnek tragédiák. Mielőtt megtalálta valódi hivatását, éjszakába nyúló televíziós, majd filmprodukciós munkák követték egymást, és elérkezett a pont, amikor zsigeri szinten megérezte, hogy szüksége van valamire, amivel visszanyerheti saját magát és a nőiességét, ami kimozdítja ebből a fullasztó hajtásból. Valamire, ami fényt ad.
A munka-magánélet egyensúlya kemény munka, de kialakítható - beszélgetés dr. Deli-Gray Zsuzsával
Miután égen-földön hiába kereste a megálmodott installációt, inkább „suftnituning” szerűen elkészítette magának. A 01-es számú Love Lampet a szerelem, a bensőséges kapcsolat és a női kiteljesedés inspirálta. Megbeszélték az akkori férjével, hogy ha három hónap alatt elad egyetlen lámpát is, akkor otthagyhatja produkciós cégüket és főállásban alkotni fog. Az egy lámpából tizenöt lett, és ezzel elkezdődött a ma már világhírű Love Lamp sikersztorija.
Hogyan zajlik a fényszobrok tervezése?
Az első és legfontosabb, hogy teljesen ráhangolódom a megrendelőmre, ha tudok, elmegyek az otthonába és igyekszem minden impulzust magamba szippantani. Ezután, amikor leülepedett bennem minden, elkezdek rajzolni, és van, hogy úgymond megálmodom a mintákat. Ez nálam egy nagyon erős lelki folyamat, amit egyszerűen nem lehet siettetni, csak érzésből tudom csinálni. A több tucat elkészült kép után egyetlenegyszer volt, hogy kértek apró változtatást, de amúgy mindig pont eltalálom, mire vágynak a megrendelők.
Soha nem tudom megunni a munkát, minden alkotásomnak megadom a kellő időt és figyelmet. Máshogyan ezt nem tudnám csinálni. Nagyon szerencsés vagyok, hogy mindig csodálatos emberek találnak meg a megrendeléseikkel.
Milyen érzés, hogy valami ennyire személyeset készítesz, amihez ennyire sok érzelem fűz?
Az elején nagyon nehéz volt elengedni, a mai napig komoly érzelmi kötődés alakul ki köztem és az emberek, illetve a fényszobrok között is. Kicsit úgy éreztem, mintha a gyerekemet kéne elengednem, de végül sikerült átalakítanom ezt az érzést, és ma már inkább örülök, hogy a megrendelők elégedettek és örülnek az alkotásaimnak.
Emellett elképesztő hálát érzek, hogy ezek az emberek ilyen mélyen beengednek az életükbe, a személyes terükbe. Hiszen a fényszobrok, mint ahogy a szlogenünk is mondja, az intimitás luxusát adják; nagyon felemelő, hogy ennek az egésznek én is részese lehetek a munkáimmal.
Szépségipari világmárkák jó ügyek szolgálatában
Az elmúlt évben sokat fejlődött a Love Lamp: minden a te szobád padlóján kezdődött, ma pedig már csúcstechnológiás gépekkel és minőségi anyagokkal dolgozol. Milyen érzés, hogy ekkorára nőtt a vállalkozás? Voltak kezdeti nehézségek?
Meglepően támogató volt mindenki a környezetemben a Love Lamppel kapcslatban, inkább bennem voltak kételyek. Néha nehezen állok ki magamért, ezt az oldalamat elneveztük A művészeti ügynökömmel, Pusztai Olivérrel „nemecsekernő”-nek, csupa kisbetűvel; nekem ezzel kellett megküzdenem. Aztán főleg Olivér érkezésével lett egy olyan felelősségtudatom, hogy most már két emberért dolgozom, nem csak magamért. A kritikus három év után, tudok és akarok is előre tervezni,
tudatosan dolgozom a jövőbeli terveim eléréséért.
Sosem akarok nagy multivá duzzadni, sokkal inkább hiszek a manufaktúrák személyességében, ahol minden ott dolgozó ismeri egymást, és mindenki azt csinálhatja, amit szeret. Alapvetően intuitív lény vagyok, és mindig ez a fajta organikusság jellemezte a munkámat, hogy folyamatosan megyek a megérzéseim után.
Villanyszerelőként voltak negatív élményeid a nemi sztereotípiák miatt?
Persze! A mai napig meg tudok döbbenni azon, hogy a női egyenjogúság, mint kérdés egyáltalán fel tud merülni. Kislánykorom óta nagyon fura volt ez a fajta megkülönböztetés, már akkoriban sem az alapján ítéltem meg valakit, hogy fiú-e vagy lány.
Ebben a szakmában sokszor kell az építőiparral érintkeznem, ahol túlnyomó részt férfiak dolgoznak, ott még mindig előjön az, hogy megkérdőjeleznek, hülyének néznek. Ráadásul villanyszerelő iskolát végeztem, ami szintén nem egy klasszikusan nőies szakma, voltak, akik nem vettek komolyan. De idővel ezt már megtanultam kezelni.
Kényelem luxusban – A divatházak és otthonkiegészítők együttállásának új dimenziója
Mit tanácsolnál azoknak, akik gondolkodnak egy saját álom-vállalkozásuk beindításán?
Személyes missziómnak érzem, hogy hirdessem, főleg nőtársaimnak, hogy csináld, amiben a legjobb vagy, ami csak úgy zsigerből jön. Amikor elkezdtem a Love Lamp-et, nem akartam elhinni, hogy ezt bárki megvenné, amikor én is meg tudom csinálni. Aztán a barátaim mondták, hogy rendben, de rajtad kívül ezt senki más nem tudja megcsinálni. Nekem ez a misszióm, valószínűleg a halálomig fényszobrokat fogok alkotni. Mindenkinek szívből kívánom, hogy legyen ereje és bátorsága az álmai nyomába eredni. Ezért érdemes élni.
Ha választhatnál megrendelőt, ki lenne az?
Beyoncé-nak, nagyon szeretnék megalkotni egy fényszobrot. Számomra ő egy fantasztikus nő, egy magabiztos, szép lelkű, lenyűgöző, végtelenül tehetséges istennő. Minden, amit megtestesít, sokat jelent nekem.
Van kedvenc fényszobrod?
Mindig az a kedvencem, amit csinálok. Egykori tévés mentorom, Schiwert-Takács László mindig azt mondta, hogy Harcos, neked ugyanaz a legnagyobb előnyöd és a hátrányod: minden interjúalanyodba beleszeretsz. Ugyanígy vagyok a megrendelőimmel és az alkotásaimmal is, csak ma már nem tapasztalom semmilyen hátrányát ennek:
az emberekben meglátom a csodát, minden darabot a legnagyobb szeretettel készítek.
Mit gondolsz, miért van ekkora igénye az embereknek a Love Lampre?
Teljesen elidegenedett a társadalom, a vírus még rontott is a helyzeten, félünk egymástól. Az emberi kapcsolatok alapja a szeretet, az egymás felé fordulás. A megrendelőim is szó szerint jönnek a fényre, érzik, hogy ez valami más, különleges hangulata van. A személyre szabottság is nagyon fontos: csak egy készül az egész világon, és csak neki.
Stylist: Tomasovszki Réka
Smink és haj: Nyírő Fruzsina
Köszönet a helyszínért a Momento Design-nak ( III. Bp., Perc utca 8.)